Контракти.ua

318  —  18.04
В Україні розбудовують одну із АЕС: її потужності перевищать окуповану Запорізьку атомну станцію
В Україні розбудовують одну із АЕС: її потужності перевищать окуповану Запорізьку атомну станцію

В Україні планують спорудити 9 додаткових енергоблоків.

В Україні стартував проєкт зі зведення перших в Європі атомних енергоблоків за американською технологією. Їх будуватимуть на Хмельницькій АЕС. Вартість одного становить від 5 мільярдів доларів. Загалом планують спорудити аж 9 таких по Україні. Пише ТСН. 

Як готують будівельний майданчик для першого та що дасть це будівництво загалом енергосистемі країни – у сюжеті кореспондентки ТСН Анни Махно.

Що відомо про розбудову Хмельницької АЕС

"Саме на цьому місці за кілька років ми побачимо найбільшу атомну електростанцію у Європі. Її потужності перевищать ті, які має захоплена росіянами Запорізька, а нові 5-й та 6-й енергоблоки стануть ще й першими в Європі, зведеними за американською технологією", — каже Анна Махно.

Це оголошують на майданчику атомної станції профільні урядовці та американські партнери.

"Це зараз дуже доречно, адже Росія безжально атакує і руйнує енергоінфраструктуру України. Особливо гостро це питання стає й на тлі незаконного захоплення Запорізької АЕС, і тому Україна потребує додаткових енергоблоків", — каже пані посол США Бріджит Брінк.

"Ті потужності, які ми плануємо побудувати на Хмельницькій АЕС, вони дадуть змогу Україні зробити найбільше відновлення з часів Другої світової війни. Це ті технології, які витіснять росіян з європейського ринку атомної енергетики, і це великий геополітичний проєкт спільного інтересу США та України", — каже міністр енергетики Герман Галущенко.

Скільки часу зводитимуть енергоблоки

Один атомний енергоблок коштуватиме від 5 мільярдів доларів, його зведення розраховане на 5 років. В Україні натомість все залежатиме від перебігу воєнних дій. Та країна потребує атомної енергетики, каже міністр.

Такі блоки-близнюки, які зведуть тут, кажуть, вже є, до прикладу, в Джорджії. Один запустили торік, інший — запустять днями.

"Збудувавши ці блоки, ви отримаєте чисту енергію, доступну за ціною. Завдяки проєкту буде створено багато робочих місць —  під час будівництва, експлуатації, ремонту та технічного обслуговування", — каже директор WESTINGHOUSE ELEKTRIC COMPANY Патрік Флагман.

Як це допоможе витіснити з ринку Росію

Також це допоможе витіснити з ринку Росію, як це зокрема відбувається із паливом для АЕС. І хоча це інший проєкт, але у співробітництві з цією ж компанією. Російське замінили на американське. Але паливо тепер, кажуть, вироблятимуть і в Україні.

"Виробництво палива в Україні за технологією "вістінхаус" і лінія, яку ми зараз створюємо, буде іншим джерелом постачання палива для наших атомних станцій в Україні — наше українське паливо", — каже в.о голови правління АТ "НАЕК Енергоатом" Петро Котін.

А ще, окрім зведення 5-го і 6-го енергоблоків, на цій АЕС планують добудувати і 3-й та 4-й, але за удосконаленим проєктом. Будівництво нових блоків фінансуватиме "Енергоатом", розраховують також на донорську підтримку. А в планах — до 2050 року звести в Україні  9 атомних енергоблоків за цією технологією.

Як повідомлялося, під час однієї з атак російських БпЛА у жовтні 2023-го сталися вибухи біля Хмельницької АЕС. Сили ППО збили усі повітряні цілі, що летіли. Втім, уламки наробили шкоди у Славуті та Нетішині. Вибухом було пошкоджено вікна в адміністративно-побутовому та лабораторно-побутовому корпусах.