Українці можуть скористатися одним із правових статусів, передбачених міжнародним захистом в країнах Євросоюзу – можуть отримати тимчасовий захист або статус біженця. Чим відрізняється тимчасовий захист від статусу біженця, розбираємось разом с ТСН.ua
З початку війни, згідно з даними ООН понад 3 млн українців виїхало за кордон. 90 відсотків тих, хто залишив Україну, - жінки та діти.
Якщо ви прямуєте до країни Європейському союзові, який статус обрати - тимчасового захисту чи біженця, що треба зробити, щоб отримати відповідний прихисток, як довго можна перебувати в такому статусі та інша корисна інформація в матеріалі ТСН.ua.
Тимчасовий захист призначений для того, щоб забезпечити негайний захист осіб, які втекли від збройного конфлікту чи війни. В такому разі не має потреби негайного звернення за міжнародним захистом, оскільки цей статус гарантує дозвіл на проживання. Адміністративні формальності щодо тимчасового захисту в такому разі зведені до мінімуму через невідкладність ситуації.
Статус біженця є індивідуальним правом, щоб його отримати, потрібно звернутися до компетентних органів країни в якій ви перебуваєте. Останні визначають, чи дійсно ви в небезпеці й згідно з цим надають чи не надають статус біженця. Якщо з'являються докази про інше, статус біженця може бути переглянутий.
Отримати тимчасовий захист можуть:
Отримати статус біженця може будь-яка особа, яка рятується від війни чи переслідувань.
Тимчасовий захист не обмежує вибір місця та країни проживання. Можна проживати у знайомих, родичів, друзів, волонтерів, в місцях призначених для цього громадськими організаціями чи державою. Можна змінювати не лише житло, а й країну проживання.
Біженцю не можна виїхати з країни до моменту отримання статусу і можна жити лише в місцях, передбачених для біженців державою в якій він перебуває.
Особи, яким наданий статус тимчасового захисту згідно з директивою Європейського Союзу від 4 березня 2023 року можуть перебувати в країнах Євросоюзу один рік, тобто до 4 березня 2023 року з можливістю продовження цього терміну ще на один рік залежно від ситуації в Україні.
Знаходитись в статусі біженця можна безстроково на час існування підстав його надання.
У випадку статусу тимчасового захисту зразу можна працювати, статус біженця надає право працювати лише після отримання цього статусу, тобто через 6 місяців, а то і більше.
Так, діти як українців, що отримали тимчасовий захист, так і громадян, які отримали статус біженця у віці до 18 років мають право навчатись в закладах освіти на рівні громадян ЄС.
Не залежно від статусу - тимчасового захисту чи статусу біженця переселенець має право на медичну, соціальну допомогу, щомісячну грошову допомогу.
Переселенець зі статусом тимчасового захисту може повернутися до України у будь-який час, переселенець, який подав заяву на отримання статусу біженця не може залишати країну в якій подав заяву на отримання статусу протягом її розгляду (тобто до 6 місяців і більше).
Ні. Право на тимчасовий захист є доповненням до права на звернення за міжнародним захистом.
Заяву на отримання статусу біженця можна подавати в будь-якій час.
Отже, статус біженця - оптимальний варіант для тих, хто не має родичів чи знайомих за кордоном, не може знайти прихисток, не має коштів для проживання в країні.
Зважте, що приймати рішення щодо отримання того чи іншого статусу потрібно після отримання повної інформації від офіційних органів країни перебування.