Контракти.ua

898  —  27.10.22
Банки скорочують кредитування населення та посилюють вимоги до позичальників
Банки скорочують кредитування населення та посилюють вимоги до позичальників

Наслідки війни з Росією дедалі більше сповільнюють розвиток кредитування. Упродовж наступних 12 місяців банки очікують, що кредити домогосподарствам надалі скорочуватимуться, якість кредитного портфеля клієнтів погіршуватиметься.

Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням Опитування про умови банківського кредитування НБУ (IV квартал 2022 року)

Попит

Попит на кредити населенню знижується три квартали поспіль. Скорочення зумовлене переважно погіршенням споживчих настроїв. Негативно на попит на іпотеку впливали цінові умови - оцінки їхнього впливу історично найвищі. Додатково падіння попиту на іпотеку підсилили несприятливі перспективи ринку нерухомості. Головним чинником падіння попиту на споживчі кредити було скорочення витрат на товари тривалого вжитку, зазначили в НБУ.

У ІV кварталі фінустанови очікують подальшого скорочення попиту на кредити населенню, найбільше - на іпотеку.

Умови кредитування

За даними опитування, стандарти роздрібного кредитування посилювалися, більшою мірою для іпотеки. На це вплинули погіршення очікувань економічної активності та інфляційних очікувань, а також вища вартість ресурсів та балансові обмеження. Додатково на посилення стандартів іпотечних кредитів вплинули негативні очікування стосовно перспектив ринку нерухомості, а споживчих кредитів - очікування погіршення платоспроможності споживачів та несприятливі курсові очікування.

У ІV кварталі стандарти кредитування населення посилюватимуться, більшою мірою це стосується іпотеки. За результатами поточного опитування, рівень схвалення заявок на роздрібне кредитування скоротився. Банки посилили умови схвалення заявок на іпотеку: збільшили відсоткові ставки, заставні вимоги та співвідношення суми кредиту і вартості іпотечної застави. Водночас фінустанови зменшили строк і розмір споживчого кредиту, а також збільшили його вартість, зазначили в НБУ

Поточне опитування проводилося з 16 вересня до 7 жовтня 2022 року серед кредитних менеджерів 26 банків, частка яких у загальному обсязі активів банківської системи становить 93%. Результати опитування відображають думку респондентів і не є оцінками чи прогнозами Національного банку України.

Нагадаємо, середні відсоткові ставки за новими кредитами банків для населення у вересні 2022 року зросли у гривні зросли на 13,0 в.п. до 36,1% річних.

Статьи по теме
Від 50 тисяч гривень на місяць: банки домовилися про обмеження карткових переказів
Від 50 тисяч гривень на місяць: банки домовилися про обмеження карткових переказів

Найбільші банки України підписали меморандум "Про забезпечення прозорості функціонування ринку банківських платіжних послуг". Найнижчий ліміт переказів становитиме 50 тисяч гривень на місяць, а обмеження стосуються всіх переказів, зокрема й через IBAN.
11.12 — 1141

Банки України отримали рекордний прибуток: НБУ назвав джерела доходів
Банки України отримали рекордний прибуток: НБУ назвав джерела доходів

Чистий прибуток після оподаткування платоспроможних українських банків за січень-червень 2024 року склав 79,0 млрд. гривень, що на 16,8% більше, ніж за аналогічний період минулого року.
16.08 — 417

Українці повернули гроші в банки, які зняли на початку року
Українці повернули гроші в банки, які зняли на початку року

Обсяг гривневих депозитів громадян в банках у лютому 2024 року зріс на 2,2% до 706 млрд гривень майже до рівня початку року (711 млрд гривень).
14.03 — 370