Контракти.ua

4792  —  11.06.23
Рана у центрі Києва: що буде з будинком на Жилянській, який зруйнувала Росія
Рана у центрі Києва: що буде з будинком на Жилянській, який зруйнувала Росія

Мешканці збирають кошти на відбудову, а в КМДА заявляють, що остаточне рішення про долю будинку ще не прийнято.

В Києві до цього часу не вирішена доля старовинного будиночку на вулиці Жилянській, який постраждав від атаки ворога по місту. Терористичний акт з боку росіян стався ще 17 жовтня 2022 року. Внаслідок влучання "шахеда" була знищена половина чотириповерхового будинку. Сталася пожежа і обвал конструкції будівлі. Загинуло п’ятеро мешканців будинку, серед яких була сімейна пара, яка очікувала на дитину, жінка була на 6 місяці вагітності. Пише ТСН. 

Про жахливу трагедію у центрі міста зараз нагадує половина вцілілої будівлі, вона, як болюча рана, у саму серці столиці. Але дуже дивно, що з часу російської атаки пройшло вже майже 8 місяців, а про долю будинку до цього часу немає ніякого рішення.

Певний період часу до пошкодженого 120-літнього будинку возили численних європейських політиків та урядовців, аби показати їм у всій красі, як нас "визволяють" росіяни, обстрілюючи дронами та ракетами. Але з часом ці "оглядини" теж припинилися.

Найбільше дивує те, що міська влада вже встигла відновити інші будинки, які постраждали у цей період, а про долю будинку на Жилянській – мовчання. Точніше, не так, одразу після трагедії міські чиновники заявили, що будинок відновленню не підлягає. Мовляв, є висновок експертів, що відновити старовинний будинок неможливо, тільки демонтувати. Це породило масу чуток: нібито на місці будинку хочуть побудувати висотку або черговий ТРЦ.

Що кажуть у Київраді?

У Київраді нам розповіли, що поки ситуація навколо будинку на Жилянській без змін.

Депутатка Ксенія Семенова, припускає, що місто поки продовжує ігнорувати це питання з невідомих причин.

"Місто повинно відремонтувати цей будинок на Жилянській, тому що він постраждав від обстрілу РФ. Гадаю, міська влада передчасно сповістила про неможливість відновлення цієї історичної будівлі. Напевно розраховуючи, що будинок можна буде знести, а ділянку реалізувати з одним із забудовників. Але чиновники зіткнулися з людьми, які принципово хочуть відновити свій будинок там, де він був. Дуже дивно виходить – усі будинки відновлюють, а цей у центрі Києва, раптом став непридатний для відбудови? Як на мене, то висновки експертизи з’явилися підозріло швидко. Скоріш за все – це візуальне обстеження. Адже реальна експертиза займає значно довший час. Знаю, що мешканці будинку не збираються здаватися, навпаки, вони відкрили збір коштів на відбудову свого будинку. Зараз своїми силами вони намагаються зробити експертизу та проєкт, а далі ремонтуватися", - розповідає сайту ТСН.ua Ксенія Семенова, депутатка Київради.

Що кажуть в КМДА?

Раніше в КМДА нас запевняли, що на місці будинку на Жилянській нічого будувати не будуть, мовляв, там доцільно розбити сквер та поставити пам’ятник місцевим мешканцям, які загинули унаслідок ворожої атаки по місту.

Зараз позиція міста дещо змінилася.

"Остаточне рішення по будинку ще не прийнято. Ми чекаємо на висновки експертів. І лише після того, як їх отримаємо, приймемо рішення. І повідомимо громадськість про подальші наші дії", - повідомили нам в КМДА.

Як ножом по серцю

Сайт ТСН.ua поспілкувався з мешканцями постраждалої будівлі та поцікавився, що вони думають про подальшу долю їх будинку.

Тетяна Махрінська, мешканка будинку на Жилянській, каже, що в день ворожої атаки, 17 жовтня, її не було у місті.

"Якби я була вдома, то мабуть не пережила б усього цього кошмару. Мене не було вдома. Після відбою тривоги мені друзі написали: "в твій будинок прилетів дрон». Спочатку я не повірила, це було - як ножом по серцю. А вже коли приїхала на місце, то побачила все своїми очами. Ми в палатках сиділи біля будинку, чекали поки загасять пожежу. На наших очах рятувальники діставали з-під завалів тіла загиблих сусідів. Сусідку з другого поверху знайшли вже на другий день після трагедії. Після цього розпорядилися писати заяви у поліцію. І коли ми їх писали, з’явилася новина, що наш будинок не підлягає відновленню. Знаєте, це більше всього добило - от як так швидко визначили?", - розповідає мешканка будинку.

Рятувалися від безпритульних

В будинку зараз ніхто не мешкає. Від вибуху там впали сходи між поверхами. Ворожий "шахед" знищив половину будинку. В частину будівлі, яка вціліла, неможливо потрапити.

"Моя квартира знаходиться на третьому поверсі, але до неї неможливо дістатися – маршеві сходи зруйновані вибухом. Деякі речі ми забрали з помешкань. Особисто я наймала автодрабину і забрала з помешкання через балкон те, що мені було необхідно. Пізніше стало відомо, що в будинок якимось чином потрапили безпритульні і всі речі розтягнули, та ще й пожежу вчинили. Будинок ніхто не охороняв, тому ми були змушені власними силами заварити вибиті вікна до підвалу", - розповідає нам Тетяна.

Живуть по знайомих і друзях

Всі мешканці будинку, які вижили після удару ворожим дроном, живуть у інших місцях – хто у знайомих, хто у родичів, друзів.

"Нам не пропонували житло ні в гуртожитках, ні в готелях. Спочатку нам сказали, що дадуть квартири на Поліській, але ніхто з людей на це не погодився. Як з’ясувалося пізніше, ті квартири мали зовсім інше призначення. Ми залишилися без нічого. Нам навіть не надали грошову компенсацію та й взагалі ніхто від влади не хоче з нами говорити. Нас дуже обурює, що доля людей нікого не цікавить", - каже мешканка постраждалого будинку.

Роблять власну експертизу на будинок

Як пояснює Тетяна, це стало приводом для збору коштів на проведення експертизи щодо стану будинку та шансу його відновити.

"На власні кошти ми замовили експертизу будинку. Її плануємо отримати орієнтовно до кінця червня. Далі ми хочемо звертатися з цією експертизою до КМДА і доводити їм, що наш будинок можливо відновити. Ми замовили експертизу у іншій організації. Адже від  представників влади ми отримали лише звіт щодо обстеження будинку. По всім пунктам його визнали аварійним, а вже чиновники заявили, що будинок неможливо відбудувати. Так вони це бачать", - розповідає Тетяна Махрінська.

Мешканці будинку на Жилянській не погоджуємося з висновком, що будинок неможливо відбудувати.

"Ми радилися з багатьма архітекторами. Навіть після поверхневого огляду, просто з вулиці, фахівці кажуть, що будинок можна відбудувати і це не є проблемою – було б бажання. В висновку зазначено, що будинок пошкоджений на 50%,  а на справді ушкоджень зазнало лише три квартири, тобто несучі стіни не пошкоджені. Будинок можна спробувати відновити. Ліва частина будівлі міцно стоїть з жовтня і не розсипається. Фахівці кажуть, що у мерії просто не хочуть морочитися з відбудовою, їм простіше знести те, що залишилося. Ми збирали кошти на проведення експертизи – вона теж не дешева. Певні розтрати закрили власними силами", - додає Тетяна Махрінська.

Збирають кошти на відбудову

Зараз мешканці вже розпочали збір коштів на відбудову будинку.

"Час минає і чекати далі ми не можемо. Ми змушені це робити, оскільки, бачимо, що мерія не дуже поспішає з цим допомагати. Хоча ми знаємо, що існують закордонні фонди, які виділяють кошти до бюджету міста на відбудову будинків, що постраждали унаслідок російської агресії. Чому нас оминають, ми поки не розуміємо. Будемо стукатися до влади. Якщо відмовлять, тоді варіант один - збирати кошти власними силами або підключати сторонніх інвесторів", - пояснює мешканка будинку на Жилянській.

Вона додає, що коли почула новину про сквер на місці їх оселі, то одразу надіслала запит у КМДА. У відповіді зазначалося, що рішення щодо створення скверу не прийнято і поки воно не планується.

Раніше сайт ТСН.ua розповідав, як отримати компенсацію за зруйноване війною житло: реальні історії.