Німецький Бундестаг 19 січня ухвалив закон, за яким спрощується отримання громадянства Німеччини. Зокрема, скорочується необхідний термін проживання у країні.
Чи зможуть українці отримати німецьке громадянство та яких умов доведеться дотриматися, у коментарі РБК-Україна пояснила юристка Stron Legal Services Марія Руденко.
Очікується, що нове законодавство набуде чинності на початку другого кварталу 2024 року. Юрист пояснює, які ключові зміни передбачені новим законом:
Зважаючи на те, що в Німеччині нараховується понад 1 млн українців, що рятуються від війни, зазначені зміни можуть сильно вплинути на їхню подальшу долю, звертає увагу Марія Руденко.
Основною вимогою для отримання громадянства Німеччини є легальне проживання на її території протягом 5 років. Наразі тимчасовий захист, який отримують українці в ЄС, дозволяє їм легально перебувати на території Німеччини до 4 березня 2025 року.
"Важливо розуміти, що українці, які переїхали у Німеччину у зв’язку з війною, користуються тимчасовим дозволом на проживання, а не постійним. Після закінчення тимчасового захисту від українців вимагатиметься повернення в Україну", – зауважує Марія Руденко.
Для отримання постійного дозволу на проживання необхідна окрема процедура та дотримання більшого ряду вимог:
"Зважаючи на це, багато що буде залежати від того, чи продовжиться тимчасовий захист для українців у Німеччині і чи буде він тривати більше 5 років", – пояснює юрист.
Відповідно до оновленого законодавства Німеччини, всі претенденти на натуралізацію зможуть зберегти своє попереднє громадянство при отриманні німецького громадянства.
"Тоді виключно від закону країни походження залежить, чи можна зберегти або втратити попереднє громадянство під час набуття німецького громадянства. Відповідно до ст.19 Закону України "Про громадянство України", підставою для втрати громадянства України є добровільне набуття громадянином України громадянства іншої держави, якщо на момент такого набуття він досяг повноліття. Таким чином, отримавши громадянство Німеччини, українець втрачає українське громадянство", – попереджає Марія Руденко.
Якщо дитина громадянина України народилась на території Німеччини, вона також матиме українське громадянство. Оновлене законодавство Німеччини дозволяє дитині, народженій від іноземця, набути громадянство Німеччини, якщо один з батьків легально проживав на її території більше 5 років.
"У такому випадку ваша дитина не втрачатиме громадянство України. Важливо пам’ятати, що Україна не визнає подвійного громадянства. Це означає, що якщо ваша дитина матиме одночасно і українське, і німецьке громадянство, для України вона залишатиметесь українським громадянином, а не німецьким", –пояснює спеціаліст.
Нагадаємо, ми писали, чи отримають українські біженці громадянство в Німеччині. Однією з основних умов є можливість заробляти, не використовуючи державні кошти.
Також у ЄС оновили правила надання статусу довгострокового резидента. Ми розповідали, чи зможуть українські біженці отримати дозвіл на довгострокове проживання у ЄС.