1 травня, святкують Міжнародний день праці. Віряни вшановують пам'ять святителя Косми. До Нового року залишилося 244 днів.
1 травня 2023 року — понеділок. 432-й день війни в Україні. Пише ТСН.
1 травня в церковному календарі – день пам’яті святителя Косми. Жив він в IX столітті і з ранніх років хотів прожити духовне життя справжнього християнина. В юності пішов в монастир, прийняв чернечий постриг. Згодом його назначили єпископом Халкідонським. На своїй посаді Косма відважно захищав від єретиків християнську віру. Зі своїм помічником Авксентієм проповідував віру в Христа.
Неодноразово язичники намагалися схилити Косму до зречення від своєї віри, але той залишався непохитним. Навіть за наказом імператора Лева Вірменина відмовився прибрати з храму ікони. За це його відіслали з кафедри в ув'язнення.
Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день:
В ніч проти 1 травня наші предки влаштовували старослов'янське язичницьке свято, яке називалося Вальпургієва ніч. Також присвячували цей день активним посівним роботам. Наприклад, від травня вже можна було садити редис, кріп, цибулю і петрушку. Під час висаджування обов'язково загадували бажання — воно повинно було обов'язково здійснитися. Також 1 травня потрібно змочити волосся джерельною чи дощовою водою. Тоді воно швидше буде рости. Дітей така процедура захистить від пристріту.
Завтра, 1 травня, в Києві ясна погода до самого вечора, без опадів. У Львові безхмарні день і вечір, хоча ранок обіцяє бути похмурим, опадів не очікується. У Харкові хмарно протягом всього дня, вночі можливий дощ, а потім без опадів. В Одесі весь день на небі пануватимуть хмари, але до вечора вони заберуться геть, без опадів.
Температура повітря в Києві +15 вдень та +9 вночі. У Львові +15 вдень та +8 вночі. У Харкові +14 вдень та +8 вночі. В Одесі +12 вдень та +8 вночі.
Календар важливих подій в Україні та світі за 1 травня:
Які завтра іменини: Антон, Василь, Віктор, Юхим, Іван, Кузьма, Фелікс, Ян, Тамара.
Талісманом людини, народженої 1 травня є нефрит. Напівдорогоцінне каміння, яке досить часто використовують як виробний матеріал. Нефрит особливо шанується езотерикою. Вважалося, що цей камінь здатний пробудити дар ясновидіння та відкриває двері в потойбічні світи.
В цей день народилися:
1 травня в Україні і світі святкують Міжнародний день праці. Це свято тісно пов'язане з історією простих робітників. 1877 року почалися масові страйки американських трудівників, які працювали в залізничній і металургійній галузях. Влада ці протести швидко придушила. Однак через 13 років люди знову почали виходити на вулиці, хоча протести були мирними. Основна причина тодішних страйків — низька оплата праці. Робітники вимагали і створення спеціальної організації, яка б могла відстоювати права простих людей, які працюють.
Однак саму дату День праці пов'язують з конкретним мітингом робітників в Чикаго (США), який відбувся 1 травня 1886 року. Цього дня робочі заводів і фабрик країни зібралися на вулиці, щоб протестувати проти довгого робочого дня. Вони вимагали, щоб для них створили новий робочий графік — 8 годин на добу, а не 15-20 як тоді було прийнято.
Мітинги тривали кілька днів і 4 травня на одній з площі міста в бік поліцейських полетіла вибухівка. Внаслідок цього загинуло 7 представників правопорядку та ще півсотні постраждало. В бік страйкарів також прозвучали вистріли. Четверо загинули, а ще сімох засудили і стратили через повішання. В акціях протесту взяли участь близько 500 тисяч громадян. Згодом до страйкарів Чикаго приєдналися робітники і інших міст. 1888 року відбулося засідання національної федерації праці, на якому день 1 травня проголосили Днем боротьби за права робітників.
Також 1 травня EuroMayDay. Особлива політична подія, яка спрямована проти дискримінації і нестабільності. Це європейська мережа масових рухів, що спрямовані на підвищення обізнаності про виклики, з якими може стикнутися молодь у сучасній Європі.
А ще 1 травня святкують День порятунку носорога. Це всесвітня подія, головною метою якої є привернення уваги до критичної ситуації, що стосується носорогів, а також до дій, які допомагають зберегти їхню чисельність. Це дуже важливий день, адже в світі кожні 22 години виловлюють одного носорога. Організаціями захисту цих тварин, некомерційними організаціями, зоопарками та активістами організовуються заходи, які заохочують людей долучатися до зусиль збереження носорогів.
1 травня також Міжнародний день соняшника. Ця квітка є символом гармонії між містами, які стрімко розвиваються, та природою. Свято було започатковане британським садівником Річардом Рейнолдсом 2020 року. Спочатку подія була популярною лише в Європі, але швидко розповсюдилася по всьому світу. Основний захід — висаджування цих яскравих квітів у парках та скверах для створення декору міста.
Також 1 травня святкують День коучера. Професійне свято, яке присвячене досить молодій професії. Коучери допомагають учням стати успішними, досягти в житті певної мети, сформувати впевненність у собі. Коучинг — один з методів консалтингу і тренінгу, який останнім часом дуже поширився.
А ще 1 травня — День глобальної любові. Свято об'єднує всіх тих, для кого близька любов одне до одного, до природи, дітей чи усього живого на планеті Земля. Воно було засноване 2004 року за ініціативи Фонду Любові.
1 травня святкують День директорів шкіл. Його запропонувала створити Джанет Деларія, членкиня Асоціації вчителів США. Це професійне свято, тому цього дня можна привітати всіх директорів шкіл, вшанувати їхню нелегку працю та відданість.
Також 1 травня День народження поштової марки. Поштова марка вже давно стала звичним атрибутом листів. Вона випускається поштовим відомством і є спеціальним знаком, який підтверджує, що відправник оплатив послуги пошти. Але є серед марок і досить цінні екземпляри, які є справжнім скарбом для філателістів. Поштові марки почали продавати в Англії ще в XIX столітті. Перші марки, що наклеювалися на лист і відображали колишню королеву Великобританії Єлизавету II, з'явилися 1940 року. Від кольору марки залежала її ціна. Так чорні коштували 1 пені, а синя — 2 пенси.