Контракти.ua

284  —  22.04
Америка знову в ділі: подивимось уважно на допомогу від США
Америка знову в ділі: подивимось уважно на допомогу від США

Ну що, у вівторок Сенат, в середу – президент. До кінця наступного тижня перший пакет МТД за програмою PDA буде в Україні. Як говорили в Пентагоні, в ньому перш за все будуть протиракети та артилерійські снаряди – те, що є найнеобхіднішим у даний момент. Все це вже знаходяться на американських базах в Європі і затримка буде пов'язана лише з логістикою. На фронтах ситуація почне змінюватися десь в середині травня, може навіть трохи далі, але головне тут інше – Америка знову в ділі!

Наступні пакети МТД від Штатів та Європи нададуть можливість протягом кількох місяців відновити та посилити ППО, РТВ та МВГ, а це значить, що ситуація з виявленням та знищенням дронів-розвідників згодом теж покращиться і до середини літа росіяни вже не матимуть своїх очей над нашими містами. А ще це означає більш якісне прикриття міст та авіабаз від ударів 3М723 Искандер-М, Х-47М2 Кинжал, 3М22 Циркон, Р-500 Искандер-К та 3М55 Оникс. Я доволі оптимістично дивлюсь на наш запит на отримання 7 ЗРС Patriot на додачу до наших 4,5 та одного SAMP-T, думаю, що впродовж найближчих 2-4 місяців все буде. Плюс поступово відбуваються поставки інших комплексів малої та середньої дальності – Iris-T SLS, Iris-T SLM, NASAMS, HAWK. Підуть поставки ЗКР і самих ПЗРК з наявності Армії США та з конвейера заводів-виробників, куди ще минулого року визвали працювати дідів, що збирали їх у 80-90-ті роки.

Ну а щодо артилерії скажу таке – вже влітку в нас буде паритет, а з урахуванням того, що західна артилерія має більшу дальність і точність, то в росіян скоро знову будуть великі проблеми.

Окремо зазначу про ATACMS. Так, прийнятий законопроект передбачає надання нам ракет більшої дальності на 300 км, але за умови, що це не створюватиме загроз національній безпеці США. Принаймні на 165 км точно будуть і як показує практика – це серйозна проблема для росіян. Чи будуть 300 км? Обережно скажу, що будуть.

Бачу, як деякі знову і знову приходять розказувати, що пакет на 61 млрд, але всі ці гроші ми не отримаємо. Риб'ята, за попередні два роки тільки від Штатів ми отримали військово-технічної допомоги приблизно на 43 млрд доларів за програмами PDA та USAI. Поділіть ці 43 млрд на 2 роки і ви зрозумієте, що кожного року ми отримували МТД приблизно на 20 млрд доларів. Багато це чи мало? Наприклад, Ізраїль останні майже 10 років отримує від Америки по 3 млрд МТД кожного року. Так, в ці суми входили ті ж F-35I, але якби, умовно кажучи, ці літаки отримали б ми, то навряд в найближчі хоча б 3 роки ми б змогли розкрити їх потенціал і питання тут не в знанні англійської – це складний комплекс, який працює у зв'язці з іншими наземними компонентами, це іншого рівня інфраструктура і так, інший рівень підготовки. Тому ми про ці літаки і не згадуємо. Принаймні в найближчі 5 років.

Так от, давайте пройдемося ще раз по різним програмам і видаткам в них.

Програма PDA – (постачання з наявності Армії США зі строками поставок тиждень-два) передбачає 7,85 млрд доларів в порівнянні з 7 млрд в запиті Байдена та 7,8 млрд в законопроекті, що був проголосований Сенатом. До цих 7,85 млрд додавайте залишені з минулого року 3-4 млрд доларів, тобто в сумі буде вже 10,85 (11,85) млрд тільки на поставки зброї в найкоротші терміни.

Програма USAI – (замовлення в американської та промисловості третіх країн на замовлення України зі строками постачання 6-12-18-24+ місяці) – 13,8 млрд в порівнянні з 12 млрд в запиті Байдена та 13,7 млрд у варіанті від Сенату. Для розуміння, ще восени 2022 року для України було замовлено 18 СПУ HiMARS з БК до них зі строками виготовлення до осені 2024 року. Контракти були підписані, кошти сплачені і робота на заводах пішла.

Програма FMF – (аналогічно USAI з деякими відмінностями + поставки в європейські країни) – 0 або за деякими даними 1.6 млрд, тут я поки не впевнений. В запиті Байдена було заплановано 1,7 млрд, в Сенаті 1,6 млрд доларів. Скільки і що буде тут, а головне, кому більше – нам чи європейцям, я не знаю. Тож про це можна поки не згадувати.

Тож сумарно тільки на озброєння нам виділять:

7,85 + 3 (4) = 10,85 (11,85) млрд на негайні поставки зброї із запасів.

13,8 млрд – замовлення ОПК

10,85 (11,85) + 13,8 = 24,65 (25,65) млрд доларів.

Плюс 7,9 млрд доларів прямої фінансової підтримки (соціалка) з можливістю(!) президента США списати 50% цього боргу вже в листопаді 2024 року і всі 100% у 2026 році.

Реплейсмент зброї та техніки для Армії США заплановано у розмірі 19,85 млрд проти 18 млрд у Байдена та 13,4 млрд в Сенаті. Чому так багато? Наприклад, артилерійські 155-мм снаряди, які передали нам, закуповувались 30 років тому по ціні 700 доларів за штуку, а зараз один коштує 5-8 тисяч. Але це нас не стосується, адже це їхні внутрішні закупівлі взамін відданого нам чи партнерам.

Залишок у 14,8 млрд – це військові навчання, обмін розвідданими та інші дії, спрямовані на підтримку. Це також в якійсь мірі стосується нас – навчання піхоти, мехводів, розрахунків ЗРК та інші військові потреби – все це треба фінансувати також. Ці 14,8 млрд нас теж не стосуються, бо це внутрішні розрахунки США.

Ви маєте розуміти, що цей пакет підтримки, що вчора пройшов найважче голосування, це зброя і гроші на той період, поки європейська оборонка розкручує свій маховик для нас. У 2025 році Штати можуть відвалитися і тоді Європа, як і зараз, підставить нам своє плече в питанні поставок. Але тоді воно буде вже значно міцнішим, ніж зараз. Так, американці сильно затягнули з цим питанням, дуже сильно. Це коштувало Україні тисяч життів, десятків тисяч поранених військових і цивільних, а ще пошкодженої та знищеної інфраструктури на мільярди доларів. Але маємо те, що маємо. Саме зараз ця допомога нам дуже потрібна і ми її отримаємо.

І так, на болотах виють.

 

Автор: Макс Павловський, блогер

Статьи по теме
Через закон про
Через закон про "іноагентів" США вводять візові обмеження для Грузії

Влада Грузії використовує репресії для придушення в країні інакомислення.
25.05 — 314

Інші правила. Як у США обиратимуть президента країни і які можуть бути сюрпризи
Інші правила. Як у США обиратимуть президента країни і які можуть бути сюрпризи

Як американці обирають президента, що таке "штати, що вагаються", чи є інші кандидати крім Байдена і Трампа.
24.05 — 303

Чи повинні США дозволити Україні бити американською зброєю по Росії: жорстка відповідь Джонсона
Чи повинні США дозволити Україні бити американською зброєю по Росії: жорстка відповідь Джонсона

Майк Джонсон вважає недоцільним контролювати дії української армії.
23.05 — 228