“Оберіг” покликаний під час мобілізації зменшити корупцію, унеможливити маніпуляції з даними та надсиланням повісток людям, які вже воюють.
У Верховній Раді готується до другого читання зареєстрований у вересні 2023 року законопроєкт № 10062, який передбачає, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних і резервістів стане електронним. Тим часом в Україні уже працює реєстр “Оберіг” — електронна база даних для зберігання інформації, потрібна для ведення військового обліку.
ТСН.ua зібрав усе, що відомо про його роботу та до яких змін в мобілізації призведе його застосування.
Міністр оборони Рустем Умєров на початку вересня повідомив, що сенс реєстру “Оберіг” у повній повній цифровізації процесів, щоб перевести усе в digital: від електронного квитка до документів військово-лікарських комісій. Цей реєстр унеможливить будь-які корупційні ризики.
Заступниця міністра оборони з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій та цифровізації Катерина Чорногоренко уточнила, що “Оберіг” - це база даних військовозобов'язаних, які можуть бути мобілізовані. І даних про чинних військовослужбовців там немає.
“Оберіг” покликаний під час мобілізації зменшити корупцію, унеможливити маніпуляції з даними та надсиланням повісток людям, які вже воюють.
Адміністраторами реєстру визначено обласні ТЦК та оперативні командування. Наповнюють його районні та міські центри комплектування.
Заступниця міністра оборони з питань цифрового розвитку та цифровізації Катерина Черногоренко повідомила про завершення роботи, запланованої по реєстру військовозобов’язаних "Оберіг". “Ми збільшили реєстр на 750 тисяч записів, верифікували дані до 88%, йде інформаційний обмін із основними реєстрами країни", - зазначила вона.
Речник командування Сухопутних військ Володимир Фітьо уточнив, що "Оберіг" поки несинхронізований з іншими державними реєстрами. Після синхронізації баз даних в більшості випадків відпаде потреба в заходах оповіщення.
"Ми бачитимемо, наприклад, що громадянина було зареєстровано у Києві, але зараз він працює у Львові, тому що податок з його зарплати - ПДФО - сплачується до Личаківського району міста Львова. Відповідно, тоді буде просто звернення до власника його підприємства, будь-якої форми власності про те, що цьому громадянину необхідно з'явитися до Личаківського ТЦК міста Львова. І керівник підприємства буде зобов'язаний особисто доставити цього військовозобов'язаного до ТЦК та СП", - розповів Володимир Фітьо.
За його словами, це спростить проведення мобілізації. "Ми зараз дуже велику кількість людських ресурсів витрачаємо саме на здійснення заходів оповіщення", - додав речник Сухопутних сил.
Реєстр містить інформацію про всіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів віком від 18 до 60 років (від 17 років у разі ухвалення законопроєкту №10062).
Згідно з законопроєктом, у режимі автоматичного обміну вони отримуватимуть з різних електронних реєстрів і баз таку інформацію:
Всі ці дані будуть збиратися з різних реєстрів без згоди громадян.
Одним із ключових є Реєстр фізичних осіб - платників податків. У ньому збиралася інформація від 1994 року, він є найбільш повним і здатним забезпечити верифікацію даних в інших реєстрах. Державна податкова служба надасть дані про роботу (код підприємства, місце роботи, посаду).
МОЗ передаватиме дані про номер телефону, електронну пошту, відомості про стан здоров'я - все, що в базу даних заносив сімейний лікар.
Міністерство внутрішніх справ передаватиме таку інформацію:
Міністерство освіти - про те, де чоловік навчається, коли закінчує навчання, чи здобуває другу вищу освіту.
Перелічені вище дані будуть доступні Територіальним центрам комплектації та соціальної підтримки (ТЦК СП).
Перевірити себе в реєстрі військовозобов’язаних громадяни зможуть через електронний кабінет цього реєстру. Нині у військовозобов’язаних є можливість перевірити інформацію про себе, яка міститься в реєстрі "Оберіг", якщо особисто звернутися до ТЦК та СП і сформувати письмовий запит.
Нагадаємо, міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров заявив, що єдиний реєстр військовозобов'язаних необхідний для того, щоб відцифрувати інформацію про громадян та автоматизувати роботу військкоматів.