Закон встановлює термін відстрочення від армії для різних категорій військовозобов'язаних.
Під час мобілізації і воєнного стану в Україні деякі категорії військовозобов'язаних можуть отримати "бронь" на роботі і відстрочення від армії. На бронювання можуть розраховувати чиновники, педагоги, науковці, співробітники підприємств критичної інфраструктури і організацій, які виробляють продукцію для Збройних сил України. Пише ТСН.
Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" встановлює перелік військовозобов'язаних, які підлягають бронюванню. Зокрема, це люди, які працюють:
Обсяги бронювання військовозобов'язаних, які працюють на підприємствах, в установах та організаціях, визначаються з урахуванням встановленого для них мобілізаційного замовлення. Обсяги бронювання військовозобов'язаних, які працюють в органах державної влади, визначаються з урахуванням необхідності для забезпечення їхньої роботи в умовах воєнного стану.
Строк дії відстрочення не може перевищувати:
Крім того, на військову службу не можуть призвати одержувачів професійної передвищої та вищої освіти, асистентів-стажерів, аспірантів та докторантів, які навчаються на денній чи дуальній формах здобуття освіти. Також законом встановлено, що не підлягають мобілізації наукові та педагогічні працівники.
Окремо визначаються категорії депутатів і держслужбовців, які не підлягають призову: народні депутати України та депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, працівники певних органів — військового управління, військових частин, установ, підприємств і організацій, ЗСУ, Міністерства оборони, Служби безпеки України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації, Нацгвардії, Служби зовнішньої розвідки, Нацполіції, Держприкордонслужби, Нацгвардії, Національного антикорупційного бюро, податкової поліції, Управління державної охорони України, Державного бюро розслідувань, Державної виконавчої служби України, деякі категорії чиновників.
Нагадаємо, в Україні через напад Росії від 24 лютого 2022 року запроваджено воєнний стан та загальну мобілізацію.
В Україні мобілізації підлягають громадяни віком від 18 до 60 років, які не мають права на відстрочення. Призов здійснюється через вручення повісток. У разі порушення правил військового обліку чоловікам загрожує адміністративна та кримінальна відповідальність.
До ЗСУ призивають насамперед тих, хто вже має досвід участі в бойових діях. Громадян, які не проходили військову службу, в обов'язковому порядку направляють на навчання, мінімальний термін - один місяць. Далі залежно від складності спеціальності цей термін може бути набагато більшим.