Контракти.ua

392  —  27.11.23
Гроші на житло: як швидко оренда помешкання «з'їдає» зарплати працюючих українців
Гроші на житло: як швидко оренда помешкання «з'їдає» зарплати працюючих українців

Чи можуть українці дозволити собі самостійну оренду житла? Дізналися, в якому місті винаймання однокімнатного помешкання «зʼїсть» 80% зарплати та де жити найвигідніше.

За оцінками Київської школи економіки, третина збитків, завданих збройною агресією проти України, припадає на житловий фонд. У понад 2,5 мільйона громадян житло було повністю зруйновано або пошкоджено. Майже 5 мільйонів українців є внутрішньо переміщеними особами — і це лише за офіційними даними. Тому питання доступності оренди житла є вкрай актуальним. Work.ua з маркетплейсом DIM.RIA дослідили, яку частину заробітної плати пересічному українцю потрібно витрачати на винаймання помешкання.

У дослідженні спиралися на дані про середню заробітну плату в обласних центрах відповідно до оголошень на сайті пошуку роботи Work.ua станом на жовтень 2023 року. А також досліджували середню вартість оренди однокімнатної квартири в обласних центрах на основі аналітики маркетплейсу DIM.RIA. Для розрахунку вибрали лише оголошення про оренду, де ціна вказана у гривнях, і без урахування сегмента преміумжитла (вартість понад 30 000 грн) у жовтні 2023 року.

Звісно ж, людина із середньою заробітною платою не обовʼязково буде винаймати саме житло середньої вартості. Тож аналітики зіставили ці цифри, щоб оцінити доступність соло-проживання для представників різних професій у різних містах.

За комфорт треба платити до 80% від зарплати

Частка середньої заробітної плати, яку треба викласти за соло-проживання, залежить від регіону. Що далі від лінії фронту, тим більший відсоток зарплатні «зʼїдає» оренда.

Найнижче співвідношення оренди та зарплати у Херсоні — тут на винайм однокімнатної квартири припадає 21% середньої зарплати. Трохи більше обійдеться проживання у Харкові (34%) та Миколаєві (35%). Замикають пʼятірку доступних міст Суми та Чернівці (39%). Як бачимо, з-поміж тилових міст найбільш доступними є Чернівці.

Найбільшу частку зарплати за однокімнатний дах над головою доведеться викласти у Дніпрі (71% від середньої зарплати), Вінниці (73%), Полтаві (77%), Києві (78%) та Львові (80%).

Баристі у Львові та вантажнику в Києві не позаздриш

Розмір середньої заробітної плати — не єдиний критерій, який варто використовувати для аналітики. Адже представники десятків професій заробляють набагато менше чи більше. Тож ми вирішили зʼясувати, чи легко винаймати житло представникам десяти найзатребуваніших професій.

У столиці житло найлегше винаймати менеджерам з продажу — ці фахівці заробляють в середньому 30 000 грн, тож на оренду витрачають 52% доходу. Найважче ж доводиться комплектувальникам та вантажникам — за середньої зарплати у 16 500 грн, вони в середньому витрачали б на однокімнатне житло 94% зароблених коштів.

Найдоступнішим для представників затребуваних професій є прифронтовий Харків — тут оренда однокімнатного помешкання обходиться в середньому у 5 783 грн. У цьому місті найбільш обтяжені орендою касири — 43% їх зарплати вистачить на однокімнатне житло.

У Дніпрі, як і у Києві, оренда житла найбільш доступна менеджерам з продажу: із середньої зарплати у 23 000 грн однокімнатна квартира «зʼїдає» в середньому 55%. Найважче ж доводиться барменам та баристам (за оренду квартири треба віддати 94% зарплати), касирам та офіс-менеджерам (85%).

Одеса виявилася дружньою до водіїв — з їх середньої зарплати у 25 000 грн на оренду доведеться витратити 31% доходу. Понад 50% від зарплати в Одесі на оренду житла витрачають лише бармени та баристи (52%).

Найбільш “кусючими” виявилися ціни у Львові — тут представникам всіх найзатребуваніших професій доведеться витрачати на винаймання однокімнатної квартири більш ніж половину зарплати. Очевидно непосильною є оренда для продавців-консультантів, офіс-менеджерів (92%), касирів (95%), барменів та барист (96%).

Наголосимо, що ці цифри виходять із середніх розмірів заробітних плат. Так, кухарям у Дніпрі пропонують в середньому 17 500 грн. Однак з-поміж 200 вакансій для цих фахівців у Дніпрі є вакансії із зарплатою до 75 000 грн. Тож багато чого залежить від досвіду, кваліфікації та навичок.

Найвища «орендна спроможність» у фахівців у Харкові та Одесі

Щоб остаточно переконатися у тому, які найбільші міста України є найдоступнішими для оренди, ми розглянули ще шість популярних професій з різним рівнем доходів та порахували, скільки однокімнатних квартир представники цих професій можуть винайняти. Вийшов індекс «орендної спроможності», за аналогією з поняттям «купівельної спроможності».

Наприклад, водій-міжнародник найбільше заробляє у Львові — 50 000 грн. Однак його «орендна спроможність» така сама, як у колеги з Одеси, що заробляє 42 500 грн. Обидва можуть винайняти по 5,5 квартир у своїх містах.

Для абсолютно всіх вибраних професій найвищу «орендну спроможність» мають спеціалісти у Харкові. Хоча розмір зарплат відчутно вищий у Києві та Львові, низька вартість оренди через близькість до фронту дозволяє винаймати тут найбільшу кількість однокімнатних квартир.

Для айтівців оренда — не проблема

Деякі пропозиції роботи на сайті Work.ua передбачають лише віддалену форму співпраці. Передусім це вакансії для представників IT-сфери та digital-професій. Аналітики вибрали чотири професії із найбільшою заробітною платою та винятково віддаленою формою співпраці та зіставили з вартістю оренди у пʼяти найбільших містах.

Зʼясувалося, що жоден з фахівців не буде витрачати на оренду понад чверть свого доходу. Єдиний виняток — Full Stack програміст, для якого оренда житла в Києві становить 26% зарплати.

Мешканці яких міст та представники яких професій не «обтяжені орендою»

Менш як 30% доходу на оренду житла витрачають лише мешканці Херсону, якщо виходити із середніх заробітних плат. Оренда житла не обтяжує, наприклад, рекрутерів та маркетологів у Харкові — їм доводиться витрачати 29% зарплати. Цілком по кишені життя у великих містах і для представників IT-професій.

Найважче ж орендувати квартиру у Києві та Львові. Причому в абсолютних цифрах лідирує столиця — в середньому оренда однокімнатного помешкання тут коштує 15 517 грн проти 14 791 грн у Львові. Однак саме у місті Лева оренда «зʼїсть» найбільшу частку зарплатні.

У цьому дослідженні ми розглядали лише соло-оренду житла, тобто, у нашому разі, домогосподарство — це одна людина. Якщо ж квартиру винаймає родина, фінансовий тягар зменшується. Наприклад, у родині, де чоловік водій, а дружина — вчителька англійської, частка витрат на оренду житла у Києві складе близько 30% проти 62% та 78%, якби вони мешкали окремо.