Контракти.ua

2585  —  23.08.22
Том Купер: шість місяців війни. Що зараз відбувається на фронті?
Том Купер: шість місяців війни. Що зараз відбувається на фронті?

Ростислав Семків: Звіт Тома Купера, як завжди, тверезий: ЗСУ тримає оборону; росіяни нескінченно й, загалом, неефективно обстрілюють наші позиції; в Криму активно діють українські ССО. Дочитайте до ударів по Антонівському мосту – піднімає настрій.

ТОМ КУПЕР

ВІЙНА В УКРАЇНІ 23 СЕРПНЯ 2022

Доброго ранку всім [опубліковано 23 серпня 2022, близько 9:00 за Києвом]

Ми вже проминули 180-тий день і ось-ось перетнемо межу в 6 місяців російської (повторної) агресії проти України, а отже, настав час ще одного огляду…

Головнокомандувач ЗСУ генерал Залужний оприлюднив нову офіційну цифру втрат: майже 9 тисяч убитих із 24 лютого. Багато хто сумнівається, що це повна цифра, але, як зазвичай, я буду триматися подалі від таких дискусій.

Останніми днями з окупованого Криму повідомляють про високу активність українських ССО та партизанів – або як мінімум відбуваються часті самозаймання, чи може то діти бавляться сигаретами на кількох російських складах боєприпасів і штабах. Зараз пробувати врахувати кожний такий випадок немає сенсу, адже недостатньо деталей, щоб оцінити, що саме там сталося, а от кумулятивний ефект [від цих подій] важливий.

ПОВІТРЯ/РАКЕТИ/МОРЕ

Вранці 21 серпня українська ППО заявила про збиття двох крилатих ракет «Калібр», а ВПС стверджували, що їх пілоти (тобто один із перехоплювачів МіГ-29 і/або Су-27?) збили гелікоптер Ка-52.

Українська авіація продовжує наносити близько десятка авіаударів на добу (майже виключно в районі Херсона), а російська – до 60–70 (особливо в Харківській, а також у Херсонській областях). Обидві сторони досі, головним чином, використовують малоефективну тактику «насипай, кудись та й влучиш». Набагато ефективнішими є українські удари протирадіолокаційними ракетами AGM-88 HARM [High-speed Anti-Radar Missile, американська високошвидкісна протирадіолокаційна ракета – перекл.] (як і очікувалося, використовуються на українських МіГ-29): 21 серпня було заявлено про знищення двох ЗРК С-300.

За іронією долі, це не так уже й суттєво впливає на можливості Росії захищати свої війська, тому що вишестоящіє органи у москві зараз використовують свою «дивозброю» [сарказм – перекл.] ЗРК С-300 як балістичні ракети, «заміщаючи» їх С-350 і Буками М3. Коли я говорю про використання С-300 замість балістичних ракет: я маю на увазі десятками. Наприклад, до Дня Прапора, а потім і Дня Незалежності України 23–24 серпня влада Києва попереджає громадян про масштабний ракетний удар росії. Основною причиною для занепокоєння є зростаюча концентрація ЗРК С-300 росармії на півдні Білорусі: оскільки росіянам критично не вистачає інших типів керованих ракет, цілком можливо, що вони можуть розгорнути їх для удару, наприклад, у районі Києва.

Подейкують, що у морі зараз перебуває щонайменше три кораблі Чорноморського флоту, завантажені крилатими ракетами «Калібр», очікують, що вони завдадуть ударів сьогодні-завтра.

БИТВА ЗА ДОНБАС

На Донбасі росіяни знову атакують, і наступають за вогневої підтримки артилерії – у кількох місцях одночасно.

Харків... Після одного дня перерви, вчора армія рф знову обстріляла Харків із установок С-300. Кілька разів росіяни обстріляли позиції ЗСУ з повітря на лінії фронту в районі Рубіжного, бо українці так само здійснюють вильоти для обстрілів російських шляхів постачання у [далі в Купера пропуск – перекл.].

Ізюм... Тут росіяни здійснили багато розвідок боєм, але загалом уже 2-3 дні, відтоді як ЗСУ відбили 4-5 невеликих атак у напрямку до Барвінкового, спроб наступу солдати рф не робили. Такі населені пункти, як Бражківка, Довгеньке та Богородичне, залишаються або сірою зоною, або під контролем українців.

Сіверськ... Під Івано-Дар’ївкою та Спірним велися жорстокі бої, але зрештою сепаратисти зазнали невдачі.

Бахмут... росіянам усе ж не вдалося захопити Соледар (див. мій попередній звіт). ЗС рф обстрілюють село та українські позиції навколо нього. Натомість у Бахмутському ведуться бої всередині села. Схоже, отже, що ЗСУ отримали в цьому районі серйознішу підтримку артилерії – таку, що не дає російським солдатам і сепаратистам перейти відкриту місцевість і наблизитися до українських позицій. Війська рф у відповідь сильно обстрілюють ці території й постійно здійснюють атаки за принципом «насипай – кудись та влучиш».

Тим часом, схоже, ЗС рф увійшли на південні околиці Зайцевого (див. мій попередній звіт). Кодема досі тримається, хоча росіяни атакують її з трьох напрямків (із північного сходу, півдня і південного заходу).

Лінія розмежування... Загалом, у ЗСУ замало артилерії для підтримки своїх підрозділів уздовж лінії розмежування. Атаку сепаратистів на Красногорівку було відбито, а отже, українські позиції в Авдіївці надійно перебувають під контролем ЗСУ – але це й усі «добрі новини» з лінії розмежування.

Найгірше те, що далі на південь росіяни вже повністю контролюють Піски. Звідти, а також зі сходу і півдня вони через відкриту місцевість просуваються на Невельське. ЗСУ посилили свої позиції в цьому районі двома батальйонами морських піхотинців. Та як на мене, запізно, та й підкріплення занадто мале.

Вчора українська артилерія (останніми тижнями таке нечасто траплялося) розстріляла один із штабів командування в Донецьку, а також склад боєприпасів на схід від міста.

Минулі кілька днів росіяни атакували (майже щоразу з півночі) українські позиції в Мар’їнці – за активної підтримки запалювальної зброї – але всі атаки було відбито.

Зате добрі новини надійшли з південного краю лінії розмежування: українські позиції на лінії Золота Нива –Павлівка тримаються. Можливо, завдяки тому, що ЗСУ надіслали сюди підкріплення – новий (принаймні для мене) підрозділ: 66-ту механізовану бригаду.

Запоріжжя… драма в Енергодарі не вщухає: росіяни надалі розташовують на території електростанції свої підрозділи та боєкомплекти, а тоді жаліються на українські обстріли, хоч ті обстріли здебільшого ведуть самі росіяни – і про це добре свідчить спроба москви зібрати засідання Радбезу ООН з цього приводу. Цікавим видається той факт, що цілять не в АЕС, а у місцеву ТЕЦ: в останні кілька днів ТЕЦ стали однією з пріоритетних цілей росіян.

Херсон… після того, як десь три-чотири дні тому українська атака в районі Благодатного зазнала невдачі (її зупинила російська артилерія), ЗС рф організували три значних контратаки. Схоже, через наступ на Благодатне українська артилерія зазнала важких втрат – адже село тепер захопили росіяни.

Контратака росармії зі Станіслава у бік Олександрівки була успішною та завершилася захопленням останньої. Згодом росіяни вже мали менше успіху, під час спроби продовжити наступ у бік Таврійського. Третя контратака вдарила по плацдарму на східному березі Інгульця, але, як видається, успіху не мала – може, це пов’язано із тим, що українці заявили про знищення на цьому напрямку двох радарів, двох 120-мм мінометів, [самохідної гармати] 2С5 «Гіацинт-С» та [самохідної гаубиці] Мста-С.

Учора ЗС рф та ПКС сили завдали удару по Миколаєву щонайменше чотирма ракетами С-300 та однією Х-31. Останню вдалося збити. Одну чи дві ракети Х-59 випустили по «інфраструктурному об’єкту» з борту Су-35 у напрямку Одеси: щонайменше одна з них поцілила. Українці не повідомляли про втрати.

Натомість, ЗСУ тримають російські шляхи перетину Дніпра під тиском (як і належить), а ще вчора за допомогою HIMARS-ів знесли на повітря і Антонівський міст і міст на Каховській ГЕС. В обох випадках, удари спричинили пожежі, а займання свідчить, що на мостах чи то «щось» їхало, чи то «щось» їх ремонтувало. Подейкують, що якась штука, що «пересувалася» під Антонівським мостом, також зазнала удару, і що росіяни втратили принаймні 2–5 військових загиблими та 20 пораненими. Наскільки мені відомо, тим «чимось» попід Антонівським мостом був понтонний міст, який росіяни нині там зводять.

Джерело: Ростислав Семків

Оригінал тут: https://medium.com/.../ukraine-war-23-august-2022...

Переклад: Тетяна Саніна, Anton Shygimaga, Antonina Yashchuk

 

Статьи по теме
Що спільного між Нігером та білоруськими вертольотами над Польщею?
Що спільного між Нігером та білоруськими вертольотами над Польщею?

Вадим Денисенко: Вже зараз росіяни будуть пробувати робити дві нові точки напруги в світі: одна на польсько-білоруському кордоні, інша в Нігері. Обидва конфлікти мають на меті одну річ: відволікти захід від України, зменшити постачання зброї і спробувати змусити Захід сідати за стіл переговорів.
02.08 — 374

Гра в «солом'яного бичка»: яка перемога над Росією потрібна Америці
Гра в «солом'яного бичка»: яка перемога над Росією потрібна Америці

Максим Розумний: Є кілька міфів про наші відносини зі стратегічним союзником (США), які сьогодні домінують у публічному дискурсі. Перший: американці бояться перемоги України над Росією. Другий: ще більше американці бояться того, що Росія «розвалиться». Третій: американці штовхають наше керівництво до того, щоб завершити війну якомога швидше. Насправді, американцям не потрібна перемога України у тому сенсі, як ми її розуміємо (повне звільнення окупованих територій).
10.07 — 682

Для чого рашисти били «Кинжалами» та «Калібрами» по Києву, поки там лідери країн Африки
Для чого рашисти били «Кинжалами» та «Калібрами» по Києву, поки там лідери країн Африки

Іван Киричевський: В своєму офіційному комюніке Повітряні Сили написали, що рашисти сьогодні справді відстріляли шість крилатих ракет «Калибр» і шість гіперзвукових ракет «Кинжал», із яких всі 100% були збиті. З чого можна вивести наступні лінії. Виходить, що за останній місяць Київ пережив уже другу масовану атаку гіперзвуковими ракетами, перша була якраз 16 травня.
16.06 — 4032