Блокування роботи Спеціальної моніторингової місії (СММ) ОБСЄ в окупованому Донецьку — це одна з ланок у спробах Росії витіснити наглядову місію з непідконтрольної Україні частини сходу.
Про це у ефірі телеканалу "Дом" заявив речник української делегації в Тристоронній контактній групі (ТКГ) Олексій Арестович, передає Укрінформ.
Він нагадав, що озвученою причиною блокування ОБСЄ в так званій "ДНР" є затримання українськими військовими члена незаконного збройного формування (НЗФ) "ЛНР" Андрія Косяка.
"Що в цій ситуації незвичайного? Те, що місію ОБСЄ блокують саме в Донецьку, тобто в "ДНР". А в так званій "ЛНР" ОБСЄ працює без жодних проблем. Здавалося б, затримали, як вони стверджують, військовослужбовця "народної міліції ЛНР", а по-нашому, Другого армійського корпусу 8-ї армії Російської Федерації. І начебто як страйк має бути там, або спроба блокування роботи ОБСЄ повинна бути в Луганську. Але чомусь луганська ОБСЄ працює прекрасно, а блокують її в Донецьку", — звернув увагу Арестович.
За його словами, у своїх діях в Донецьку озброєні представники "ДНР" перейшли до тактики міжнародних терористів.
"Тому що, коли озброєні люди вриваються в місця, де перебувають міжнародні спостерігачі, та утримують їх там силою за допомогою зброї, то інакше, як міжнародний тероризм, ці дії кваліфікувати дуже важко", — акцентував речник української делегації в ТКГ.
Він також нагадав, що з 30 вересня Росія не продовжила мандат місії ОБСЄ на моніторинг російських прикордонних пунктів "Гуково" і "Донецьк".
"Я кваліфікую це все як системну дію Російської Федерації, спрямовану на повне витіснення місії ОБСЄ з тимчасово окупованих територій на сході України. Це системна політика. Мабуть, їм дуже сильно заважає ОБСЄ. Щось вони там бачать, чого РФ не хоче, щоб вони бачили", — зазначив Арестович.
Він відзначив, що до складу ОБСЄ входять 57 держав, Росія — одна з них.
"І виходить, що Російська Федерація, як член ОБСЄ, зайшла в жорсткий клінч з 56 іншими країнами, і з самою організацією. Тому політика абсолютно авантюрна, що має ознаки міжнародного злочину. І кваліфікувати її інакше, як розбій міжнародного масштабу, я просто не можу", — продовжив Арестович.
На його думку, Росія все-таки не наважиться на витіснення місії ОБСЄ з Донбасу.
"Найбільша дурість, яку вони зараз можуть зробити — це спробувати витіснити місію ОБСЄ. Тому що вони нарвуться на дуже круті додаткові санкції", — резюмував речник української делегації в ТКГ.
Як повідомлялося, 13 жовтня військовослужбовці операції Об'єднаних сил у районі міста Золоте (підконтрольна Україні частина Луганської області) затримали члена НЗФ "ЛНР" Андрія Косяка. Косяк — житель окупованого Алчевська, він отримав паспорт громадянина Російської Федерації в ході масової паспортизації, яка проводиться на окупованих територіях. У так званій "ЛНР" стверджують, що Косяк був представником у Спільному центрі з контролю та координації режиму припинення вогню (СЦКК), входив до групи з розмінування.
Після цього в окупованому Донецьку з 15 жовтня в оточення взяли готель Park Inn, в якому розташований офіс ОБСЄ. Вимога — відпустити Косяка. В результаті СММ ОБСЄ призупинила роботу з міркувань безпеки.
Євросоюз порушить питання про блокування роботи СММ ОБСЄ в окупованому Донецьку на своїх засіданнях у Відні та на двосторонній основі з Росією. Про це заявив глава представництва ЄС в Україні Матті Маасікас. Розблокувати роботу місії організації закликали голова ОБСЄ Анн Лінде та генеральна секретарка ОБСЄ Гельга Шмід.