Контракти.ua

737  —  03.07.21
Добрий сусід, брат нашого ворога: про нашу політику на білоруському напрямі
Добрий сусід, брат нашого ворога: про нашу політику на білоруському напрямі

Олександр Хара, експерт-​міжнародник: Лукашенко погрожує перекрити українсько-білоруський кордон. Втім, це не його рішення, а забаганка його старшого партнера.

По-перше, де гучні затримки «великої кількості зброї з України в Білорусь»? Невже КДБ даремно їси свої омари та п’є Піно Гріджіо? Ось опозиційного журналіста вони розгледіли у небі, а ешелони зброї по землі не помічали?

По-друге, чому саме зараз? Чому так підгоріло, що стало нестерпно? Чому не спробували вирішити це «дипломатичними каналами» «по-братерські», так би мовити? Відповідь на поверхні – прийняття ВРУ важливих законів.

Закон про корінні народи України руйнує російську пропаганду про один народ, про те, що фальшований референдум в Криму є легітимним, бо це була реалізація права руських на самовизначення, що Крим завжди був руським…

А ось закон про створення вільної економічної зони Крим вдарив не лише по українським ділкам, що попри війну ратували за торгівлю з окупантами. Він вдарив і по режиму Лукашенко, який отримав найбільше дивідендів від війни Росії проти України. Нагадаю, що окрім перетворення на своєрідний офшор для українсько-російської торгівлі, а також транзиту через свою територію, Лукашенко вийшов з політико-дипломатичної ізоляції. Білоруси, що сидять в буцегарнях, як і ми, маємо «подякувати» тим, хто обрав Мінськ у якості майданчику перемовин.

По-третє, заливши вулиці Мінська кров’ю співгромадян, Лукашенко не залишив собі простору для маневру. Тож він кинувся у братні (а він колись казав, що з Путіним вони брати) обійми. Російським пенсіонерам слід бути готовими, що їх пенсії відпочиватимуть не лише в Криму, ОРДЛО та Сирії, а тепер ще й в Білорусі.

Очевидно, що такий хід подій лише підкреслює помилковість політики на білоруському напрямі з 2014 року. Лукашенко завжди був ідейним братом Путіна та лише вдавав з себе дружнього сусіда та неупередженого посередника. Нагадаю, що Білорусь голосувала проти територіальної цілісності України (Резолюція ГА ООН 68/262 від 27.03.2014). Формально Білорусь є союзною державою з РФ та є її військово-політичним союзником із спільним баченням загроз (США, ЄС та НАТО) та спільним оборонним плануванням.

Ми вирішили жорстко не реагувати на придушення прав та свобод білорусів, їх прагнення жити у вільній, демократичній державі, де панує верховенство права та права людини, за що власне українці боролися під час Революції Гідності та дотепер на російсько-українській війні. Не ставши ідеалістами, ми й не дотягнули до реалістів (до речі, з тієї ж категорії – відкликання підпису під багатосторонньою заявою в Раді з прав людини ООН у Женеві про становище з правами людини в Сіньцзян-Уйгурському автономному районі Китаю).

Тож, слід очікувати наступний крок – розширення російської воєнної присутності. Три чверті периметру наших кордонів - небезпечні (РФ, окуповані території Донбасу та Криму, окуповане РФ Придністров'я), а тепер ще й Білорусь, хоча вона завжди такою була de facto.

Автор: Олександр Хара, дипломат, експерт фонду «Майдан Закордонних Справ»

Статьи по теме
"Пусть попробуют, мы их ждем": Лукашенко знов прокоментував можливе вторгнення України до Білорусі

Олександр Лукашенко переконаний, що ніхто із серйозних людей, навіть на рівні президента Володимира Зеленського, не думає про те, що треба зайти до Білорусі.
09.10 — 291

"Напруженості немає": Лукашенко наказав відвести війська від кордону з Україною

Білорусь відводить війська на південних кордонах у місця постійної дислокації.
15.07 — 276

"Ось звідки готувався напад": Лукашенко зробив термінову заяву щодо війни

Білорусь готується до війни. Диктатор Олександр Лукашенко у прикордонному з Польщею місті Гродно зробив неочікувану заяву про війну.
04.04 — 310