Інфляція у Туреччині почала зростати восени 2021 року, коли курс ліри різко впав. Анкара наполягає, що ціновий тиск скоро зменшиться, але економісти попереджають, що курс може залишатися високим.
Офіційний рівень інфляції в Туреччині оновив максимум від 1998 року – ціни зросли на 80%. Пише ТСН.
Про це пише Financial Times.
Згідно з даними державного статистичного агентства, в липні споживча інфляція прискорилась до 79,6% в річному вимірі порівняно з 78,6% у червні. У серпні індекс споживчих цін зріс на 80,2% в річному обчисленні.
Туреччина зробила те, що деякі економісти назвали гігантським економічним експериментом, оскільки турецький президент Реджеп Таїп Ердоган – противник високих процентних ставок – наполягав на підтримці однієї з найнижчих у світі процентних ставок у реальному вираженні, і внаслідок цього інфляція різко зросла.
Зростання цін у Туреччині прискорюється вже 14 місяців поспіль. Так, у місячному вимірі зростання споживчих цін у липні становило 2,37% порівняно з 4,95% у червні.
Так, вартість транспортних послуг рік до року зросла у 2,2 раза (+119,1%), ціни на енергоносії виросли у 2,3 раза (+129,3%).
Продукти харчування та напої здорожчали майже вдвічі – на 94,65%, вартість житла та комунальних послуг збільшилася на 70%, а меблі та побутова техніка сдорожчали на 88,4%.
Турецькі чиновники сподіваються, що охолодження інфляції допоможе Ердогану переобратися на виборах, які заплановані на червень наступного року. Стрімке зростання інфляції та падіння курсу ліри призвели до погіршення рівня життя й розпалили невдоволення керівництвом президента.
Ліам Піч, старший економіст лондонської консалтингової компанії Capital Economics з ринків, що розвиваються, сказав, що він очікує, що інфляція в Туреччині сягне піку в 85%, а потім різко впаде на початку 2023 року.