Контракти.ua

22.01.2020 — Молдова — Радіо Свобода — 25681
фотография, история, общество, Молдова, люди, портрет, село, фотографы, находки
Сільський геній: вражаючі фотографії радянського життя, знайдені в покинутому будинку

Навесні 2016 року студент Віктор Галушка знайшов негативи фотографій серед мотлоху в покинутому будинку в одному із віддалених сіл своєї рідної Молдови. Ці викинуті фотографії виявилися роботою всього життя Захарії Кушніра, невідомого фотографа-аматора, який помер у 1993 році. Селянин боровся з професійними труднощами за комуністичного режиму, а також із алкоголізмом, і залишив після себе одні з найяскравіших фотографій із сільського життя, які були коли-небудь зняті на плівку. Упродовж останніх трьох років, із дозволу дочки фотографа, яка відкинула роботу батька, назвавши її «сміттям», Галушка зі своїм учителем чистили фотографії й сканували приголомшливу знахідку. А в січні вони оприлюднили фотографії на вебсторінці. Галушка, дописувач Молдовської редакції Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода, погодився поділитися з Українською редакцією цими фотографіями і показати своє відкриття одного з найбільших літописців життя за «залізною завісою». Ці фотографії Захарія Кушнір зробив у період між 1950 і 1970 роками в селі Рошієтіч і в його околицях, що за 122 кілометри на північ від Кишинева. Кушніра засудили до трьох років ув’язнення через те, що він вистрелив із рушниці сіллю у крадія овець і поранив його. Після ув’язнення він, учитель за професією, він був змушений працювати в колгоспі. А коли йому виповнилося 43 роки, Кушнір придбав фотоапарат «Любитель-2» і виявив своє справжнє покликання. Після кількох уроків фотографії від свого племінника, Кушнір на велосипеді їздив від села до села і знімав технічно досконалі, та недоречно скадровані фотографії. Фотографії Кушніра унікальні. Вони статичні, бо люди на них позують, але водночас вони вирують життям. Реакція людей на фотографування природна і позитивна, і це свідчить, що фотограф умів привернути їх до себе. Галушка вважає, що Кушнір міг дозволити собі придбати плівку, необхідну для його хобі, частково завдяки тому, що він за гроші робив жителям села фотографії для паспортів та інших документів. Дочка Кушніра, яка померла влітку 2019 року, пам’ятає свого батька, як той кричав п’яний, повертаючись на велосипеді зі своїх фотоподорожей. У молдовських селян гостя традиційно пригощають келихом домашнього вина або й чогось міцнішого. А Кушнір їздив від хати до хати і повертався додому настільки п’яним, за словами його дочки, що діти почали ненавидіти його фотографічні подорожі. І хоча не існує ніяких свідчень про насилля з боку Кушніра, дочка розповідала про «крики» і «неможливу» поведінку батька і казала, що він став алкоголіком через своє хобі. Але також дочка Кушніра говорила про нього як про «романтика», у якого на вилозі часто була причеплена квітка. Коли Галушка розмовляв із дочкою фотографа, вона не була зацікавлена в колекції і назвала фотографії сміттям, яке «нікому не потрібне». Та завдяки кропіткому цифровому архівуванню близько 4000 знімків, які зібрав Галушка зі своїм учителем, цей забутий фотограф із молдовського села, схоже, може стати відомим на весь світ.

Кушнір (у центрі) народився в 1912 році і був наймолодшим із 16 дітей

Дівчина дивиться у фотоапарат пронизливим поглядом, а позаду вештаються собі діти

Як видно на цьому й інших фото, Кушнір також упівока стежив за «спостерігачами» свого фотографування

Двоє селян позують для фотографії з келихами, по вінця наповненими вином

Цей селянин позує, схоже, вже закінчивши всю карафку свого напою

Хлопчик на велосипеді «Україна», який вироблявся в Харкові

Молодики, штанини яких защеплені для зручнішої їзди на велосипеді, щоб не замотуватися в ланцюги, намагаються створити складну композицію для фотографії Кушніра

Доярка перед «таблицею досягнень», яка відстежувала надої молока в радянських колгоспах

Селяни на вантажівці ГАЗ-51. Ця модель була поширеною в усьому Радянському Союзі

Колядники-щедрівники в традиційних масках

Сьогодні в селі, в якому Кушнір жив посеред сотень сусідів і рідних, залишилося лише близько 40 людей

Покинута хата, в якій у 2016 році були знайдені фотографії Кушніра

Більшість із близько 4000 знімків були знайдені на горищі покинутої хати

Галушка переглядає деякі негативи розміром 6×6 см, які він знайшов, а його вчитель фотографії ретельно очистив

Фоторепортажі
Книжковий Арсенал 2024

Книжковий Арсенал 2024

30 травня відбулося відкриття XII Міжнародного фестивалю «Книжковий Арсенал». Він триватиме по 2 червня включно, складається з книжкового ярмарку та різноманітних заходів: презентацій книжок, літературних читань, дискусій, показу кінофільмів, музичних концертів та багато чого ще.  
31.05.2024 — 49 — 9636

ХХ Kyiv Food and Wine Festival

ХХ Kyiv Food and Wine Festival

18 та 19 травня в Києві відбувся ХХ Kyiv Food and Wine Festival. Вкотре слоган фестивалю був «Сир та вино», і протягом двох днів відвідувачі спожили півтори тони крафтових сирів. На території Національного експоцентру України він вже проходив кілька разів, але вперше займав павільйон №4. Свою продукцію тут представляли 26 українських виноробів, один виробник бальзаму, а також два стенди займали імпортери. Як завжди, крім ярмарку та фудкортів гості відвідували лекції, дегустації та майстер-класи. Загалом відбулося 26 презентацій-дегустацій на тему вину та сиру, а також два майстер класи. На аукціоні та прямими пожертвами вдалося зібрати 150,000 гривень на 25 наплічників бойового медика для фонду «Лелека» та майже 30,000 гривень для лікувального центру «Superhumans».  
29.05.2024 — 45 — 5552

Харківщина: фото з лінії фронту

Харківщина: фото з лінії фронту

Спекотний травень на Харківщині. Російські загарбники розпочали новий наступ на півночі області, Сили оборони України б'ються насмерть за рідну землю. На світлинах фоторепортерів агенції Reuters воїни 42-ї окремої механізованої бригади, 92-ї окремої штурмової бригади імені кошового отамана Івана Сірка, а також 13-ї бригади оперативного призначення НГУ «Хартія».
28.05.2024 — 25 — 5096

«Епіцентр»: атака армії РФ на гіпермаркет у Харкові

«Епіцентр»: атака армії РФ на гіпермаркет у Харкові

Вдень 25 травня Росія атакувала Харків керованими авіаційними бомбами, які влучили у будівельний гіпермаркет у спальному районі міста. За словами президента України Володимира Зеленського, на момент удару всередині могли перебувати понад 200 людей, а площа пожежі, яка охопила будівлю, становить понад 10 тисяч квадратних метрів. Раніше міський голова Харкова Ігор Терехов заявив, що є «велика кількість людей, зниклих безвісти». За словами мера, ще один удар був по Центральному парку. Станом на 26 травня о 12.04 Харківська обласна військова адміністрація повідомила про 14 жертв внаслідок удару по будівельному супермаркету. Травми отримали 43 людини, півтора десятка людей вважаються безвісти зниклими. На місці трагедії працюють штаб слідчого управління поліції та криміналістична лабораторія. У 10 громадян, родичів, які вже звернулися до поліції, відібрано біологічні зразки. Встановлено особи трьох загиблих. Ідентифікація тіл триває. Всі, хто втратив зв’язок з близькими, можуть звернутися до працівників штабу слідчого управління або на 102. Родичів першої лінії закликають здавати зразки ДНК, щоб прискорити процес ідентифікації. «Судячи з усього, удар наносився саме по торговельному центру, де перебувало багато людей – це чистий тероризм», – міський голова Терехов.
26.05.2024 — 54 — 7735

Вовчанськ. Місто, яке росіяни знищили вщент за декілька діб

Вовчанськ. Місто, яке росіяни знищили вщент за декілька діб

Костянтин Ліберов, фотограф: "Ці фото - частина великого матеріалу про Вовчанськ, місто, яке росіяни знищили вщент за декілька діб. Важко уявити, але ще пару тижнів тому там було життя. На фото - тіла двох цивільних жінок. Поряд з ними - дві маленькі специфічні вирви, хто розбирається, одразу розуміє, що це не випадкова міна чи артилерія. З вирогідністю в 90% - це прицільні скиди з дрону. Жінки в яскравому одязі. Переплутати їх з військовими навіть з висоти - неможливо. Я вже чув про таке на Кринках: військові розказували, як росіяни переслідували скидами старого діда, який якимось дивом опинився серед цих руїн.Ці матеріали і мені могли вартувати життя. Машина посічена уламками від міномету, а після - година від якої досі трясуться руки: нас довго вела та переслідувала ворожа фпвішка.Місто заповнила смерть. Тіла цивільних на вулиці та під завалами. Менше з тим, волонтери та поліція продовжують під обстрілами та ризикуючи життям вивозити тих, кого ще можна врятувати.Зі слів поліції, таких руйнувань, як зараз, Вовчанськ не зазнавав навіть в 22 році. росіяни використовують тактику випаленої землі, як було з Бахмутом. В певні дні по місту скидають понад 20 КАБів на день. Евакуація з міста продовжується".
22.05.2024 — 19 — 6548



Fatal error: Uncaught exception 'ErrorException' with message 'fopen(/var/docker/www/kontrakt/cache/tags): failed to open stream: Permission denied' in /var/docker/www/kontrakt/classes/RLSCache/File.php:36 Stack trace: #0 [internal function]: RLSException::error_handler(2, 'fopen(/var/dock...', '/var/docker/www...', 36, Array) #1 /var/docker/www/kontrakt/classes/RLSCache/File.php(36): fopen('/var/docker/www...', 'a') #2 /var/docker/www/kontrakt/classes/RLSCache/File.php(47): RLSCache_File->writeTags() #3 [internal function]: RLSCache_File->__destruct() #4 {main} thrown in /var/docker/www/kontrakt/classes/RLSCache/File.php on line 36