Контракти.ua

3916  —  10.05.22
Кредити під час війни: як каратимуть боржників
Кредити під час війни: як каратимуть боржників

Після закінчення війни людей, які прострочили виплати за кредитами, чекає покарання. Фінансові установи не зможуть просто прощати борги, бо повинні виплачувати іншим клієнтам депозити.

Про це розповіла голова ради Незалежної асоціації банків України (НАБУ) Олена Коробкова, пише DW. Пише rbc.ua.

Кредитні канікули

За словами коробкової, компромісним рішенням є введення "кредитних канікул", надання можливості не обслуговувати кредити зараз для тих, хто в скрутному становищі, і можливості повернути кредит після війни.

Кредити по іпотеці

Іпотечний кредит потрібно оплачувати як зазвичай. Банк може піти назустріч і відстрочити оплату за рахунок кредитних канікул під час дії воєнного стану в Україні, але потім потрібно буде погасити борг.

Рішення про заборону банкам і небанківським фінансовим установам нараховувати штраф і пеню у разі прострочення виконання зобов'язань за споживчим кредитом Верховна Рада України прийняла 15 березня. Така норма діятиме під час воєнного стану і в 30-денний термін після дня його скасування. Також забороняється збільшувати процентну ставку за використання кредиту.

Що можуть робити кредитори

У той же час кредитори мають право нараховувати відсотки за користування кредитними коштами та інформувати про необхідність сплати як відсотків, так і основної суми боргу, зазначають у прес-службі Національного банку України.

"Кредитні канікули, при яких не нараховуються або частково нараховуються відсотки по кредиту, - це відстрочка сплати боргу, а не Його прощення. Також "кредитні канікули" - це право кредитора, а не його борг", - розповіли НБУ.

Банки самі визначають, як штрафувати боржників.

"Банки самостійно визначають оптимальний сценарій виходячи зі стану своїх боржників. На нашу думку, такий підхід найбільш ефективний, адже продемонстрував свій позитивний результат у 2020 році", — зазначили в Нацбанку.

Крім того, в НБУ підкреслюють: якщо позичальники мають фінансову можливість обслуговувати позики, то варто це робити. Тим, хто не може, рекомендують домовлятися безпосередньо з кредиторами про умови таких "канікул", а банкам - активніше пропонувати своїм клієнтам реструктуризацію заборгованості за споживчим кредитом або ті ж "кредитні канікули".

Як ми раніше писали, українцям розповіли, що потрібно знати про кредитні канікули.

Статьи по теме
Банки України отримали рекордний прибуток з початку року
Банки України отримали рекордний прибуток з початку року

Чистий прибуток після оподаткування платоспроможних українських банків за січень-квітень 2024 року склав 52,067 млрд. гривень, що на 18,3% більше, ніж за аналогічний період минулого року.
24.05 — 127

Європейські банки, що залишилися в Росії, потроїли прибутки з початку війни, - Bloomberg
Європейські банки, що залишилися в Росії, потроїли прибутки з початку війни, - Bloomberg

Через два роки після повномасштабного вторгнення Росії до України великі європейські банки продовжують керувати дедалі прибутковішими підрозділами країни, незважаючи на публічні обіцянки закрити їх.
17.05 — 150

Банки знизили ставки за депозитами: під який відсоток можна покласти гроші
Банки знизили ставки за депозитами: під який відсоток можна покласти гроші

У квітні 2023 року середні відсоткові ставки банків за новими депозитами у гривні для населення становили 11,2% річних, що на 0,1 п.п нижче, ніж місяць тому.
16.05 — 460