Контракти.ua

291  —  28.08
Для українських банків готують податок на надприбутки
Для українських банків готують податок на надприбутки

У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт про тимчасове оподаткування надприбутків банків, яким пропонується запровадити 5% податку на чистий процентний дохід банків додатково до сплати податку на прибуток підприємств.

Про це повідомив один з авторів законопроєкту, голова фінансового комітету парламенту Данило Гетманцев.

Згідно з текстом законопроєкту, додаткове оподаткування банків діятиме з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2026 року. Залучені гроші запропоновано направити до загального фонду бюджету та на оборону країни.

Відштовхуючись від поточного прибутку банків, податок на надприбутки міг би принести до держбюджету додатково близько 10 млрд грн у 2023 році.

Як пояснив Гетманцев, за першу половину 2023 року відсоткові доходи банків досягли 141 млрд грн, зокрема завдяки операціям з державними цінними паперами – 73,5 млрд грн. Чисті процентні доходи за цей же період становили 93,6 млрд грн. Порівняно з першою половиною 2021 року, вони зросли на 75%. Таким чином нарощування операцій із державними цінними паперами призвело до отримання рекордних надприбутків банками.

"Подібний підхід (windfall tax) вже запроваджено в Іспанії, Чехії, Литві, Угорщині, тому слід придивитися уважніше до досвіду цих європейських країн, що дозволить досягти балансу між забезпеченням стійкості фінансової системи України та оборонними потребами бюджету", – написав Гетманцев у соцмережах.

На думку співзасновника monobank Олега Гороховського, банки перекладуть новий податок у 5% на споживачів, збільшивши вартість кредитів.

"Країна, в якій не розвинене кредитування, може навіть не мріяти про приріст ВВП", – написав Гороховський у соцмережах.

Статьи по теме
У банківській системі скоротилася частка проблемних кредитів
У банківській системі скоротилася частка проблемних кредитів

Частка непрацюючих кредитів (NPL) у банківському секторі України на 1 листопада 2023 року склала 37,7%, що на 0,2 в. п. нижче за показник станом на 1 жовтня.
30.11 — 177

Кошти населення перевищили 1 трильйон гривень: рейтинг банків за вкладами
Кошти населення перевищили 1 трильйон гривень: рейтинг банків за вкладами

Станом на 1 жовтня 2023 року в 63 банках зберігалося 1 трлн 4 млрд гривень коштів фізичних осіб (з яких кошти до запитання - 637,7 млрд гривень). Найбільше вкладів у державному ПриватБанку - 362,5 млрд гривень.
18.11 — 467

Банки України отримали рекордний прибуток: рейтинг фінустанов
Банки України отримали рекордний прибуток: рейтинг фінустанов

Платоспроможні банки України за січень-вересень 2023 року отримали 109,855 млрд гривень прибутку після оподаткування. Рейтинг із прибутковості очолює державний ПриватБанк, який заробив 43,373 млрд гривень.
17.11 — 215