Причини замінити водійське посвідчення або загалом отримати його вперше не такі важливі, як порядок роботи Сервісних центрів МВС в умовах воєнного стану. Які саме зміни відбулися та як нині отримати водійський документ без проблем – пише ТСН.ua.
Найперше, на що варто звернути увагу – на постанову Уряду №184 від 3 березня 2022 року, в якій йдеться про те, що водійське посвідчення, у якого завершився термін дії, дійсне до кінця війни, або більш точно – до завершення воєнного стану. Тож якщо у вас немає можливості (або навіть бажання) замінити документ, ви маєте право користуватися старим і надалі.
Якщо ж потреба звернутися до Сервісного центру таки є, то тут варто взяти до уваги реалії сьогодення, як-от: повітряні тривоги, вимкнення світла та певні обмеження на віддалене займання черги (отримання талончика на потрібний вам час). Деякі послуги не відображаються в особистому кабінеті на сторінці Сервісного центру МВС.
Найпоширенішими зверненнями від громадян щодо отримання водійського посвідчення є такі: хто цей документ втратив, у кого закінчився термін його дії та хто не встиг після закінчення автошколи здати на "права" через повномасштабне вторгнення Росії до України, як пояснює начальник Сервісного центру МВС у місті Буча Олександр Намоченко:
Якщо у вас все ж є кілька штрафів, а точніше – не більше двох, вам доведеться знову здавати іспит, і не один – теорію та практику. Що довелося зробити і кореспонденту ТСН Сергію Моргуну, який поділився власним досвідом.
Термін дії мого водійського посвідчення закінчувався в жовтні, але мені кортіло вирішити це питання раніше. Та коли я звернувся до Сервісного центру МВС, мені відмовили – водійське посвідчення можна замінити лише після закінчення терміну його дії.
У цій історії все починається із черги, яку варто зайняти шляхом отримання талончика із вказаним днем візиту, конкретною годиною та особистим номером. Зробити це можна двома способами: безпосередньо в Сервісному центрі або ж у своєму електронному кабінеті на сайті Сервісного центру МВС. Мій спосіб – другий. Порядок дій такий: зайти на сайт, авторизуватися (це займе до двох хвилин, програма пропонує вхід через додаток "Дія", "Приват24" або "Монобанк"), обрати розділ – "Заміна водійського посвідчення", зберегти його.
Зауважу, що замінити посвідчення, як і здавати іспит, можна в будь-якій частині країни, без прив'язування до місця реєстрації.
Найближчий до мене – Сервісний центр МВС №3247 у містечку Буча, тож я звернувся туди. Щоправда, я сподівався, що заміна прав у мене займе кілька хвилин, а виявилося – кілька тижнів, бо за 2 роки керування я назбирав 4 штрафи (дозволено лише 2) – усі за перевищення швидкості. Я можу спробувати повиправдовуватися тим, що здебільшого це за незначне перевищення швидкості, всього у кілька позначок на спідометрі, але це нічого не змінить, тож порушив, визнаю, іду на іспит. А перед тим знову маю отримати талончик, аби стати в чергу – тепер роблю це на сайті в розділі "Теоретичний іспит".
Перездавати на нове водійське посвідчення я хотів би одразу того ж дня, коли дізнався про це, але без медичної довідки цього зробити не можна (якщо лише заміна посвідчення – довідка зараз не потрібна, якщо ж йти на перездачу – наявність довідки обов’язкова). І ще одна дрібниця, яку варто знати: нині, аби отримати медичну довідку, наявності лише паспорта недостатньо, треба мати і військовий квиток (для чоловіків). У мене отримання медичної довідки зайняло кілька днів, і тільки після того я прийшов на здачу першого іспиту з теорії. На самому іспиті досить швидко дав 19 правильних відповідей, схибивши лише на 20-тому. Одна помилка – іспит здано.
Ледь не забув: державний податок на цю послугу сягає трьох сотень гривень. Це включає по одній спробі здачі як теорії, так і практики, за повторної здачі вартість послуги сягне ще 13 гривень державного податку.
Після теоретичного іспиту відправляють на практичний, але цього дня я мав мало вільного часу і мусив їхати на роботу. Тож знову довелося брати талончик на чергу і приходити іншого дня. Аби ви не повторювали моїх помилок, я б радив брати одразу 2 талончики на один день, для черги з обох іспитів.
Важливо: щоб стати в чергу на здачу практичного іспиту з водіння, талончик потрібно брати безпосередньо в Сервісному центрі МВС, адже в електронному кабінеті зараз, на жаль, немає потрібного розділу. Якщо ж оберете позицію "Обмін посвідчення водія", цей талон не буде дійсним, адже потрібен саме "Практичний іспит". Як результат – втратите день і будете змушені таки брати новий талончик уже на інший час.
Повертаючись до іспиту із практичних навичок водіння, коротко лише згадаю, що я кілька разів був змушений переносити цю подію, бо одного разу була досить тривала повітряна тривога (я не дочекався своєї черги і поїхав на роботу), а іншого разу не було електропостачання (на сьогодні, до слова, принаймні в моєму Бучанському відділенні, Сервісний центр має генератор, і це значно полегшує життя громадян). І коли одного з днів я таки дочекався своєї черги, то здати іспит не зміг. Чи то через надмірну прискіпливість інструктора, чи то через власні помилки (на думку працівника Сервісного центру, я не подавав завчасно сигнал повороту, хоч отримував прохання повертати вже безпосередньо на перехресті, як я був переконаний; а в інших випадках, я вже нібито навпаки – забував вимикати показник повороту надто довго. Але як би там не було – не здав, не оскаржував, записався на повторну здачу).
Варто нагадати, що на здачі іспитів для отримання водійського посвідчення (або перездачі) законом надається безкінечна кількість спроб у теоретичному екзамені і лише три в практичному. Якщо всі ці спроби провалити, той, хто здає на "права", змушений повернутися в автошколу, і лише після її закінчення знову спробувати себе у здачі іспитів у Сервісному центрі МВС.
На свою другу спробу практичного іспиту я прийшов більш зосереджений і більш прискіпливий до кожного руху на дорозі. Добросовісно від’їздив потрібних пів години в умовах міста (в умовах воєнного стану іспит на автодромі відмінено), допустив одну помилку – проґавив на вкритій льодом дорозі "стоп-лінію" перед виїздом на головну дорогу, став на кілька метрів далі. Коли іспит зарахували, ще хвилин 10 зайняла процедура фотографування для нового документу та його друк, і моє нове водійське посвідчення, терміном дії на 30 років, у кишені.
Як підсумок, лише скажу, що коли знати правила дорожнього руху, не квапитися під час іспитів і брати талони для черги одразу на два екзамени в один день, то вся процедура здачі може виявитися швидкою і простою. Головне – не квапитися на роботу як я, не допускати помилок та запам’ятати алгоритм дій для отримання водійського посвідчення.
І наостанок ще один важливий момент: коли приходите здавати іспит із протермінованим посвідченням водія, у вас його зобов’язані забрати. Якщо ж ви не здали іспит і, відповідно, не отримали нового посвідчення, ви можете звернутися до того співробітника Сервісного центру, з яким спілкувалися, і попросити повернути документ. Адже з ним можна керувати автомобілем до того часу, доки не здасте на нове посвідчення або доки в країні діє воєнний стан. Як запевняють у поліції, повернути протерміноване посвідчення водія вам зобов’язані без проблем, інакше – треба звернутися до керівника Сервісного центру МВС.