Контракти.ua

987  —  29.07.21
Солодке життя – під загрозою. Чому ціни на цукор різко злетіли
Солодке життя – під загрозою. Чому ціни на цукор різко злетіли

Ціни на цукор в Україні знову різко злетіли: за кілограм білого золота споживач повинен викласти більше долара. Виробники нарікають на поганий урожай, який вдарив по обсягах виробництва, а експерти називають такий стрибок вартості необґрунтованим.

Що ж сталося з цінами на один з найзатребуваныших продуктів, розбиралися новини «Сьогодні» на каналі «Україна».

Протягом багатьох років ціна на цукор була стабільною. Періодично вартість білого золота навіть падала:

  • 2016 року цукор коштував майже 15 гривень.
  • 2019-го – на гривню дешевше (14 гривень за кілограм).
  • 2021-го несподіваний стрибок до 28 гривень.

Виробники нарікають на поганий врожай цукрових буряків минулого року. У переліку несприятливих погодних умов для солодкої культури називають посуху і пилові бурі.

"Минулого року не було зими – під час посівної кампанії в грунті не було вологи", – пояснює виконувач обов'язків голови асоціації "Укрцукор" Назар Михайловин.

Спочатку цукор подорожчав на 50%, а пізніше – ще на 25%. Для другого стрибка ціни не було причин, кажуть експерти. Незважаючи на невдалий урожай минулої осені, дефіциту цукру немає. За словами економіста Олега Пендзина, на складах підприємств цей продукт знаходиться в достатній кількості. Мовляв, це чиста ринкова спекуляція.

Це дуже схоже на картельну змову, вважає експерт. Антимонопольний комітет вже порушив справу проти кількох великих підприємств-виробників. І всі підстави для цього є.

"Напевно були гравці, які мають істотну частку на ринку які між собою домовилися. Антимонопольний комітет визначить – це так чи ні. Ми маємо факт надзвичайно високого зросту ціни", – говорить Пендзин.

Виробники ж запевняють, що змови немає. А ціни на цукор піднімають, бо їм вкрай необхідні гроші перед початком збирання врожаю і його переробкою.

"Купують матеріали, мішки, метал – закуповують газ, електроенергію – їм необхідні гроші зараз – деякі проводять реставрацію, ремонт самого цукрового заводу – за ці гроші, за які зараз продається цукор цукрові заводи, можуть закуповувати усі необхідны матеріали для виробництва нового сезону", – роз'яснює Назар Михайловин.

Світова статистика цін на солодкий продукт грає не на користь України. Вартість білого золота в світі знижується. Так, на Лондонській біржі минулого місяця "білий пісок" коштував 430 доларів за тонну. В Україні ж оптова ціна досягла шокуючих 780 доларів за тонну.

Проблеми не тільки з цукром

Така ж ситуація і з соняшниковою олією. На світових ринках ціна за останні тижні впала на 10%, тоді як в Україні зросла на 3%. Велика частина олії, виробленої в державі (90%), йде на продаж за кордон.

"Це неправильно, так не може бути. Якщо у нас відповідальні виробники, соціально відповідальні, це мені нагадує ситуацію, коли на світовому ринку ціна на нафтопродукти йде вниз, а у нас йде вгору, у ту ж мить втручається Антимонопольний комітет, який знаходить картельні змови. Дуже подібне зараз відбувається на ринку олії – дуже схоже", – говорить Пендзин.

Дійсність така, що зараз українська олія в Україні коштує дорожче, ніж в супермаркетах країн Євросоюзу. Однак цього року аграрні експерти прогнозують рекордний урожай соняшника – 17 млн тонн. Як наслідок, через велику пропозицію ціна на нього буде невисокою.

Нагадаємо, в 2020-2021 маркетинговому році Україна виробила всього 1,1 млн тонн "білого золота". Внаслідок чого експорт продукту скоротився на 36%.

У квітні Міністерство розвитку економіки планувало тимчасово скасувати 50%-ве ввізне мито на цукор до 1 жовтня 2021 року. Це повинно було допомогти дати раду подорожчанню і дефіциту.

Однак сезон варення все одно виявився під загрозою зриву через високу ціну на солодкий продукт. Експерти прогнозують зниження вартості цукру вже найближчим часом – аж до 20 грн за кілограм.

Статьи по теме
Безкоштовна гра в Pin Up ігрові автомати
Безкоштовна гра в Pin Up ігрові автомати

Особливості демо-режиму ресурсу Пін ап та його переваги. Як грати в гральні автомати безкоштовно. Що потрібно враховувати під час гри в демо.
20.07 — 3100

Дощі очікуються в окремих областях, вночі до 21°, вдень до 33°
Дощі очікуються в окремих областях, вночі до 21°, вдень до 33°

В Україні у п'ятницю в окремих областях очікуються дощі, місцями ймовірні град та шквали, вночі 16-21°, вдень 28-33°.
08.07 — 3834

Пенсійний калькулятор. Як дізнатися розмір майбутніх виплат: покрокова інструкція
Пенсійний калькулятор. Як дізнатися розмір майбутніх виплат: покрокова інструкція

Українці будь-якого віку на сайті Пенсійного фонду можуть дізнатися розмір своїх майбутніх виплат. У цьому допоможе спеціальний пенсійний калькулятор.
14.02 — 734