Контракти.ua

396  —  10.02
Чотири з кожних п’яти гривень проблемних кредитів сконцентровано в державних банках, - НБУ
Чотири з кожних п’яти гривень проблемних кредитів сконцентровано в державних банках, - НБУ

Більшу частину проблемних кредитів банківської системи України, або 82% за обсягом, станом на 1 грудня 2023 року було сконцентровано в державних банках. Решта 18% - в українських банках з приватним капіталом і "дочках" іноземних банківських груп.

Про це йдеться в матеріалі РБК-Україна "Хто в Україні не сплачує кредити? Або що відбувається з проблемними позичальниками банків".

Яка ситуація з проблемними кредитами в державних банках

За даними Національного банку України, на початку 2023 року в державних банках було 75% непрацюючих кредитів. Але після виведення з ринку системно важливого Сенс Банку за участі держави цей показник зріс, за одночасного скорочення показника в активах іноземних банківських груп в Україні.

В Незалежній асоціації банків України уточнюють: оцінювати пропорції та динаміку проблемних кредитів у банках державного та приватного секторів слід з виокремленням ПриватБанку, який не лише є найбільшим банком в Україні, але й має безпрецедентно високу частку непрацюючих кредитів, що переважно пов'язані з колишніми власниками.

Для розуміння ситуації, станом на 1 грудня 2023 року у портфелі ПриватБанку частка проблемних кредитів складала 60,8%, у решти держбанків – в середньому 40,3%, у банках приватного сектору – 17,7%.

Нагадаємо, станом на кінець 2023-го року частка проблемних кредитів, виданих українськими банками фізичним особам, становила близько 25%. А їхній обсяг сягнув 61 млрд грн. Більше половини проблемних кредитів стали такими вже під час повномасштабної війни.

При цьому частка проблемних кредитів у корпоративному портфелі банків на ту ж дату становила 44%, а їхній обсяг сягнув 362 млрд грн.

Наразі пік кредитних втрат банків від повномасштабної війни пройдено. Це підтвердили результати оцінки стійкості, проведеної Національним банком.

В січні 2024 року НБУ затвердив нові правила подання звітності про активні операції банками, фінансовими компаніями та кредитними спілками. Інформація збиратиметься для оцінки ефективності управління кредитним ризиком. Інформацію має подаватися частково з 1 липня та в повному обсязі з 1 жовтня 2024 року.

Статьи по теме
Частка кредитів у витратах українців зросла до історичного максимуму, - НБУ
Частка кредитів у витратах українців зросла до історичного максимуму, - НБУ

Відношення нових споживчих кредитів банків до обсягів споживання населення досягло в IV кварталі 2023 року історичного максимуму, що спостерігався у 2021 році, - 16%. Для небанківських кредитів цей показник не перевищує 1%.
21.06 — 446

Кожен четвертий роздрібний кредит в Україні - проблемний, - НБУ
Кожен четвертий роздрібний кредит в Україні - проблемний, - НБУ

Станом на кінець 2023-го року частка проблемних кредитів, виданих українськими банками фізичним особам, становила близько 25%. А їхній обсяг сягнув 61 млрд грн. Більше половини проблемних кредитів стали такими вже під час повномасштабної війни.
10.02 — 341

В апреле количество небанковских финучреждений значительно уменьшилось - НБУ
В апреле количество небанковских финучреждений значительно уменьшилось - НБУ

Количество участников небанковского финансового рынка в апреле 2021 года уменьшилось с 2002 участников (на 31 марта) до 1971 (по состоянию на 30 апреля). Такое значительное уменьшение связано с принудительным исключением 28 участников рынка, у которых не было никаких лицензий.
12.05.21 — 590