Як в Україні виплачується зарплата мобілізованим.
Розмір грошового забезпечення мобілізованих в Україні залежить від кількох факторів. Вони можуть додатково отримувати винагороду у розмірі 30, 50 та 100 тисяч гривень щомісяця. Крім того, військовослужбовці мають право на збереження місця роботи та заробітку там. А також грошову допомогу у разі отримання бойової травми, поранення, контузії чи встановленні інвалідності.
Як в Україні виплачується зарплата мобілізованим, у коментарі сайту ТСН.ua пояснила адвокатка Марина Бекало.
Грошове забезпечення, яке отримує військовослужбовець у зв'язку із проходженням ним військової служби, зокрема під час мобілізації, залежить від його посади, військового звання, роду військ, місця служби і т.д., який складається із посадового окладу, окладу за військовим званням, додаткові доплати та надбавки. Наприклад, за вислугу років, науковий ступінь та вчене звання, премії за виконання особливих завдань.
За статтею 119 Кодексу законів про працю України працівникам, які залучаються до виконання обов'язків, передбачених законами України “Про військовий обов’язок і військову службу”, “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, надаються гарантії та пільги у вигляді збереження місця роботи, посади і головне, середнього заробітку за місцем роботи, у яких вони працювали на час призову.
Порядок обчислення середнього заробітку призваного на військову службу працівника передбачений Постановою КМУ №100 від 08.02.1995 р. Під час обчислення середнього заробітку роботодавець включає основну заробітну плату, доплати і надбавки, виробничі премії та інші винагороди.
“Вказаним порядком і жодним нормативно-правовим актом не передбачено відрахування із нарахованого середнього заробітку суми додаткових доходів, зокрема у вигляді грошового забезпечення, який працівник отримує у зв'язку із проходженням ним військової служби. Збереження його середнього заробітку є гарантією, яка встановлюється законодавством”, — розповіла Марина Бекало.
Постановою КМУ №168 від 28.02.2022 р. передбачаються додаткові винагороди військовослужбовцям під час дії воєнного стану у розмірі 30 000 грн із розрахунку на місяць. А за виконання бойових завдань безпосередньо в районах ведення бойових дій у розмірі 100 000 грн.
Додаткова винагорода у розмірі 50 000 грн на місяць виплачується військовослужбовцям, які виконують бойові (спеціальні) завдання у складі органу військового управління, який здійснює управління військовими частинами та підрозділами, що ведуть бойові дії на лінії бойового зіткнення.
У разі отримання бойової травми, поранення чи контузії, військовослужбовцю також додатково виплачується винагорода 100 000 грн за весь час перебування на лікуванні в закладах охорони здоров’я або відпустки за станом здоров’я. Виплати відбуваються на підставі висновку військово-лікарської комісії (ВЛК).
Законом ”Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” передбачаються додаткові пільги та гарантії, зокрема грошова допомога у разі тимчасової втрати працездатності або встановлення інвалідності. Підтверджувальними документами, які надають право на отримання такого виду додаткових виплат, є відповідні висновки ВЛК, у яких встановлюються причинний зв'язок розладів здоров’я безпосередньо із проходженням військової служби.
Зазначимо, що Міністерство оборони запустило сайт з усіма деталями грошового забезпечення та соціального захисту військових. На ньому є калькулятор, де можна самому порахувати своє грошове забезпечення.
Раніше ТСН.ua писав про те, як змінився рівень зарплат в Україні на другий рік війни. Читайте, де платять найбільше і чого очікувати далі.