Обмін полоненими між Росією та Україною наприкінці вересня схвалив особисто президент Росії Владімір Путін. Зокрема він наполіг на видачі Україні командирів «Азову» та отриманні одіозного проросійського політика і свого кума Віктора Медведчука попри те, що проти такої формули обміну були представники Федеральної служби безпеки (ФСБ).
Про це повідомляє The Washington Post з посиланням на інформацію високопоставлених українських та американських чиновників, знайомих з цим питанням.
За словами джерел видання, в представників ФСБ були побоювання щодо того, що росіяни будуть незадоволені обміном, зокрема співвідношенням один майже до чотирьох. Також ФСБ турбувало, як люди відреагують на нерівноцінність обміняних полонених: отриманням Медведчука і передачею Україні командирів «Азову», яких російська пропаганда нарекла неонацистами.
«ФСБ була категорично проти, – сказав на умовах анонімності високопоставлений український чиновник, щоб обговорити чутливу тему. – Вони усвідомлювали наслідки того, як угода буде виглядати для громадськості».
WP зауважують, що президент України Володимир Зеленський назвав цей обмін «перемогою нашої держави», тоді як Кремль зазнав рідкої критики з боку російських прихильників війни проти України, які засуджували звільнення командирів «Азову».
«Це гірше за злочин... і гірше за помилку. Це – величезна дурість», – цитує видання Telegram російського терориста Ігоря Гіркіна.
Обмін стався, зазначає видання, коли Путін зазнав додаткового внутрішнього тиску через оголошення мобілізації в Росії, щоб підсилити російські підрозділи, які перебувають у складному становищі на фронті. Російські невдачі викликали сумніви щодо стратегічної мудрості лідера, який довгий час вважався проникливим і хитрим, хоча і безжальним.