Стан російської економіки стрімко погіршується, і є багато способів це продемонструвати.
Економічні проблеми Росії помножилися від початку її вторгнення до України на початку минулого року. Війна, розв’язана Кремлем, спричинила хвилю санкцій з боку Заходу. За словами дослідників з Єльського університету, дехто навіть звинувачує президента РФ Володимира Путіна в “завдаванні болю” нації, заявляючи, що він “канібалізує” економіку Росії у своєму прагненні захопити Україну. Пише ТСН.
Про це пише Business Insider.
“Левова частка економіки контролюється державою, енергетичним та фінансовим секторами, і Путін бере з початкового капіталу цих підприємств, використовуючи його як коробку з печивом для свого воєнного фонду”, — заявили дослідники Джефрі Сонненфельд та Стівен Тян.
Російська автомобільна промисловість є однією з галузей економіки, яка зазнає тиску.
Журналіст Філ Розен з Insider повідомив, що продажі автомобілів у Москві впали майже на 75% із початком повномасштабного вторгнення Росії до України. Зниження спричинене трьома факторами: різким зростанням цін, зменшенням постачання та погіршенням споживчого настрою.
“Росіяни просто менше купують автомобілів, це факт, — сказав Тян. — Це свідчить про слабкість споживача в Росії. Це можна назвати проксі-індикатором погіршення споживчого настрою, а історія, яку він розповідає, є дуже тривожною. Росіяни просто не витрачають гроші”.
Водночас кількість росіян, які купують автомобілі іноземних марок, які зазвичай вважаються предметами розкоші, майже зупинилася. Замість цього споживачі купують автомобілі місцевого виробництва, багато з яких мають проблеми з механікою.
Ще однією ознакою того, що економіка Росії перебуває в кризовому становищі, є драматичний занепад балансу поточного рахунку.
Центральний банк Москви зафіксував 93-відсотковий річний спад надлишку поточного рахунку у другому кварталі за квітень-червень. Він скоротився з рекордних 76,7 мільярда доларів до 5,4 мільярда доларів.
Фінансові показники свідчать про те, наскільки сильно санкції Заходу вдарили по країні, особливо по її ключовому енергетичному сектору, де її експорт нафти й газу суттєво постраждав після запровадження обмежень та заборон.
Москва отримує значну частину свого доходу від продажу нафти й газу, але західні санкції підривають це джерело прибутку.
У червні Міністерство фінансів Росії повідомило, що надходження від податків на нафту й газ знизилися на 36% проти минулого року до приблизно 571 мільярда рублів, а прибутки від сировини та нафтопродуктів впали на 31% до 426 мільярдів рублів.
До проблем Росії додається падіння рубля. Валюта країни влітку різко впала до 94,48 рубля за долар, досягнувши 15-місячного мінімуму, що спричинене втратою капіталу, скороченням податкових надходжень і зменшенням резервів центрального банку.
“Рублю нікуди піти, крім як униз”, — заявив економіст Костянтин Сонін із Чиказького університету у своєму твіті.
Занепокоєння щодо волатильності валюти спричинило хвилю внутрішніх виведень коштів із центрального банку країни на суму понад 1 мільярд доларів. Банківська паніка переважно була зумовлена останнім заколотом ПВК “Вагнер”.
Ослаблення російської валюти змусило країну вжити відчайдушних заходів. Останнім часом міністр закордонних справ Росії закликав країни Південно-Східної Азії відмовитися від долара та використовувати місцеві валюти для здійснення торгівлі.