В Україні, як і у світі, дорожчає шоколад.
Ціни на какао-боби цьогоріч били історичні рекорди. Тому переробні гіганти навіть заговорили про шоколадну кризу, яка охопила весь світ. Та поки виробники солодощів шукали альтернативу і сперечалися про шкоду дешевих замінників, ціни на какао-продукти різко пішли вниз. Пише ТСН.
Про розвиток усіх подій і як на ситуацію реагував український ринок та чому ціни на шоколадну продукцію у нас, попри все, ростимуть і далі, про все це - в сюжеті кореспондентки ТСН Аліни Лісової.
Майже 70 тисяч тонн чистого шоколаду і близько двохсот тисяч тонн виробів з його вмістом - такі довоєнні обсяги виробництва кондитерки в Україні. Через повномасштабну війну та шоколадну кризу, яка охопила світ, зараз ці цифри значно нижчі, кажуть експерти. А продукція дорожча.
"Шоколадні вироби будуть далі в ціні зростати і це зростання може становити умовно 40%. Це вже спричинило певне падіння споживання в Україні орієнтовно 10-15 відсотків", - пояснює президент Об'єднання виробників кондитерської, харчоконцентратної та крохмалопатокової галузей України Олександр Балдинюк.
А почалося все з Західної Африки - найбільшого світового постачальника какао-бобів. Несприятливі погодні умови, критичний дефіцит дерев через старіння та розповсюдження хвороб призупинили роботу африканських переробних підприємств. І лише за три місяці цінники на дефіцитну сировину підскочили з чотирьох до майже 12 тисяч доларів за тонну.
"Підприємства не мають грошей для того, щоб закупити його на переробку, тому що для них це дуже дорого і от сталася ситуація з дефіцитом", - пояснює економіст Олег Пендзин.
Наталя Россинська - власниця компанії, яка виробляє тістечка. Каже, світові тенденції вони відчули на собі, хоча шоколаду для їхньої продукції потрібно небагато.
У цеху з виробництва цукерок кажуть, виклики щоразу змушують вигадувати щось нове, тому наразі більше орієнтуються на горіхи й сухофрукти, однак повністю відмовитися від справжнього шоколаду тут теж не готові, хіба зменшити відсоток його вмісту.
"Какао-продукт - це тільки з какао-бобів і все, і вони незамінні, і за своїми властивостями теж", - наголошує керівник виробництва цукерок Ігор Чиж.
Але поки виробники намагалися прилаштуватися до здорожчання на світових ринках, ціни на какао-боби раптом обвалилися на майже 30 відсотків. І здешевшали до 7 тисяч доларів за тонну. Однак на українському ринку таке падіння зовсім не позначиться, каже експерт і пояснює причини.
"Ціна, яку ми формуємо на шоколад в Україні, вона ще не досягла того рівня, який би зміг дозволити повністю компенсувати втрати виробника, пов'язані з шоковою пропозицією цін на какао-боби. Шоколад далі ростиме в ціні, єдине, що його динаміка буде стримуватися достатньо високою конкуренцією в галузі", - пояснює президент Об'єднання виробників кондитерської, харчоконцентратної та крохмалопатокової галузей України Олександр Балдинюк.
Наголошує, що нині українські виробники конкурують не кількістю, а якістю. І все більше підхоплюють світові тенденції на комбіновану продукцію, яка дозволить закрити потреби споживачів і подолати шоколадну кризу.
"Подивіться на класичні солодкі батончики там же є і нуга карамель, і горіхи і арахіс це одна з тенденцій і буде більше нових цікавих продуктів", - додає Олександр Балдинюк.
Нагадаємо, в Україні почався сезон ранніх овочів і фруктів. ТСН вирішила розібратися, де і коли краще купувати городину та чи містить ранній врожай нітрати.