Контракти.ua

966  —  28.06.23
Що робити, якщо співробітники ТЦК відбирають телефони та особисті речі: роз'яснення юристів
Що робити, якщо співробітники ТЦК відбирають телефони та особисті речі: роз'яснення юристів

Співробітники ТЦК, поліція забирають телефон, чи мають вони на це повноваження.

В Україні триває мобілізація. Під час мобілізаційних дій працівники ТЦК можуть забрати телефон чи інші особисті речі. Що робити в таких випадках — радять правозахисники. Пише ТСН. 

Чи мають працівники ТЦК повноваження відбирати телефон під час загальної мобілізації

Як зазначають юристи, права вилучати телефон чи інші особисті речі, згідно з чинним законодавством, вони не мають. Не уповноважені це робити навіть військові та поліціянти, які стоять на блокпостах.

"На цей момент не існує нормативного акту, який би дозволяв співробітникам ТЦК та СП вилучення будь-яких речей осіб на вулиці, в інших громадських місцях, вдома. Єдине виключення становить перевірка документів особи та поверхневий огляд її транспортного засобу на блокпостах. Варто зазначити, що навіть на блокпостах військові, поліція не мають права вилучати будь-які особисті речі, які не містять явних ознак злочину", —  зауважив адвокат Юрій Сергієнко.

"Якщо співробітники ТЦК на вулиці або у приміщенні пропонують особі здати телефони, і особа добровільно здає свій телефон та інші речі, то надалі буде вкрай важко довести, що вона діяла під примусом", - повідомляє юрист, додаючи, що робити це не обов’язково.

За словами адвоката Дмитра Лазебного, якщо військовозобов'язаний не хоче віддавати чи здавати свій телефон, він це може й не робити, "все залежить від вашого бажання, примусово у вас вилучити телефон не можуть".

Безпідставно забирати телефони не мають права, на думку юристів, і поліціянти.

"Суто теоретично випадки огляду вашого телефона можливі в межах Порядку перевірки документів в осіб, огляду речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян під час забезпечення заходів правового режиму воєнного стану (Порядок затверджено Постановою Кабінету міністрів України від 29.12.2021 за № 1456). Знову ж таки, є чіткі підстави попросити вас надати для огляду ваш телефон, і ви маєте надавати відповідний телефон для огляду самостійно. Просто так, без належних на те підстав, ваш телефон працівники поліції також забрати не можуть", —  роз'яснює Дмитро Лазебний.

У яких випадках можуть забирати телефон та особисті речі

Як зазначає Юрій Сергієнко, вилучати предмети в особи можуть на підставі ухвали слідчого судді про обшук або огляд, або якщо певні речі є знаряддям злочину або адміністративного правопорушення. Водночас складаються відповідно протоколи вилучення за участі понятих, особа має право на захисника та інші процесуальні права. Надалі такі предмети передаються на зберігання до приміщень в органах поліції, і доля таких вилучених предметів вирішується судом.

Тобто вилучення поліцією мобільного телефона та передавання його співробітникам ТЦК є абсолютно неправомірними, — підкреслює адвокат.

Статьи по теме
Бувають відмови. Що робити, якщо дані військовозобов'язаного не оновлюються в ЦНАПі
Бувають відмови. Що робити, якщо дані військовозобов'язаного не оновлюються в ЦНАПі

Крім військкомату, оновити дані військовозобов'язаним від сьогодні, 18 травня, можна в мобільному додатку Резерв+ і в ЦНАПах. Прийом у співробітника ЦНАПу триває 7-10 хвилин, далі ще доведеться почекати певний час, поки дані оновляться. Після цього витяг про оновлення даних видають в роздрукованому вигляді і за бажанням – на електронну пошту.
19.05 — 341

Що робити з Telegram – заборонити чи домовлятись: думка експерта з кібербезпеки
Що робити з Telegram – заборонити чи домовлятись: думка експерта з кібербезпеки

Офіційні органи влади мають показати приклад.
01.05 — 322

"Обмежено придатних" до служби більше не буде. Що робити тим, хто має цей статус

Статус "обмежено придатний" до військової служби скасували в Україні. Військовозобов'язані, які мають цей статус, повинні пройти військово-лікарську комісію.
05.04 — 352