Навіть кілька винищувачів можуть виконувати ефективні точкові операції та відіграти свою роль у майбутньому звільненні Криму.
Західні ЗМІ повідомили, що у середу, 31 липня, в Україну прибула невелика кількість літаків F-16. Проте офіційних підтверджень цієї інформації наразі немає. Яких змін очікувати на фронті з появою американських винищувачів, розповіли військові експерти Ігор Романенко та Олександр Коваленко у коментарі для "24 каналу". Пише ТСН. Про це повідомляють Контракти.UA.
За словами засновника БФ "Закриємо небо України", генерал-лейтенанта у відставці Ігоря Романенка, навіть якщо інформація про прибуття першої партії винищувачів в Україну підтвердиться, на фронті змін поки що не відчують. Найближчим часом пілоти та техперсонал проходитимуть адаптацію та готуватимуть злітно-посадкові смуги.
"Дуже важливо, щоб процес напрацювання досвіду відбувався, адже першим завжди найважче", – зазначив Романенко.
Експерт додав, що Україні необхідно значно більше бойових літаків, ніж обіцяють надати західні партнери.
"Тепер треба боротися за кількість, аби до кінця року ми отримали не 20-24 літаки, а необхідні 60-80 одиниць. Спроможності у партнерів для цього є, головне, щоб не було заборон", – зауважив Ігор Романенко.
Військово-політичний оглядач групи "Інформаційний спротив" Олександр Коваленко також вважає, що для здійснення прориву на фронті потрібна відповідна кількість літаків. Але навіть кілька винищувачів можуть виконувати ефективні точкові операції.
Коваленко зауважив, що Кримський півострів втратив захист від українських атак з моря після того, як значна кількість кораблів Чорноморського флоту РФ була потоплена або суттєво пошкоджена. Крім того, великих втрат зазнала й система ППО.
"Всі зенітно-ракетні, радіотехнічні полки не функціонують повноцінно через великі втрати. Поступово з окупованого півострова відбувається витіснення російської тактичної авіації. Цілком можливо, що найближчим часом російське командування ухвалить рішення і забере звідти авіацію, так само як раніше Чорноморський флот",
– зазначив експерт.
За словами Коваленка, єдине, що росіяни контролюють на півострові – це логістика. Але і її морська складова має певні проблеми після знищення поромів та ударів по Кримському мосту.
"Якщо перестає працювати логістика, то Крим опиняється в ізоляції, навіть без звільнення лівобережної Херсонщини та Запорізької області. Це одна з тих умов, яка є обов'язковою для подальшого повернення півострова в склад України", – наголосив експерт.
На його думку, у такій ситуації роль F-16 у звільненні Криму залишається риторичним питанням, особливо з урахуванням перспективи виведення російської авіації з півострова.
В Росії неодноразово заявляли, що "друга армія світу" нібито готова протистояти американським винищувачам. Зокрема росіяни хвалилися своїми далекобійними ракетами Р-37М, які призначені для знищення повітряних цілей.
"Але є маленький нюанс, який полягає в тому, що ця ракета може повністю виконувати свій функціонал, якщо має підтримку авіації дальньої радіолокаційної розвідки та спостереження. У нашому випадку мовиться про літаки А-50, які росіяни досить давно не підіймають у повітря", – наголосив Коваленко, нагадавши, що у 2024 році росіяни втратили два літаки А-50, а третій принаймні зазнав значних ушкоджень.
Це означає, що окупаційні війська не зможуть повноцінно використовувати ракети Р-37М.
"А далі йдуть засоби протиповітряної оборони, які, наприклад, у Криму втратили свою функціональність. Тому окремо взята ділянка – назвемо її півострів Крим – там F-16 можна використовувати навіть з абсолютним розумінням росіян, що вони у нас є", – підсумував Олександр Коваленко.
Нагадаємо, видання Bloomberg з посиланням на осіб, які знайомі із ситуацією, повідомило про прибуття в Україну першої невеликої партії винищувачів F-16.