Контракти.ua

529  —  15.10.23
Щоб озимий часник виріс розміром із кулак: 7 секретів від агрономів для великого врожаю
Щоб озимий часник виріс розміром із кулак: 7 секретів від агрономів для великого врожаю

Всі тонкощі вирощування озимого часнику.

Озимий часник має високу стійкість до мінусових температур, грибкових захворювань, а також добре зберігається упродовж тривалого часу. Саме тому його полюбляють вирощувати господині. Пише ТСН. 

Розповідаємо, що потрібно знати і зробити, щоб виростити великі головки часнику. Треба дотримуватися всього лише кількох правил.

Як виростити великий озимий часник

  1. Агрономи не рекомендують висаджувати культуру на тому самому місці, де він ріс раніше, а також де росла цибуля, тому що після їх зростання у ґрунті залишилася велика кількість бактерій, що провокують різні захворювання. Для вирощування озимого часнику найбільше підходять ділянки, на яких у минулому сезоні росли кабачки, огірки, всі види капусти.
  2. Фахівці не рекомендують висаджувати зубчики одразу після розпушування ділянки. Багаторічна практика показує, що внаслідок такого садіння зростають дрібні цибулини, непридатні для довгострокового зберігання. Спеціалісти радять ретельно перекопати ділянку за два тижні до висівання насіння.
  3. Досвідчені овочівники радять не вносити свіжий гній, оскільки в ньому міститься велика кількість азоту, який сприяє зростанню бадилля та уповільнює формування голівки. Ще однією причиною, через яку варто уникати застосування такого підживлення, є великий ризик виникнення грибкових хвороб. Озимий холодостійкий часник краще росте на легких і пухких ґрунтах. Тому щоб розпушити ґрунт, краще вносити пісок або торф.
  4. Треба відбирати зубки й насіння найбільших розмірів, тоді можна буде сподіватися на врожай часнику великого розміру. Якщо посадити цибулину, що має лише 2-3 зубки, така маленька кількість вказує на звиродніння часнику, відповідно, від посадкового матеріалу низької якості не варто очікувати гарного врожаю.
  5. Зубки часнику бажано обробити безпосередньо перед садінням з метою знищення бактерій на поверхні посадкового матеріалу. Для цього відібране насіння замочують у спеціальних розчинах. Можна занурити насіння на 25 хвилин до місткості із 1% мідним купоросом або в розчині деревного попелу. Для цього до 2 літрів води насипають склянку попелу та кип'ятять пів години, насіння поміщають до цього розчину на 1,5-2 години.
  6. Після закінчення всіх підготовчих робіт на ділянці роблять ряди на відстані 20-25 см. Садити рослину треба на відстані не менше 10 см. А щоб часник не вимерз під час морозів, глибина рядів має бути такою, щоб згори насіння товщина ґрунтового шару була не менше 5 см. Під час садіння не можна сильно вдавлювати зубчики в землю - це перешкоджає швидкому розвитку кореневої системи.
  7. В регіонах із холодним кліматом ділянку з посівами додатково укривають соломою, сіном, гілками або тирсою. Також як утеплювач можна використати спеціальні матеріали.