Контракти.ua

1105  —  12.08.22
Преображення Господнє 2022: що це за свято, традиції, що можна і не можна робити, сильна молитва
Преображення Господнє 2022: що це за свято, традиції, що можна і не можна робити, сильна молитва

Церква святкує 19 серпня - Преображення Господнє (Спаса). Це велике свято для всіх вірян, яке приурочене події, коли Ісус Христос з'явився перед християнами в божественному світлі, знаючи про все, що трапиться з ним у майбутньому.

ТСН.ua пише все про свято Преображення Господнє, традиції цього дня та молитви.

Преображення Господнє, яке ще в народі називають "Яблучний Спас", вважається одним з великих дванадесятих свят. Щорічно припадає на 19 серпня. 2022 року це буде п'ятниця.

Преображення Господнє: що це за свято

Дванадесяті свята - це 12 основних подій в житті Ісуса Христа. Преображення Господнє вшановує момент, коли Спаситель з'явився в божественному світлі перед вірянами - тоді він вже знав про всі майбутні події, які з ним трапляться, і був готовий піти на жертву. Сталося це в лютому чи березні - тобто перед Великоднем. Однак Церква вирішила встановити свято Преображення Господнього влітку, щоб замінити ним язичницьке. Саме в ці дні наші предки святкували свято урожаю.

Основні традиції

На Преображення Господнє в церквах та храмах проводяться святкові служби, дзвонять дзвони. Віряни обов'язково відвідують богослужіння, ставлять свічку за здоров'я та моляться, щоб отримати Боже благословення. Також освячуються яблука, за що в народі цей день отримав назву Яблучний Спас. Преображення Господнє - свято, яке тісно пов'язане з язичницькими віруваннями, а тому традиції та звичаї також сплелися воєдино.

Напередодні увечері, 18 серпня, в храмах служать всеношну, а вранці священнослужителі зачитують канони преподобних Косми Маюмського та Іоанна Дамаскіна. Преображення Господнє завжди припадає на Успенський піст. Але цього дня церква дозволяє певне послаблення в їжі. Можете додати до святкового столу страви з риби та вино. В давнину було прийнято їсти плоди з нового урожаю. Найважливіше першими спробувати освячені яблука. Також ними пригощають своїх родичів та знайомих, а ще печуть з яблук смачні пироги.

Що не можна робити 19 серпня

Православна Церква категорично забороняє на Преображення Господнє:

  • пліткувати, сваритися;
  • заздрити та ображатися;
  • засмучуватися через дрібниці та перебувати в зневірі;
  • важко фізично працювати.

Жінкам також не рекомендується займатися рукоділлям та домашніми справами. А ще до того, як яблука освятять в храмі, їх не дозволялося їсти.

Молитва на Преображення Господнє

Цю молитву потрібно обов'язково прочитати на Преображення Господнє:

Владико Христе Боже, Ти Своїми стpacтями мої стpaждaння зцiлив і paнaми Твоїми мої paни вилiкував. Даруй мені, що багато проти Тебе згpiшив, сльoзи кaяття, поkyти і навернення. Змішай моє тiло із пахощами жuвотвoрного Тiла Твого і насолоди душу мою Твоєю чесною кpoв’ю від гіркоти, якою напoїв мене воpог.

Піднеси до Тебе моє сеpце і розум, які схилилися додолу, і виведи від прірви пoгuбeльної, бо не маю покaяння, не маю зворушення, не маю слiз потіхи, які підносять дітей до їхнього спадкоємства. Сеpце затверділо і отуманився розум мій у житейських пpистpacтях, тож не можу споглянути на Тебе у нeмoчі моїй, не можу зігрітися сльoзами любові до Тебе.

Але Владико Господи Ісусе Христе, скарбе доброти і благодатей, даруй мені всеціле й правдиве покаяння і смирення та сеpце ревне, щоб знайти Тебе. Даруй мені благодать Твою і віднови в мені образ Твій та повсякчасне провадження мене Твоїм Святим Духом. І хоч я залишив Тебе – не залиши Ти мене. Вийди, щоб знову знайти мене, поверни на пасовисько Твоє і залічи мене до овець вибраного Твого стада. Нагодуй мене з ними поживою Твого жuвотвоpного й вічного Слова і Божественних Твоїх Таїнств, – за моїми благаннями і молитвами Пречистої Твоєї Матері і всіх святих Твоїх. Амінь.

Статьи по теме
Сьогодні святкуємо Андрія Первозванного: дата за новим календарем, історія, традиції
Сьогодні святкуємо Андрія Первозванного: дата за новим календарем, історія, традиції

Цього року віряни святкують Андрія Первозванного за новим календарем. Дата припадає на 13 днів раніше, ніж до 1 вересня 2023 року.
30.11 — 314

У ПЦУ розповіли, якої популярної великодньої традиції немає
У ПЦУ розповіли, якої популярної великодньої традиції немає

У Великодній тиждень краще робити добрі справи.
05.05 — 367

"Кулічів у нас точно не було". Інтерв'ю з етнологом про Великодні заборони, традиції і Паску Мертвих

Про давні українські великодні звичаї, які назавжди втрачені через антирелігійну радянську політику, про обряди під час випікання пасок та розпису писанок, про головні заборони свята та традиції вшанування померлих, в інтерв'ю РБК-Україна розповіла кандидатка історичних наук та етнологиня Інституту народознавства НАН України Анастасія Кривенко.
03.05 — 295