В Україні на порозі – комплексні зміни в законодавстві, в Раді вже розробляються законопроєкти, які мають стабілізувати ситуацію з мобілізацією.
Дозволи на перевірку документів просто на вулиці, поквартирний обхід і відсутність демобілізації. В Україні все гостріше постає питання про мобілізацію: з одного боку – хлопці, які майже два роки без відпочинку, з іншого – брак кадрів.
Але у Верховній Раді обіцяють виправити ситуацію і вже підготували низку нововведень. Депутати розробляють законопроєкти, які мають стабілізувати ситуацію з мобілізацією. Про що відомо наразі – в ексклюзиві Вікторії Гнатюк для TSN.UA.
Жінки в різних областях вже навіть виходили на мітинги. Дружини військових, які ще від початку повномасштабної війни пішли на фронт і досі не були вдома, почали бойкотувати і ставити логічні запитання владі: коли, зрештою, буде демобілізація?
І поки в одних містах порушувалися ці питання, в інших мобілізацію, навпаки, посилювали. Закарпаття, Львівщина та Запоріжжя дозволили представникам ТЦК перевіряти документи у зобов’язаних просто на вулиці, хоча робити це раніше могли лише поліцейські. Ба більше, вже за кілька днів після цього рішення Запоріжжя ухвалило наступне, не менш гучне: військкомів, муніципалів і поліцейських об’єднали у 21 групу, аби ті робили поквартирний обхід військовозобов’язаних.
Напередодні Мережа кипіла скандальними відео із заламуванням рук чоловікам у різних куточках України. Очевидці стверджували, що на кадрах – представники ТЦК, які крадуть чоловіків просто посеред вулиць.
До слова, епіцентром таких скандалів чомусь була Львівщина. Там такі відео спливали чи не щодня.
Такі відео, звісно, жахають, але нікуди не дівається і питання про брак кадрів. Гостру нестачу людей називають однією з головних причин того, чому ЗСУ поки що не можуть переламити перебіг війни.
У Збройних силах потрібні люди абсолютно різних професій, зокрема цивільних. Тобто це не означає, якщо людина потрапляє в армію – стає штурмовиком. Ще одна аксіома, яку давно час усвідомити. Щоб налагодити цей процес, в Україні хочуть залучити до мобілізації рекрутингові компанії, а це означає, що чоловіки зможуть самі обрати, ким хочуть бути, а держава має гарантувати, що вони потраплять на цю посаду. От простий приклад: потрібен слюсар чи ремонтник, аби полагодити ту ж саму техніку, отже, і набирати будуть людей з відповідними навичками. Як це відбуватиметься, в інтерв’ю The Guardian пояснював і секретар РНБО Олексій Данілов: "Мобілізація стане гнучкішою, будуть оголошені ті спеціальності, які потрібні, і люди зголошуватимуться на конкретну посаду. Наприклад, їм потрібні зварювальники або слюсарі і так далі".
До слова, вже понад дві тисячі чоловіків рекрутували до лав ЗСУ в такий спосіб. Самі фахівці, які цим займаються, кажуть, це реальна можливість знайти професіоналів, які будуть корисними армії не лише на передовій. І це реальна можливість мобілізувати людину з користю, а не просто для позначки, аби закрити штатний розпис.
Що комплексним змінам у підходах до мобілізації бути, говорив і президент Володимир Зеленський.
Тож у Раді вже працює парламентська робоча група, до якої входять представники всіх фракцій і груп, які розробляють зміни в українському законодавстві. Паралельно депутати радяться з найвищим військовим керівництвом. В ефірі телемарафону "Єдині новини" перший заступник голови комітету Верховної Ради з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Михайло Цимбалюк анонсував частину нововведень. Отож, планують врешті дати оплачувану відпустку на 90 днів для хлопців, які повернулися з полону, встановити право на звільнення з військової служби осіб без громадянства чи іноземців та осіб, які мають інвалідність першої, другої групи. Також планують впровадити право на звільнення з військової служби або демобілізацію жінок-курсанток, які достроково розірвали контракт. Законопроєкт також передбачає врегулювання права на відстрочку від мобілізації педагогів, викладачів вищих навчальних закладів і студентів.
А в коментарі "Українському Радіо" секретар РНБО Данілов заявляв, що найближчим часом будуть демобілізовані й військовослужбовці строкової служби, термін служби яких завершився.
"Що стосується мобілізації людей, які проходили строкову службу, то президент попросив, і військові погодилися, що найближчим часом ці люди будуть демобілізовані. Цей процес відбудеться, і ми розуміємо, скільки їх", – сказав Данілов.
А напередодні голова фракції "Слуга народу" у Верховній Ради Давид Арахамія заявляв, що зміни торкнуться і призовного віку. Адже зараз мобілізувати до армії можуть від 27 до 60 років, а до 27 хлопці й дівчата можуть піти на фронт лише з власної волі.
Нагадаємо, Міністерство оборони продовжує проєкт з рекрутингу до ЗСУ: підписано угоду з Work.ua.