Контракти.ua

337  —  28.11.23
Потік військових товарів до Росії через Туреччину різко зріс цього року, - FT
Потік військових товарів до Росії через Туреччину різко зріс цього року, - FT

Потік товарів із Туреччини до Росії товарів, життєво важливих для військової машини Москви, різко зріс цього року. Це посилює стурбованість США та їхніх союзників тим, що країна виступає як канал для постачання секретної продукції від своїх власних виробників.

Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на Financial Times.

Як зазначається в публікації, зростаюча торгівля та зростання імпорту до Туреччини 45 матеріалів, що використовуються російськими військовими, підірвали спроби США та Європи обмежити можливості Москви щодо оснащення своїх збройних сил, посилюючи напруженість між Анкарою та її партнерами з НАТО.

На знак того, що стримування цієї торгівлі стало для Вашингтона пріоритетом, Брайан Нельсон, заступник міністра фінансів США з тероризму та фінансової розвідки, цього тижня відвідає Стамбул та Анкару, де він збирається обговорити "запобігання підриву розслідувань торговельної та фінансової діяльності, яка приносить користь зусиллям Росії у її війні проти України".

Це буде друга поїздка Нельсона до Туреччини цього року, і вона відбудеться на тлі ознак того, що деякі товари подвійного призначення, які США та їхні союзники вважають такими, що представляють особливу цінність для війни, транспортуються безпосередньо до Росії, навіть якщо вони були марковані як експорт у іншу країну.

Спроби припинити цю торгівлю з Росією ускладнилися, оскільки ці товари мають як комерційне, і військове застосування. За перші дев'ять місяців 2023 року Туреччина повідомила про експорт 45 товарів, які США вважають "високопріоритетними" для Росії та п'яти країн колишнього СРСР, на суму 158 млн доларів. Це втричі перевищує рівень, зафіксований за той же період 2022 року, коли почалася війна Росії проти України.

Згідно з аналізом Financial Times даних із митної бази даних Trade Data Monitor, середня цифра за 2015-2021 роки становила 28 млн доларів. 45 категорій товарів, у тому числі такі товари, як мікрочіпи, обладнання зв'язку та такі деталі, як оптичні приціли, підлягають експортному контролю США, ЄС, Японії та Великобританії, спрямованому на запобігання їх ввезенню до Росії. Але їх можна обійти, якщо компанії використовують посередницькі структури приховування свого кінцевого пункту призначення. Імпорт високопріоритетних товарів Туреччини з країн "Великої сімки" цього року зріс більш ніж на 60% порівняно з аналогічними періодами з 2015 до 2021 року і склав майже 500 млн доларів.

Центр незаконної торгівлі

Туреччина, поряд з Об'єднаними Арабськими Еміратами, часто є проміжним пунктом призначення для російських компаній, які прагнуть використовувати багатоступінчасті маршрути імпорту для обходу контролю, заявив представник ЄС з контролю за санкціями. Зокрема він використовувався для закупівлі європейських товарів.

Офіційні дані з Туреччини показали зростання декларацій про експорт пріоритетних товарів до колишніх радянських країн - Азербайджану, Грузії, Казахстану, Киргизстану та Узбекистану, проте статистичні відомства цих країн не зафіксували відповідного зростання імпорту.

На думку аналітиків, ці великі розбіжності дозволяють припустити, що товари, які, за заявами Туреччини, призначалися для посередників, натомість транспортувалися безпосередньо до Росії, кажуть аналітики.

Казахстан зафіксував імпорт високопріоритетних товарів з Туреччини на суму 6,1 млн доларів за рік до вересня, але дані Туреччини показують, що експорт цих товарів до Казахстану склав 66 млн доларів за той же період. "Очевидно, що ці товари йдуть до Росії", - сказала Еліна Рибакова, старший науковий співробітник аналітичного центру Інституту міжнародної економіки Петерсона та віце-президент із зовнішньої політики Київської школи економіки.

Раніше в ГУР повідомили, що найбільше іноземних компонентів, від яких критично залежить Російська федерація, у двох виробах - це "Іскандер" та "Кинжал". Крім того, іноземні компоненти є і в російській авіації. При цьому найбільше в російській військовій техніці знаходять комплектуючі американських компаній.

Нагадаємо, спеціальний представник ЄС щодо реалізації санкцій Девід О'Салліван заявив, що Брюссель переключає свою увагу з ухвалення нових санкцій проти Росії на забезпечення дотримання вже існуючих. У поле уваги потраплять і треті країни.

Статьи по теме
Заходу знадобиться два роки, щоб зробити достатню кількість боєприпасів для України, - FT
Заходу знадобиться два роки, щоб зробити достатню кількість боєприпасів для України, - FT

Західним оборонним компаніям знадобиться два роки, щоб виробити достатню кількість боєприпасів для України.
30.01 — 199

Війна проти України сильно вдарила по економіці Росії, - FT
Війна проти України сильно вдарила по економіці Росії, - FT

Війна проти України суттєво впливає на економіку Росії, підвищує внутрішні ціни та змушує Москву виділяти третину свого бюджету на військові витрати, йдеться у документі Мінфіну США.
15.12.23 — 303

Росія обходить обмеження цін G7 на більшу частину своєї нафти, - FT
Росія обходить обмеження цін G7 на більшу частину своєї нафти, - FT

Росії вдалося уникнути санкцій "Великої сімки" на більшу частину свого експорту нафти. Доходи Кремля від сировини зростають.
26.09.23 — 244