Контракты.ua

854  —  29.07
Солодке життя – під загрозою. Чому ціни на цукор різко злетіли
Солодке життя – під загрозою. Чому ціни на цукор різко злетіли

Ціни на цукор в Україні знову різко злетіли: за кілограм білого золота споживач повинен викласти більше долара. Виробники нарікають на поганий урожай, який вдарив по обсягах виробництва, а експерти називають такий стрибок вартості необґрунтованим.

Що ж сталося з цінами на один з найзатребуваныших продуктів, розбиралися новини «Сьогодні» на каналі «Україна».

Протягом багатьох років ціна на цукор була стабільною. Періодично вартість білого золота навіть падала:

  • 2016 року цукор коштував майже 15 гривень.
  • 2019-го – на гривню дешевше (14 гривень за кілограм).
  • 2021-го несподіваний стрибок до 28 гривень.

Виробники нарікають на поганий врожай цукрових буряків минулого року. У переліку несприятливих погодних умов для солодкої культури називають посуху і пилові бурі.

"Минулого року не було зими – під час посівної кампанії в грунті не було вологи", – пояснює виконувач обов'язків голови асоціації "Укрцукор" Назар Михайловин.

Спочатку цукор подорожчав на 50%, а пізніше – ще на 25%. Для другого стрибка ціни не було причин, кажуть експерти. Незважаючи на невдалий урожай минулої осені, дефіциту цукру немає. За словами економіста Олега Пендзина, на складах підприємств цей продукт знаходиться в достатній кількості. Мовляв, це чиста ринкова спекуляція.

Це дуже схоже на картельну змову, вважає експерт. Антимонопольний комітет вже порушив справу проти кількох великих підприємств-виробників. І всі підстави для цього є.

"Напевно були гравці, які мають істотну частку на ринку які між собою домовилися. Антимонопольний комітет визначить – це так чи ні. Ми маємо факт надзвичайно високого зросту ціни", – говорить Пендзин.

Виробники ж запевняють, що змови немає. А ціни на цукор піднімають, бо їм вкрай необхідні гроші перед початком збирання врожаю і його переробкою.

"Купують матеріали, мішки, метал – закуповують газ, електроенергію – їм необхідні гроші зараз – деякі проводять реставрацію, ремонт самого цукрового заводу – за ці гроші, за які зараз продається цукор цукрові заводи, можуть закуповувати усі необхідны матеріали для виробництва нового сезону", – роз'яснює Назар Михайловин.

Світова статистика цін на солодкий продукт грає не на користь України. Вартість білого золота в світі знижується. Так, на Лондонській біржі минулого місяця "білий пісок" коштував 430 доларів за тонну. В Україні ж оптова ціна досягла шокуючих 780 доларів за тонну.

Проблеми не тільки з цукром

Така ж ситуація і з соняшниковою олією. На світових ринках ціна за останні тижні впала на 10%, тоді як в Україні зросла на 3%. Велика частина олії, виробленої в державі (90%), йде на продаж за кордон.

"Це неправильно, так не може бути. Якщо у нас відповідальні виробники, соціально відповідальні, це мені нагадує ситуацію, коли на світовому ринку ціна на нафтопродукти йде вниз, а у нас йде вгору, у ту ж мить втручається Антимонопольний комітет, який знаходить картельні змови. Дуже подібне зараз відбувається на ринку олії – дуже схоже", – говорить Пендзин.

Дійсність така, що зараз українська олія в Україні коштує дорожче, ніж в супермаркетах країн Євросоюзу. Однак цього року аграрні експерти прогнозують рекордний урожай соняшника – 17 млн тонн. Як наслідок, через велику пропозицію ціна на нього буде невисокою.

Нагадаємо, в 2020-2021 маркетинговому році Україна виробила всього 1,1 млн тонн "білого золота". Внаслідок чого експорт продукту скоротився на 36%.

У квітні Міністерство розвитку економіки планувало тимчасово скасувати 50%-ве ввізне мито на цукор до 1 жовтня 2021 року. Це повинно було допомогти дати раду подорожчанню і дефіциту.

Однак сезон варення все одно виявився під загрозою зриву через високу ціну на солодкий продукт. Експерти прогнозують зниження вартості цукру вже найближчим часом – аж до 20 грн за кілограм.

Статьи по теме
Кабмин снизил тариф на электроэнергию для населения
Кабмин снизил тариф на электроэнергию для населения

Кабинет министров снизил тариф на электроэнергию для домохозяйств, потребляющих менее 250 кВт-ч, до 1,44 грн за кВт (с нынешних 1,68 грн). Новые правила заработают с 1 октября.
11.08 — 1051

Кабмин обнародовал окончательные тарифы на электроэнергию для населения
Кабмин обнародовал окончательные тарифы на электроэнергию для населения

Цена на электричество в размере 1,68 грн за кВт-ч будет действовать до конца лета
30.07 — 1102

В Украину идет потепление: синоптики назвали дату
В Украину идет потепление: синоптики назвали дату

В воскресенье в Украину придет потепление. Ожидается, что температура воздуха поднимется до +31 в восточных областях и до +29 - в западных.
23.07 — 1039