Контракти.ua

848  —  31.08.22
Життя обірвалося на шибениці: що відомо про правління одного з найкривавіших диктаторів XX сторіччя Саддама Хусейна
Життя обірвалося на шибениці: що відомо про правління одного з найкривавіших диктаторів XX сторіччя Саддама Хусейна

Одним з ініціаторів найкривавішої війни від часів Другої світової був іракський диктатор Саддам Хусейн, який хотів захопити увесь Близький Схід. Спочатку він нападає на Іран, веде жорстоку 8-річну війну, пізніше атакує Кувейт.

Він особисто страчував своїх політичних конкурентів, але доля відплатила йому тієї ж монетою.

ТСН продовжує переглядати уроки історії у циклі "Смерть диктатора".

Своїм кумиром він вважав Сталіна, за що, ймовірно, і отримав псевдо – Сталін Близького Сходу. Поводився іракський диктатор Саддам Хусейн відповідно – ще до президенства спалив 250 сіл іракських курдів і депортував 300 тисяч людей. Протягом 24 років президентства авторитарний режим лише посилювався. Саддам та його син особисто розстрілювали політичних конкурентів, жертвами режиму стали сотні тисяч людей.

Стріляв у повітря під час виступів, наче розбійник. Водночас вдавав джентльмена: в зубах – сигара, у чарці – віскі. Розкіш на крові Саддам Хусейн будував чверть століття. Хоча почалося його правління з турботи про народ. Завдяки експорту нафти Ірак переживає економічний бум і стає справді заможним. Саддам проводить електрифікацію, прості іракці дізнаються, що таке каналізація, в країні будують сотні кілометрів доріг. Особливий акцент на освіті – завдяки новим школам грамотність населення зростає від 30 до 70%. Люди люблять свого диктатора і водночас боїться.

Вчителі у школах одразу й агенти. І не дай боже, дитина скаже щось негативне про Саддама. Батьків таких дітей страчували без суду і слідства. Натомість для телекартинки зганяли дітей демонструвати любов і захоплення. Диктатору подобалося, щоб малі називали його дядьком Саддамом.

Безхмарне правління могло б тривати ще довго, якби Хусейн не оголосив війну Ірану– хотів підкорити увесь Близький Схід. Саддам присвоїв собі військове звання маршала і особисто керував армією. Щоправда, завжди з бункера телефоном. Ця війна тривала вісім років і стала найкривавішою від часів Другої світової.

Саддам винен у тисячах смертей, зокрема цивільного населення. Армія Іраку використовувала хімічну зброю – лише під час однієї газової атаки на іранське місто Халабдж загинуло 5 тисяч людей. За весь період війни розстріляно 182 тисячі іракських курдів, котрі підтримували Іран. Втрати самого Іраку – пів мільйона. Аби убезпечити своє життя, Саддам використовує двійників. Офіційно підтверджено щонайменше три копії Саддама Хусейна.

За два роки після Ірану Саддам атакує Кувейт – звинувачує його в нечесній конкуренції у торгівлі нафтою. Цього разу весь світ проти Іраку – проти нього запроваджують руйнівні санкції. Країна переживає жахливу економічну кризу, але не Саддам. У нього 80 палаців по всій країні. У кожному щодня готують вечерю, хоч і невідомо, в якому саме ночуватиме господар. Їжу обов'язково перевіряють на отруйні речовини та радіацію. По всій країні Саддаму ставлять пам’ятники, його портрети всюди на вулицях, і навіть на купюрах. У Багдаді працює величезний музей подарунків тиранові.

Щасливе буття Саддама Хусейна зруйнувало американсько-британське вторгнення. США звинуватили диктатора у розробці ядерної та хімічної зброї і за кілька тижнів захопили Багдад. Люди почали зносити його пам'ятники.

Диктатор переховувався кілька місяців, але врешті його виявили в сільському підвалі. Світ побачив змученого старця, бліду тінь самовпевненого Саддама Хусейна. За два роки вищий кримінальний трибунал Іраку виніс диктаторові вирок: смертна кара через повішення. Петля і люк під ногами. Усе відбувалося публічно. Саддаму дали повисіти 10 хвилин на радість присутнім свідкам закінчення епохи тиранії в Іраку.