Адвокатка відповіла на популярні запитання про мобілізацію.
В Україні триває загальна мобілізація. Воєнний стан подовжили щонайменше до 15 листопада 2023 року. Тож військовозобов’язані продовжують отримувати повістки.
Сайт ТСН.ua зібрав відповіді на популярні питання, які українці шукають в Мережі.
Адвокатка Марина Бекало у коментарі ТСН.ua пояснила, що проходити службу за місцем проживання мають право мобілізовані військовослужбовці, які мають право на відстрочку (згідно до абз. 4-12 ч. 1 ст. 23 Закону про мобілізацію), але надали свою згоду бути призваним під час мобілізації.
Зокрема це стосується осіб:
Відношення – це документ, написаний від імені командира, в якому зазначено, що конкретний військовий підрозділ готовий прийняти до себе військовослужбовця. У ньому командир підтверджує наявність вакантної посади, що відповідає військово-обліковій спеціальності військовослужбовця.
Призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації здійснюється для доукомплектування військових посад, передбачених штатами воєнного часу за відповідними мобілізаційними планами ЗСУ та інших військових формувань.
“Водночас законодавство не передбачає право військовослужбовця, в тому числі який був призваний на військову службу під час мобілізації, самостійно обирати своє місце служби, військову частину тощо”, – зазначила ТСН.ua Марина Бекало.
Адвокатка пояснила, що після проходження курсу базової військової підготовки мобілізовані військовослужбовці, які раніше не проходили військову службу та не мали відповідної бойової підготовки, направляються для несення військової служби до військ за відповідними запитами керівників військових формувань з урахуванням їхніх потреб у доукомплектуванні особовим складом.
Положенням про ТЦК СП, Законом про мобілізацію, Положенням про проходження військової служби не передбачені процедури призову на військову службу зокрема і під час мобілізації за відповідним клопотанням (відношенням) від військової частини або іншого військового формування. Виключення становить призов на службу військовозобов’язаних та резервістів СБУ та Служби зовнішньої розвідки, військовозобов’язаних Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту.
За словами Марини Бекало, в інших випадках призовна кампанія відбувається за певною процедурою та в обхід ТЦК СП не є можливим. Це пов'язано з цілим комплексом питань: постановки на військовий облік, присвоєння ВОС, проходження ВЛК, без чого підписати контракт або отримати відношення від певної частини неможливо, або інакше кажучи виходить за межі правового поля.
“Звісно, що певна взаємодія між ТЦК СП та військовими частинами та іншими формуваннями відбувається, і можливість просити ТЦК СП призвати за відношенням від конкретної військової частини ніхто не забороняє, але не покладає на ТЦК СП обов'язок його дотримуватися, адже таких процедур законодавством не передбачено. Це виключно питання комунікації між ТЦК СП та військовою частиною, яка зацікавлена в певній кандидатурі”, – пояснила ТСН.ua адвокатка.
Переміщення військовослужбовців між військовими частинами, формуваннями здійснюється на підставі відповідного клопотання командирів (відношення), за наявності обґрунтованих підстав.
За словами адвокатки, такими підставами можуть бути:
Марина Бекало пояснила ТСН.ua, що ТЦК СП не мають жодного стосунку до процесів переміщення військовослужбовців із однієї частини до іншої.
Адже після направлення військовозобов'язаного на військову службу ТЦК СП знімають його з військового обліку, і вже такий військовослужбовець підпорядковується своєму прямому військовому командуванню.
“Після звільнення з військової служби за наказом командира відповідної військової частини, звільнений військовослужбовець має звернутися до ТЦК СП з документами про звільнення за місцем своєї реєстрації для взяття його на військовий облік військовозобов’язаних. А отже з моменту призову військовослужбовця до моменту його звільнення з військової служби та взяття ТЦК СП на військовий облік, питання, що пов'язані із проходженням військовослужбовцем військової служби вирішуються виключно відповідними військовими частинами”, – розповіла адвокатка.
Змінити свою військово-облікову спеціальність можливо за відповідною процедурою.
Марина Бекало зазначила ТСН.ua, що вона передбачена Розділом VI Наказу Міноборони від 10.04.2009 № 170, що полягає у загальновійськовій підготовці для осіб, які не проходили військової служби, фаховій та багаторівневій підготовці/перепідготовці, підвищенні кваліфікації для військовослужбовців за відповідними посадами та ВОС.
Нагадаємо, від 1 жовтня 2023 року жінки, які здобули медичну або фармацевтичну спеціальність, будуть зобов'язані реєструватися в Територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки.