Контракти.ua

798  —  20.04.22
Маріуполь: суто економічні втрати внаслідок зупинки комбінатів. Цифри вражають
Маріуполь: суто економічні втрати внаслідок зупинки комбінатів. Цифри вражають

Олексій Білязе, економіст: Облога Маріуполя триває, Азовсталь та ММКІ зупинені. Мрія екологів-шизоїдів збулася. Але що це означає для вітчизняної економіки?

На підставі звітності за 2020 р., Азовсталь створила 0,19% ВВП та посприяла створенню ще 1,02%, тоді як ММКІ створив 0,24% та посприяв створенню 1,60%. Отже, втрата лише двох комбінатів в Маріуполі тотожна втраті 3,05% ВВП: 0,43% прямі втрати та непрямі втрати ще 2,62%.

Нагадаю, що 2020 р. був поганим як для вітчизняної економіки (пандемія), так і для вітчизняної металургії (низькі ціни та завищений курс гривні). Внесок цих двох комбінатів у ВВП в 2021 р. буде суттєво краще, прогноз – до 3,75-4,00% ВВП.

Зупинка комбінатів в Маріуполі призведе до зниження виробництва чавуну на 9 млн. т до 11,5 млн. т. на рік.

Компенсація шляхом збільшення випуску на працюючих домнах можлива лише теоретично: вони задіяні на 80% від потужності. Відтак, потрібно виводити домни з консервації.

Наразі відомо, що законсервовані дві домни на АМКР, дві на ДнМЗ та одна на ДнМК. Їх запуск збільшить випуск чавуну на 5 млн. т. на рік, але для цього потрібно $550-600 млн. інвестицій та щонайменше 9 місяців на підготовчі роботи.

На комбінати з Маріуполя припадає випуск майже 9 млн. т сталі. Без них та внаслідок консервації Запоріжсталі в березні, випуск зменшиться до 11,5 млн. т.

Компенсація можлива лише на трьох конвертерах ДнМз (1,5 млн. т на рік) та на підприємстві ТСА-Стіл Груп, де встановлені дві електродугові печі та піч-ковш (250 тис. т на рік), тому компенсувати можливо лише 2 млн. т, а збільшення виробництва чавуну має сенс лише на 2,5 млн. т на рік.

Крім того, саме на Азовсталі та ММКІ вироблялося 60% листового прокату: 0,8 млн. т та 3,8 млн. т відповідно. Наразі втрачено:

• 70% виробництва прокату з покриттям (0,4 млн. т на рік);

• весь товстолистовий прокат (3 млн. т);

• 35% х/к прокату (0,3 млн. т);

• 30% тонколистового прокату (1 млн. т).

Компенсувати ці витрати на інших комбінатах неможливо: нема прокатних станів та МНЛЗ. Їх створення – це роки та кілька мільярдів доларів інвестицій.

Особливо слід акцентувати на втраті виробництва товстого листу: це стратегічна проблема, адже товстий лист потрібній для оборонної промисловості. Теоретично, це виробництво можливо на Запоріжсталі, де в наявності необхідне обладнання, але зміна його налаштування – це час та інвестиції.

Суто економічні втрати внаслідок зупинки комбінатів – це 8,2 млн. т продукції на рік, що дорівнює 40% всієї галузі. Множення втрат на середньозважену ціну $600 за т дає можливість стверджувати, що ми втратили $5 млрд. річного експорту.

Висновки будуть банальні.

По-перше, слід розуміти, які галузі та які міста мають стратегічне значення, та піклуватися про їх безпеку та обороноздатність.

По-друге, слід пам’ятати, що деякі unsexy галузі створюють ВВП не лише прямим шляхом, а ще й по усім ланцюгам їх постачальників.

По-третє, слід цінувати те, що маєш. Іноді цінність стає зрозумілою лише після втрати.

Автор: Олексій Білязе

Статьи по теме
Світовий банк погіршив прогноз по ВВП України
Світовий банк погіршив прогноз по ВВП України

Світовий банк переглянув свої оцінки щодо росту економіки Україну. Так, СБ зберіг свій прогноз стосовно зростання економіки за підсумками 2024 року на рівні 3,2%, однак суттєво погіршив прогноз на 2025 рік.
18.10 — 207

Більшість країн НАТО перевищили витрати на оборону у 2% ВВП, - Столтенберг
Більшість країн НАТО перевищили витрати на оборону у 2% ВВП, - Столтенберг

Рекордне число країн НАТО виконують свої зобов'язання щодо військових витрат у 2% від ВВП.
19.06 — 268

Після війни: ветерани і суспільство чи суспільство ветеранів
Після війни: ветерани і суспільство чи суспільство ветеранів

Максим Колесников: Трохи антизради, бо вже сил нема бачити це нагнітання та ниття про те, як ми приречені після перемоги стикнутися з повним триндецом. Пройдусь по деяким пунктам, від яких особливо вже тіпає.
11.08.23 — 553