Контракти.ua

403  —  25.07
Європа купує російського газу не менше, ніж Китай, - Bloomberg
Європа купує російського газу не менше, ніж Китай, - Bloomberg

Європа, як і раніше, конкурує з Китаєм за звання головного покупця трубопровідного газу "Газпрому", навіть через два роки після того, як вторгнення Росії в Україну призвело до скорочення постачання енергоносіїв на Захід.

Про це пише РБК-Україна з посиланням на Bloomberg. Про це повідомляють Контракти.UA.

Як зазначає агентство, навіть після багатьох раундів міжнародних санкцій Росія, як і раніше, постачає значні обсяги газу в окремі європейські країни, і цього року обсяги навіть збільшилися. Однак Москва не уклала жодних нових угод щодо прискорення зростання своїх продажів до Китаю понад те, що вже було заплановано до краху її найбільшого експортного ринку.

Постачання трубопровідного газу "Газпрому" його небагатьом клієнтам, що залишилися, в Європі досягли 14,6 млрд кубометрів з січня по червень, згідно з розрахунками Bloomberg, заснованими на потоках через Україну і Турецький потік. Це значно нижче за річні продажі в регіон у розмірі близько 130-175 млрд кубометрів, що спостерігалися до вторгнення.

Однак це можна порівняти з 15,2 млрд кубометрів, які "Газпром" поставив до Китаю за першу половину цього року.

Розрахунки показують, що за підсумками 2024 року Європа та Китай по черзі ставали найбільшими покупцями російського трубопровідного газу.

Після вторгнення більшість країн ЄС знайшли альтернативу після того, як Росія обмежила потоки у регіон у відповідь на підтримку Києва. Норвегія тепер постачає 30% газу блоку, але для деяких країн, включаючи Австрію, Угорщину та Словаччину, "Газпром" залишається критично важливим і зростаючим джерелом енергії. Постачання трубопроводами до регіону зросло більш ніж на 26% у першій половині року порівняно з попереднім роком, згідно з розрахунками Bloomberg.

Проте існує ризик цих потоків. Близько половини газу проходить через Україну, п'ятирічна транзитна угода "Газпрому" з якою спливає у грудні 2024 року. Київ неодноразово заявляв, що не продовжуватиме угоду, але європейські чиновники ведуть переговори про те, щоб газ продовжував надходити через країну, зазначає агентство.

Поворот у бік Китаю

Росія роками заявляла, що планує розширити продажі до Китаю, але в найближчому майбутньому ця азіатська країна не наблизиться до розміру європейського ринку "Газпрому" до вторгнення. Середні ціни на східний експорт набагато нижчі.

Постачання газу "Газпрому" до Китаю трубопроводом "Сила Сибіру" мають вийти на повну потужність у 38 млрд кубометрів на рік у 2025 році, а ще 10 млрд кубометрів на рік будуть доступні так званим далекосхідним маршрутом з 2027 року. Досі Кремль намагався, але не зміг підписати третій контракт із Китаєм на трубопровід через Монголію.

Нагадаємо, на піку у 2018-2019 роках річний потік газу "Газпрому" в ЄС сягав від 175 до 180 млрд кубометрів. У 2022 році Росія поставила до Європи за різними маршрутами загалом близько 63,8 млрд кубометрів газу. 2023 року обсяг знизився ще на 55,6% до 28,3 млрд кубометрів.

2023 року "Газпром" отримав чистий збиток у розмірі 7 млрд доларів, що сталося вперше з 1999 року.

Статьи по теме
В ЄС знайшли шлях обходу вето Угорщини на 6 млрд євро військової допомоги Україні, - Bloomberg
В ЄС знайшли шлях обходу вето Угорщини на 6 млрд євро військової допомоги Україні, - Bloomberg

Євросоюз обговорює варіанти обходу вето Угорщини на рішення профінансувати військову допомогу Україні на суму понад 6 млрд євро. Один спосіб вже знайшли.
09.10 — 1372

РФ все ще залишається одним із найважливіших постачальників енергоносіїв до Європи, - Bloomberg
РФ все ще залишається одним із найважливіших постачальників енергоносіїв до Європи, - Bloomberg

Російська Федерація залишається важливим постачальником енергоносіїв до Європи. Попри втрату позицій на європейському ринку, РФ забезпечила 15% імпорту газу в ЄС у 2023 році.
29.09 — 567

ЄС розглядає блокування коштів Словаччини через відхід від демократії, - Bloomberg
ЄС розглядає блокування коштів Словаччини через відхід від демократії, - Bloomberg

Європейський Союз працює над пропозицією засудити Словаччину за ерозію демократичних норм. Це може призвести до утримання блоком коштів, виділених для Братислави.
11.09 — 314