Контракты.ua

731  —  04.03
Прогноз весняної хвилі COVID-19 в Україні: буде важко, і ось чому
Прогноз весняної хвилі COVID-19 в Україні: буде важко, і ось чому

Володимир Галицький, лікар-науковець: Ще минулої осені, коли ще тільки розгоралась осіння хвиля COVID-19, ми вже остаточно ідентифікували молекулярну основу хвилеподібного перебігу епідемії та знали, коли осіння хвиля спаде, та коли точно і чому саме тоді почнеться весняна хвиля.

Ми ще восени передбачали, що весняна хвиля почнеться наприкінці зими / на початку весни і буде характеризуватись значно вищою захворюваністю, значно більшою кількістю важких випадків та значно вищою летальністю, аніж осіння хвиля.

В основі весняної хвилі лежить сезонна (весняна) гіперекспресія вірусного рецептора ACE2 – його кількість різко зростає на поверхні клітин епітелію альвеол легень. По-перше, це різко підвищує сприйнятливість – для гарантованої зустрічі віріона (вірусної часточки) з рецептором стає потрібна у сотні разів менша кількість віріонів.

По-друге, для зараження відразу усього об’єму легень теж достатньо меншої кількості віріонів. По третє, стає можливим суперрозповсюдження – з великої площі сприйнятливого і зараженого епітелію виділяється величезна кількість нових віріонів, причому у вигляді аерозолю. По-четверте, ураження виключає з газообміну відразу велику частину легеневої тканини. По-п’яте, масивне вірусне ураження легень може спричинити вивільнення великої кількості медіаторів запалення – цитокіновий шторм. Тобто, під час весняної хвилі легенева тканина стає основним об’єктом ураження у організмі (що не виключає й інших ускладнень). І тому весною COVID-19 має інший, важчий перебіг, аніж восени.

Весняна хвиля COVID-19 в Україні буде тривати до середини травня. Пік – початок квітня. Щоденна кількість нових випадків на піку – 40 тисяч (скільки буде підтверджено – а інакше випадок не реєструється – залежить від можливостей системи охорони здоров’я і лабораторних потужностей, які й сьогодні дуже обмежені). Щоденна кількість смертей на піку – 1000 і вище, особливо якщо можливості системи охорони здоров’я будуть вичерпані.

Уникайте поїздок у громадському транспорті, спортзалів (ви ж розумієте, що при інтенсивному диханні вірусних часточок виділяється в багато разів більше, у замкнутому приміщенні вони зависнуть надовго, а імовірність вдихнути заразу більша настільки, наскільки більший об’єм зараженого повітря пройде через ваші легені?), кафе/барів/пабів (ви ж там будете змушені зняти маску, щоб з’їсти/випити?) контактів, без яких можна обійтися, носіть респіратори FFP3 і окуляри. Вакцинуйтесь при можливості.

Вимога до влади – негайно вжити усіх можливих протиепідемічних заходів. Дорого? За все треба платити, у даному разі – за десятиліття неуваги до науки і медицини, за десятиліття потурання розкраданню бюджетних коштів, внаслідок чого їх завжди не вистачало на розвиток вітчизняної науки і вітчизняних технологій (і в результаті Україна не може навіть виготовляти вакцини та вивчати збудників захворювань), нарешті, за бездіяльність (імітацію бурхливої діяльності) протягом минулого року.

Автор: Володимир Галицький

Статьи по теме
Covid-19, Україна, квітень. Що робити?
Covid-19, Україна, квітень. Що робити?

Андрій Волянський, доктор медичних наук: Почався самий тяжкий місяць. Влада не розуміє, як мінімізувати людські втрати, тому звертаюся до громадян. Державною мовою. Дуже хочу, щоб мене почули. Треба дотягнути до травневих свят. 10 святкових днів виконають функцію локдауну, з 11 травня почнеться зниження епідемічної активності..
04.04 — 560

Covid-19. 3 миллиона летальных исходов – верхушка айсберга
Covid-19. 3 миллиона летальных исходов – верхушка айсберга

Андрей Волянский, доктор медицинских наук: Какая цифра может соответствовать созданию естественного коллективного иммунитета? Если раньше я предполагал 2000 смертей/миллион жителей, затем 2500, то уже понятно, что это не предел, 2500-3000 – сегодняшний ориентир.
04.04 — 407

«Все – отрута, все – ліки»: вакцінація – це історія про ймовірності та порівняння ризиків
«Все – отрута, все – ліки»: вакцінація – це історія про ймовірності та порівняння ризиків

Макс Нефьодов: Вчора написав пост із жартами про антивакцинаторів – їх таки трохи поприходило в коменти, що не тільки підзарядило мене цілющою ненавистю, але і надало сил народити лонгрід, звідки ж ота психічна хвороба антивакцинаторство береться (обережно, багато букв).
29.03 — 512