Контракти.ua

753  —  16.07
Бізнес очікує посилення інфляції та послаблення гривні
Бізнес очікує посилення інфляції та послаблення гривні

На тлі війни бізнес очікує посилення інфляції та послаблення курсу національної валюти.

Про це йдеться в опублікованих Національним банком ділових очікуваннях підприємств України за підсумками другого кварталу 2022 року.

Опитування проводилося протягом травня 2022 року. Опитано всього: 592 підприємства у 21 регіоні України (за винятком окупованих територій і тих, де ведуться активні бойові дії). Водночас у Нацбанку наголошують, що у зв’язку з війною результати можуть бути нерепрезентативні.

Наголошується, що оприлюднені результати є відображенням лише думки респондентів – керівників підприємств України в II кварталі 2022 року. Ці очікування не є прогнозами та оцінками самого Національного банку.

Згідно з отриманими даними, у наступні 12 місяців бізнес України очікує:

  • посилення інфляційних процесів – зростання споживчих цін на 21.7% (у попередньому кварталі – 9.5%);
  • послаблення курсу національної валюти – середнє значення обмінного курсу – 36.06 грн/дол. США (у І кварталі 2022 року – 29.35 грн/дол. США).

Частка респондентів, які прогнозують, що зростання споживчих цін у наступні 12 місяців перевищила попередні 20.0%, і у другому кварталі склала 58.2%.

Воєнні дії – основний фактор, що впливатиме на зростання цін. Так вважають 93.2%.

Суттєвий вплив на зростання споживчих цін також матимуть витрати на виробництво та обмінний курс (58.8% та 58.6% респондентів відповідно).

Найменше на підвищення цін впливатимуть соціальні видатки бюджету (лише 4.9%)

Очікування також грунтуються на прогнозі падіння рівня ділової активності: індекс ділових очікувань (ІДО) – 72.6% (у попередньому кварталі – 108.2%). Зниження ІДО відбулося за всіма складовими індексу. Найсуттєвіше на виконання будівельних робіт, на машини, обладнання та інвентар.

Також, очікується скорочення обсягів виробництва товарів та послуг: баланс відповідей – “мінус” 48.7% (у І кварталі 2022 року – 1.7%).

Посилились очікування підприємств щодо потреби в позикових коштах найближчим часом. Одночасно відчутно підвищились оцінки щодо жорсткості умов доступу до банківських кредитів.

Зменшилася частка респондентів, які планують брати банківські кредити.

Домінуючим фактором, що стримуватиме розвиток підприємств, називаються воєнні дії та їх наслідки.

Водночас вплив більшості інших факторів послабився, найбільше – надмірного податкового тиску, високих цін на енергоносії та браку кваліфікованих працівників.

Статьи по теме
У НБУ назвали причини підвищеного попиту на валюту та тиску на курс гривні
У НБУ назвали причини підвищеного попиту на валюту та тиску на курс гривні

В умовах низьких гривневих ставок і безпрецедентно високого "навісу" гривневої ліквідності в банківській системі зберігається ризик посилення попиту на іноземну валюту, в тому числі через ситуативні фактори.
20.09 — 623

Як впаде економіка України в 2022 році: прогноз агентства Fitch
Як впаде економіка України в 2022 році: прогноз агентства Fitch

Міжнародне агентство Fitch Ratings прогнозує скорочення української економіки на 33% в 2022 році. У 2023 році очікується невелике відновлення на 4%.
24.07 — 1036

Звільнення та заморожування зарплат: які плани бізнесу на найближчі місяці
Звільнення та заморожування зарплат: які плани бізнесу на найближчі місяці

Керівники українських підприємств у найближчі 12 місяців очікують скорочення кількості працівників. Зарплати будуть заморожені або незначно зростуть на тлі 20%-ї інфляції.
16.07 — 702