Останні кілька місяців вражали українців дивовижними природними явищами такими як полярне сяйво та зимові грози. Живучи другий рік в умовах війни, люди повʼязують ці дива з різними прикметами, проте ми спробували розібратися, чому бувають такі аномалії в природі. Вечір 5 листопада 2023 року для українців став особливим, оскільки небо над багатьма областями прикрасило рідкісне явище – північне сяйво «Аврора». Воно є нетиповим для нашого географічного регіону, тому здивувало не лише пересічних громадян, але й науковців.
Полярне сяйво побачити в Україні можна так само часто, як виграти в VIP Casino. Воно виникає внаслідок взаємодії сонячного вітру та магнітосфери Землі. В основі цього явища лежить рух заряджених частинок, які викидаються з Сонця у простір у вигляді сонячного вітру. Ці заряджені частинки, головним чином електрони та протони, рухаються вздовж ліній магнітного поля Землі та зіштовхуються з атомами та молекулами газів у верхньому прошарку атмосфери.
Під час взаємодії з атмосферою електрони або іонізують атоми (забирають у них електрони) або переходять на вищі енергетичні рівні, а потім, повертаючись на свої стабільні рівні, випромінюють світло. У випадку полярного сяйва, це світлове випромінювання спостерігається у вигляді різних кольорів, таких як зелений, червоний, фіолетовий, оранжевий та інші. Чим більше енергії передається частинкам атмосфери, тим яскравішим та різноманітнішим є полярне сяйво.
В Україні ймовірність спостереження полярного сяйва у найближчі два-три роки збільшиться через наближення до максимуму сонячної активності. Північне сяйво само по собі не є поганим чи добрим, проте його поява пов'язана із магнітними бурями, які можуть впливати на Землю та самопочуття її мешканців.
Початок року вразив жителів Київщини, Чернігівщини та інших областей аномальною погодою, коли пройшла сніжна буря з грозою та блискавкою. Звуки грому та мерехтіння блискавок додали наляканості жителям, які вже два роки пристосовуються до умов війни. Особливо здивувала гроза у січні, адже це подія, яку майже ніхто не пам'ятає.
Чому виникають зимові грози:
Це створює передумови для утворення блискавок між хмарами чи всередині них.
Спалах блискавок виникає, коли великий негативний заряд у нижній частині хмари зустрічається з позитивним зарядом, що йде від землі. Сніжна гроза була аномальною для січня, адже такі явища фіксуються лише весняними та літніми місяцями.