Контракты.ua

1123  —  30.07
Урожай на межі зриву. Чи стане картопля для українців "золотою"
Урожай на межі зриву. Чи стане картопля для українців

Різкі погодні зміни – від аномальної спеки до рясних дощів – можуть позбавити українців картоплі за помірною ціною. Аграрії різних областей нарікають: на півдні овочі гниють, на півночі – засихають. Розбиралася в проблемі кореспондент новин "Сьогодні" на каналі "Україна".

Херсонські фермери нарікають на погоду: поля залиті проливними дощами, що призвело до масового гниття картоплі. Аграрій Віктор Рибалко розраховував на ранній урожай, посадивши 20 гектарів культури. Третя частина овочів вже "пропала". Фермер уже підрахував збитки, які досягли позначки в 10 мільйонів гривень.

"Людська праця дорога при такій низькій ціні на картоплю. Дорожче сама вартість збирання картоплі, набагато перевищує номінальну вартість картоплі на ринку", – говорить Рибалко.

Що з цінами "на зараз"

У такій ситуації картоплю доводиться продавати за безцінь. Ціна на місцевих ринках опустилася до 4 гривень за кілограм. У Львівській області трохи вище – 5-6 гривень за кілограм, а в Харківській – по 8 гривень.

Правда, доїжджаючи до Києва, херсонська картопля обростає позолотою, і вартість культури вже підскакує до 15 гривень за кіло. І це мінімальне здорожчання.

Якщо херсонські фермери страждають від заливних дощів, то київські – від посухи. Через спеку бадилля пересихає і овоч перестає рости. Культура повинна була дозрівати ще два тижні.

Цінові прогнози

Незважаючи на панічні настрої серед аграріїв, експерти заспокоюють українців: поки що бити тривогу рано. Мовляв, зіпсувався ранній урожай – пізній більш стійкий.

"Як тільки почнеться масове копання картоплі (це кінець серпня – початок вересня), то ціна все-таки просяде. Просяде, бо не у всіх фермерів сьогодні є сучасні сховища, де можна зберігати врожай", – пояснює заступник директора Інституту картоплярства НАН України Микола Фурдіга.

Ціновий стрибок може статися після настання морозів. Наскільки підніметься вартість, залежить від урожаю. Однак в Інституті картоплярства вже заспокоюють позитивними прогнозами: ціна не відрізнятиметься від торішньої – близько 13 гривень за кілограм.

Як переживають несприятливі погодні умови українці, які вирощують картоплю для себе, можна дізнатися в сюжеті новин "Сьогодні":

Нагадаємо, експерти прогнозують нове здорожчання продуктів. Вартість овочів та фруктів також залежатиме від врожаю. Однак на деякі продукти ціна точно підніметься – це цукор і соняшникова олія.

Злетіли світові ціни і на каву сорту арабіка до семирічного максимуму. Раптовий стрибок стався на тлі скорочення поставок через аномальні погодні умови в Бразилії.

Статьи по теме
Рекордний урожай майже зібрали — вже є понад 46 мільйонів тонн зерна
Рекордний урожай майже зібрали — вже є понад 46 мільйонів тонн зерна

Аграрії України станом на 24 вересня зібрали 46,4 млн тонн зернових та зернобобових культур з площі 10,6 млн га.
26.09 — 580

Стало известно, почему гречка подорожает на 50%
Стало известно, почему гречка подорожает на 50%

В Украине сейчас закупочная цена на гречку на 58% выше, чем в июле 2019 года, сообщает agronews.ua. Эксперты считают, что крупа из гречки нового урожая тоже будет стоить гораздо дороже.
06.07.20 — 966

Европа столкнулась с проблемами со сбором урожая из-за пандемии
Европа столкнулась с проблемами со сбором урожая из-за пандемии

Страны Евросоюза ощущают острую нехватку сезонной рабочей силы из-за пандемии COVID-19.
15.04.20 — 724