Контракти.ua

820  —  17.11.20
Уряд як організоване злочинне угрупування. І сидіти мають конкретні люди
Уряд як організоване злочинне угрупування.  І сидіти мають конкретні люди

Геннадій Друзенко, юрист: Останнім часом Інтернетом активно ширяться чутки, що Степанов "всьо". І на лікарняний він втік аби відстрочити звільнення з посади, а не через позитивний тест на COVID. Насправді, звільнення Міністра охорони здоров'я з посади навряд чи щось кардинально змінить у злочинній бездіяльності уряду щодо протидії епідемії коронавірусу. Яка щодня додає приблизно 10% до середньодобової смертності в Україні за останні роки.

Я стверджую, що Степанов – лише один з членів організованого злочинного угрупування, на яке перетворився Кабінет Міністрів України внаслідок нецільового використання грошей з т.зв. "ковідного фонду". Якщо відкинути емоції (що у ситуації, яка склалась, доволі важко зробити), то у сухому юридичному підсумку маємо таке:

1. Вчора НСЗУ офіційно заявила, що їй до кінця поточного року їй не вистачає 5,6 млрд. грн. для забезпечення фінасування медустанов, які лікують пацієнтів, що захворіли на COVID-19. Також з різних джерел надходить багато інформації про критичний брак лікарняних ліжок, до яких підведений кисень, власне кисню, кисневих концентраторів, засобів індивідуального захисту для лікарів тощо. Всі ці потреби мають дуже конкретний фінансовий вимір. За те, що вони не профінансовані, ми розплачуємось сотнями, а можливо вже й тисячами людських життів, які можна було врятувати.

2. В квітні поточного року Законом "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" від 13 квітня 2020 року № 553-IX був створений фонд боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками у складі Державного бюджету України. В народі та ЗМІ цей фонд називають коронавірусним. Його обсяг – 66 млрд. грн.

3. Стаття 28 закону від 13 квітня 2020 року № 553-IX чітко визначає, на що мають витрачатись кошти коронавірусного фонду. Це вісім напрямів, серед яких ви не знайдете будівництва доріг чи навіть більш загальних формулювань на кшталт "стимулювання економіки". Хто бажає переконатись особисто, відсилаю до тексту закону: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/553-20#n146

4. Та сама стаття 28 закону від 13 квітня 2020 року № 553-IX визначає, що "рішення про виділення коштів із зазначеного фонду (у разі потреби з відкриттям нових бюджетних програм, включаючи трансферти місцевим бюджетам) приймаються Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету."

5. Наразі на офіційному сайті Мінфіну ми бачимо, що з 66 млрд. грн. ковідного фонду 31,566 млрд. виділений та 20,760 млрд. витрачено на "будівництво, реконструкцію та ремонт автодоріг державного значення": https://www.mof.gov.ua/uk/data_and_analytics-433

Як назвати це по іншому, аніж нецільове використання бюджетних коштів, я не знаю. Нецільове використання бюджетних коштів є кримінально караним діянням, відповідальність за яке передбачена ст. 210 Кримінального кодексу України.

Частина 2 зазначеної статті встановлює покарання за нецільове використання бюджетних коштів службовою особою, а так само здійснення видатків бюджету чи надання кредитів з бюджету без встановлених бюджетних призначень або з їх перевищенням всупереч Бюджетному кодексу України чи закону про Державний бюджет України на відповідний рік, якщо предметом таких дій були бюджетні кошти у особливо великих розмірах, вчинені за попередньою змовою групою осіб. Санкція – обмеження волі на строк від двох до п'яти років або позбавлення волі на строк від двох до шести років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

А тепер питання. Якщо САП висунуло Володимиру Омеляну обвинувачення за зменшення розміру портових зборів на виконання належним чином ухваленої постанови КМУ, то куди дивляться усі наші незліченні правоохоронні органи, коли Кабмін відверто використовує кошти ковідного фонду не за призначенням. Цей злочин задокументований на сайті Мінфіну. Склад організованого злочинного угрупування ("група осіб, що діє за попередньою змовою") добре відомий. Наслідки – особливо важкі: смерть сотень людей, яких можна було врятувати.

Може президент запише з цього приводу якись відосик зі своєї комфортної палати у Феофанії? Бо чергова весна прийде, а ніхто так і не сів. Чи може НАБУ бодай занесе справу до ЄРДР?

Чи варто залишатись реалістом і чекати на зміну влади (як варіант – спробувати її прискорити). І тоді з'явиться шанс, що наступники почнуть "доганяти" попередників і члени ОЗУ якщо не сядуть, то бодай відпочинуть у СІЗО?

Автор: Геннадій Друзенко, правник, публіцист  та громадський активіст

Статьи по теме
А хто ж нас буде лікувати? Про зниження вимог для вступників у медичні заклади вищої освіти
А хто ж нас буде лікувати? Про зниження вимог для вступників у медичні заклади вищої освіти

Павло Ковтонюк: Якщо уряд хоче мораторію на критику, він має дотримуватися мораторію на погані рішення. Вчора ми дізналися, що уряд знизив вступний поріг для вступу у медичні університети до найнижчого за всю історію: 100 балів ЗНО. Іншими словами, до медуніверситету тепер може вступити будь-хто.
15.06.22 — 498

Что делать с налогами? Про войну и наш бюджет
Что делать с налогами? Про войну и наш бюджет

Петр Чернышев: На днях Министр Финансов Марченко выступил с важными заявлениями в интервью журналу The Economist – очень известному изданию из Лондона. Он говорит, что если война продлится еще больше четырех месяцев, то «потребуются болезненные меры». Их три – вот что он говорит.
17.05.22 — 695

3 миллиона инфицированных за сутки! И это не предел!
3 миллиона инфицированных за сутки! И это не предел!

 Андрей Волянский, д.м.н.: На самом деле, никто не знает, сколько инфицируется людей ежедневно, т.к. значительная часть случаев не диагностируется. Впору запричитать: "Ужас, мы все умрем...", ввести 4-ю или хотя-бы третью дозу КАКОЙ-НИБУДЬ вакцины, купить 10 килограмм гречки и одну тысячную часть биткойна и искать ближайшее бомбоубежище. И не забывать смотреть телевизор. По крайней мере, нам такой алгоритм действий настойчиво предлагают правительства и медиа.
13.01.22 — 533