Economist Intelligence Unit (EIU) опублікував рейтинг найзручніших для життя міст світу за 2023 рік, і Відень знову посів перше місце.
EIU, дочірня організація The Economist, склала рейтинг 173 найзручніших для життя міст у всьому світі за низкою важливих факторів, включаючи охорону здоров’я, освіту, стабільність, інфраструктуру та довкілля. Пише ТСН.
Про це пише CNN.
Відень отримав своє перше місце в Глобальному індексі зручності проживання EIU, отримавши похвалу за надійну інфраструктуру, видатну культуру та розваги, а також бездоганні освітні та медичні послуги.
Місту, яке протягом багатьох років кілька разів займало перші позиції, з невеликим відривом слідував датський Копенгаген, який зберіг другу позицію.
У той час як австралійські Мельбурн і Сідней опустилися в списку за останні роки, причому Сідней нещодавно вибув з топ-10, а Мельбурн зрівнявся на 10-му місці з японською Осакою 2022 року, обидва знову підскочили, посівши третє і четверте місця відповідно.
Канада була добре представлена цього року, три її міста — Калгарі, Ванкувер і Торонто — потрапили до топ-10.
Тим часом Швейцарія отримала два місця в десятці кращих: Цюріх посів шосте місце, а Женева розділила сьоме місце з Калгарі.
Замикає першу десятку Осака, рейтинги якої в культурі та довкіллі незначно підвищилися через скасування обмежень, пов’язаних з Covid.
“Скасування обмежень, пов’язаних з COVID-19, загалом сприяло покращенню умов життя в усьому світі 2023 року’, — сказав Упасана Датт, керівник відділу індексу комфортності проживання в EIU.
Він додав: “Освіта стала якіснішою завдяки поверненню дітей до шкіл разом зі значним зменшенням навантаження на лікарні та системи охорони здоров’я, з деякими помітними покращеннями в містах Азії та Близького Сходу, що розвиваються Оскільки політична та економічна вісь світу продовжує зміщуватися на схід, ми очікуємо, що міста в цих регіонах повільно рухатимуться вгору в нашому рейтингу зручності для життя”.
Незважаючи на те, що Європа показала себе сильною у рейтингу, європейські міста також переважають у списку міст, які найбільше втратили позиції цього року.
Столиця Великої Британії Лондон та столиця Швеції Стокгольм опинилися у списку міст, що втратили позиції, до того ж перше місто впало на 12 позицій і посіло 46-те місце, а друге місто знизилося на 22 позиції і опустилося на 43-є місце.
Вперше з'явившись у рейтингу 2022 року на 35-му місці, столиця Шотландії Единбург цього року впала на 58-му позицію.
“Жодне з цих міст не спостерігало особливо різкого зниження своїх показників індексу, але їм не вдалося досягти успіхів, яких багато інших міст, особливо в Азії, досягли минулого року”, — йдеться у звіті.
Середній показник індексу в 172 містах (без Києва в Україні) наразі досяг 76,2 зі 100, що є найвищим показником за 15 років.
Згідно зі звітом, найбільше покращилися показники у сфері охорони здоров’я, тоді як показники в освіті, культурі і розвагах та інфраструктурі також вищі.
Однак стабільність зазнала “незначного” зниження через “випадки громадянських заворушень у багатьох містах на тлі кризи вартості життя, а також через зростання злочинності в деяких містах”.
“З п’яти категорій, охоплених нашим індексом, лише стабільність зазнала зниження”, — каже Барсалі Бхаттачарія, менеджер із галузевих досліджень EIU.
“Порушення громадського порядку та економічні труднощі також призвели до збільшення випадків злочинності в деяких містах, і це й надалі залишатиметься ризиком у майбутньому. Усе це свідчить про те, що показники стабільності в нашому індексі життєздатності навряд чи швидко відновляться”, — прокоментував він.
Популярне місце, на якому розташований знаменитий пляж Вайкікі, цього року піднялося на шість позицій завдяки покращенню оцінок у сфері охорони здоров’я, “частково через усунення навантаження на систему охорони здоров’я, пов’язаного з COVID”.
Однак сусідні міста США Сан-Дієго, який посідає 61 місце в списку, і Лос-Анджелес, 57-ме, опустилися на 17 позицій.
Цього року в нижній частині списку не відбулося незначних змін: міста, які постраждали від постійних громадянських заворушень і військових конфліктів, серед інших проблем, отримали найнижчі бали.
Алжир, лівійський Тріполі та сирійський Дамаск увійшли до трійки найменш придатних для життя міст у світі.
У Дамаску, одному з міст із найнижчими рейтингами в опитуванні, цього року не відбулося жодного покращення показників якості життя.
Однак українське місто Київ, якого не було в списку 2022 року через вторгнення Росії в лютому 2022 року, цього року опустилося в списку через прямий вплив війни, і тепер посідає 165-те місце.
“Війна в Україні та викликані нею економічні та політичні зриви негативно впливають на життя в багатьох європейських містах. Не дивно, що це найбільш помітно в столиці України Києві, який знову приєднується до опитування цього року”, — йдеться у звіті.
1. Відень, Австрія
2. Копенгаген, Данія
3. Мельбурн, Австралія
4. Сідней, Австралія
5. Ванкувер, Канада
6. Цюрих, Швейцарія
7. Калгарі, Канада
7. Женева, Швейцарія
9. Торонто, Канада
10. Осака, Японія