Контракти.ua

580  —  26.01.22
Коливання курсу долара значно не вплине на інфляцію в Україні — Милованов
Коливання курсу долара значно не вплине на інфляцію в Україні — Милованов

Коливання курсу долара незначним чином вплине на інфляцію в Україні, серед більш значущих чинників — пандемія COVID-19 та зростання цін на енергоносії у світі.

Як передає Укрінформ, про це в ефірі телеканалу "Дом" розповів радник керівника Офісу Президента України, президент Київської школи економіки, голова наглядової ради державного концерну "Укроборонпром" Тимофій Милованов.

"У нас інфляція, насправді, 10%. Оця зміна курсу [долара] з 27 до 28 грн, за розрахунками наших аналітиків Київської школи економіки, лише додасть 1% до інфляції. Більш вагомі чинники інфляції пов'язані з тим, що висока ціна на енергоносії у світі, висока ціна на продукти — ціни, дійсно, зростають по всьому світу", — пояснив він.

Також експерт рекомендував українцям поговорити з роботодавцями щодо прив'язки заробітної плати до відсотка зростання інфляції.

"Тому я би порадив делікатно поговорити з роботодавцями. Я би сказав: дивіться, у всьому світі зарплати прив'язані до інфляції, якщо я отримую гривневу зарплату, інфляція становить 10%, то щоб я міг купувати так само, як і раніше, можна мені зарплату прив'язати, наприклад, до інфляції, або індексувати? Тобто якщо це приватна компанія, говоріть зі своїм роботодавцем, і переконайте його, що важливо індексувати зарплату", — наголосив Милованов.

У держбюджеті-2022 на кінець цього року прогнозувався курс 28,60 грн за долар. А ось прогноз інфляції на 2022 рік — 7,7%. Подібний рівень інфляції зараз у США. Він продиктований пандемією COVID-19.

"7,7% — прогноз інфляції. Добре. Зараз 10%, ми очікуємо 8%. Тому я на 7,7% не реагую. А ось 7% — це зараз інфляція у Сполучених Штатах Америки. Звичайно, є певний тиск від того, що відбувається оце нагнітання [з імовірним вторгненням РФ]. Але інфляція зараз в усьому світі. В США інфляція 7%, в Росії — понад 8%, у Європі — 5%. Для США інфляція 7% — найбільша за 40 років. В них ніколи такого не було, 40 років. А ми лише на 3% вище за них. Тому це інфляція у сьогоднішніх умовах усього світу. Пов'язані ці умови з пандемією. В Україні вона відповідає рівню розвинутих країн", — деталізував експерт.

До 5% попередніх прогнозів інфляції, які раніше озвучували у Нацбанку, Україна може повернутися упродовж півтора року.

"Нацбанк може затиснути інфляцію до 5%. Він може різко підняти облікову ставку, але це сповільнює економіку. Це як у машині, можна навіть аналогію провести. Коли ви швидко розігналися згори вниз, швидко гальмувати небезпечно, треба плавно. Тут та сама історія. Добре буде 7%. Але Нацбанк поверне її до 5% за півтора роки", — уточнив президент Київської школи економіки.

У 2014-2016 роках інфляція сягала 60% річних, нагадав Милованов.

"Було й 40%. У нас було і 15%, і 20% інфляції. Ми просто вже звикли до часів, коли у нас інфляція 3,5%, як у Сполучених Штатах Америки. Але у всьому світі інфляція, і у нас інфляція. Економіка — це живий організм. Тому це нормально. Тут кризи немає", — наголосив він.

Як повідомляв Укрінформ, в НБУ заявили, що пришвидшення інфляції у 2021 році було загальносвітовою тенденцією, зумовленою насамперед швидким відновленням економічної активності після коронакризи на тлі порушень ланцюгів постачання, пов'язаних із карантинними обмеженнями.

За даними Держстату, у грудні 2021 року споживчі ціни в Україні зросли на 0,6% порівняно із попереднім місяцем.