Контракти.ua

295  —  20.01
Що змінилося в оплаті комунальних послуг цього року
Що змінилося в оплаті комунальних послуг цього року

Нещодавно Кабінет міністрів України зняв мораторій на припинення надання житлово-комунальних послуг споживачам, які систематично не сплачують платіжки та накопичили борги.

Фахівці «Юридичного порадника для ВПО» розповіли, що також змінилося цього року.

30 грудня 2023 р. набрали чинності зміни до законодавства, які переважно стосуються звуження кола осіб, що можуть розраховувати на «пільги» зі сплати житлово-комунальних послуг (ЖКП) під час дії воєнного стану. Водночас окремі питання зазнали і позитивних змін.

Відповідно до постанови Кабміну № 1405 від 29.12.2023 р., до припинення чи скасування воєнного стану в Україні:

  • забороняється нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення плати за ЖКП лише для: споживачів з населених пунктів, що розташовані на територіях бойових дій або тимчасово окупованих РФ; споживачів, чиє житло було пошкоджено внаслідок воєнних (бойових) дій за умови інформування про такі випадки надавача комунальної послуги. Раніше заборона нарахування та стягнення штрафних санкцій стосувалася всіх споживачів.
  • забороняється припинення/зупинення надання ЖКП у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі лише для: споживачів з населених пунктів, що розташовані на територіях бойових дій або тимчасово окупованих РФ; споживачів, чиє житло було пошкоджено внаслідок воєнних (бойових) дій за умови інформування про такі випадки надавача комунальної послуги. Раніше заборона припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг стосувалася всіх українських споживачів.
  • забороняється стягнення заборгованості за ЖКП, утвореної після 24 лютого 2022 р. зі: споживачів з населених пунктів, що розташовані на територіях, на яких ведуться бойові дії (до дати завершення бойових дій), за умови, що вони покинули своє місце проживання і надали виконавцю ЖКП заяву з доказами того, що не проживають у житлі; споживачів, чиє житло було пошкоджено внаслідок воєнних (бойових) дій за умови інформування про такі випадки надавача комунальної послуги. Зміна однозначно позитивна. Раніше «пільга» діяла лише для споживачів, які виїхали з територій бойових дій, але не включала в себе українців, чиє житло було пошкоджено внаслідок війни.
  • забороняється нарахування плати за ЖКП з дати початку по дату завершення тимчасової окупації території та стягнення заборгованості за ці послуги, утвореної після 24 лютого 2022 р. за відповідний період окупації, зі споживачів та/або членів їх сімей на відповідній території. Раніше це питання було неврегульованим і багато споживачів скаржилися на те, що виїхали з окупації, але продовжують отримувати платіжки за комунальні послуги.
  • встановлено обов'язок споживача інформувати надавача послуги про тимчасову відсутність у житлі понад 30 календарних днів та кожні 6 місяців (повторно), у випадку тривалої відсутності. Тобто для того щоб скористатися правом на неоплату послуг у разі їх невикористання (за відсутності приладів обліку) споживач повинен одразу, а згодом у місячний строк з моменту закінчення кожного шестимісячного періоду надавати виконавцю оновлену заяву з відповідними підтвердними документами в електронній або паперовій формі. Раніше таке повідомлення було правом, а не обов'язком споживача.
Статьи по теме
Яким буде дефіцит енергогенерації взимку
Яким буде дефіцит енергогенерації взимку

Вірогідний дефіцит в енергосистемі до початку грудня поточного року, який неможливо повністю покрити імпортом, складе близько 4 ГВт. При цьому підготувати до роботи вітчизняні енергетики зможуть, з урахуванням відновленої генерації, приблизно 14-15 ГВт генерувальних потужностей.
18.09 — 228

Бізнес потребує пом’якшення валютних обмежень – опитування
Бізнес потребує пом’якшення валютних обмежень – опитування

Європейська бізнес-асоціація провела опитування бізнесу та виявила актуальні потреби щодо помʼякшення валютних обмежень.
16.09 — 132

В Україні зріс попит на китайські авто
В Україні зріс попит на китайські авто

У серпні 2024 року українці придбали понад 1700 легкових авто, ввезених із Китаю. Це на 61% більше в порівнянні з серпнем минулого року.
16.09 — 203