Контракти.ua

923  —  05.08.21
100 гривень за літр. Коли в Україні злетить ціна на соняшникову олію
100 гривень за літр. Коли в Україні злетить ціна на соняшникову олію

Ціна на рослинну олію в Україні набагато вище, ніж в європейських країнах. Вітчизняні підприємства виробляють понад 5,5 мільйона тонн соняшникової олії, хоча українці вживають всього 6%. Решта – йде на експорт, йдеться в сюжеті «Сьогодні» на каналі «Україна».

Вартість літра олії в супермаркетах зараз варіюється від 66 гривень за 850 грамів до 72 гривень за 900 грамів, пів літра обійдеться українському покупцеві в 40 гривень. Такі ціни на вітчизняний продукт – не межа. Восени вартість соняшникової олії може підскочити до 100 гривень за літр.

Що з цінами в Європі

Для прикладу, в Бельгії літр соняшникової олії в магазині обійдеться в 1 євро 29 центів. У Німеччині – на 10 центів дорожче (приблизно 44 українські гривні). У сусідній Польщі соняшникова олія коштуватиме вдвічі дешевше, ніж в Україні, – близько 35 гривень за актуальним курсом.

Чому масло для своїх настільки дороге

Україна – один з найбільших виробників соняшникової олії (5,5 мільйона тонн продукту на рік). Експерти впевнені, що ціна завищена штучно.

"Є такі поняття узгоджені дії або картельна змова. Якщо немає конкуренції, вам ніхто ціну знижувати не буде. Судячи з того, що в світі ціна впала на 10%, а у нас за місяць зросла на 30,5%, у нас не дуже сильно працює конкуренція. Значить, це питання до Антимонопольного комітету", – вважає економіст Олег Пендзин.

За прогнозами експертів в цій галузі, ціна за літр олії восени може підскочити до 100 гривень за літр.

Скільки має коштувати олія

Аграрій з двадцятирічним стажем Леонід Кірута 2021 року засіяв 300 гектарів землі. За його підрахунками, ціна на продукт не повинна перевищувати 25 гривень.

"Якщо це потужне хороше переробне підприємство, з однієї тонни соняшника воно має близько 400 літрів олії на виході. Торік ми мали майже 1000 тонн. Вважайте 400 тонн олії. Я не можу сказати, що воно 40 гривень має коштувати за літр. Моє бачення – 25-30 гривень, не більше", – говорить керівник фермерського господарства.

Нагадаємо, різкі погодні зміни – від аномальної спеки до проливних дощів – можуть позбавити українців і картоплі за помірною ціною. Аграрії різних областей нарікають: на півдні овочі гниють, на півночі – засихають.

Злетіли ціни і на цукор в Україні: за кілограм білого золота споживач повинен викласти більше долара. Виробники також нарікають на поганий урожай, який вдарив по обсягах виробництва, а експерти називають такий стрибок вартості необґрунтованим.