Кампанія зі звинувачення ексміністра оборони України Олексія Резнікова, а також уряду України у корупції була російською таємною операцією. До ІПСО залучили майже 13 тисяч ботів у TikTok.
Про це свідчать результати розслідування Лабораторії цифрових криміналістичних досліджень (DFRLab) при Атлантичній раді із проєктом BBC Verify, передає "Голос Америки".
Кампанія передбачала публікацію відео на щонайменше сімох мовах, у яких ексміністра оборони звинувачували у придбанні розкішних особняків і автомобілів. Цим зловмисники натякали, що Резніков і український уряд загалом отримували прибуток від війни.
Попри те, що на тлі корупційних скандалів у Міноборони Олексій Резніков пішов у відставку а декілька високопосадовців МО отримали підозри, причетність ексміністра до оборудок не довели.
Компанія TikTok описала ситуацію довкола ботів і українського міністра як найбільшу інформаційну операцію, коли-небудь виявлену на платформі, і вважає її російською таємною операцією. Наразі TikTok виявив і видалив понад 12800 облікових записів, які, за його оцінками, брали участь в операції. Вони залучили понад 847 000 підписників і, ймовірно, згенерували сотні мільйонів переглядів.
Крім того, Лабораторія цифрових криміналістичних досліджень почала вивчати підозрілу активність і в іншій соцмережі - Х (екствітер). Тут у липні теж почали одна за одною з'являлися публікації відео з TikTok, які були спрямовані проти Резнікова.
У розслідуванні йдеться, що облікові записи, які публікували ці відео, використовували подібні оповіді та шаблони дописів. Наприклад, завантажували лише одне відео на новоствореному обліковому записі і використовували аудіо, створене штучним інтелектом.
Опісля BBC Verify виявила сотні облікових записів, які застосовували подібну методику.
DFRLab оприлюднила й інші подібні спроби прокремлівських сил перешкодити гуманітарній та військовій підтримці України країнами Заходу.
Наприклад, зафіксували поширення відео, які озвучував голос, згенерованим штучним інтелектом. В одному з таких відео ішлося про те, що дочка Резнікова, виконавча директорка ICTV Анастасія Штейнгауз, “придбала віллу в Мадриді через підставну компанію на Кіпрі”.
Крім Резнікова інші українські відомі персони отримали звинувачення у корупційній купівлі нерухомості.