Контракти.ua

30.01.2018 — CCCР — maxim-nm.livejournal.com — 19176
милиция, история, СССР, алкоголизм, права человека
Вытрезвители в СССР, как это было

Блогер Максим Мирович: "Давно хотел написать про такую интересную тему, как советские вытрезвители. Тема, кстати, весьма неоднозначная, я даже как-то делал опрос на эту тему у себя в facebook, и мнения разделились — часть читателей посчитала, что это однозначный ужас и кошмар, а другая часть высказала мнение, что не всё так плохо — "трезвяки" иногда спасали жизни валяющимся на улице алкашам, плюс действовали в качестве "аппарата устрашения" на алкоголиков в целом. Лично я не могу согласиться с последними утверждениями — может быть, какие-то отдельные случаи "спасения жизней" и были, но бывали нередки и случаи, когда милиционеры просто "для выполнения плана" хватали и тащили в вытрезвитель людей в крайне лёгкой степени опьянения (с последующим сообщением о происшествии на работу), а нередко пьяниц в вытрезвителях попросту избивали. Для начала, как водится, немного истории. Вытрезвители существовали ещё во времена Российской Империи — первое заведение такого плана открылось в Туле в 1902 году — его открыл местный врач Фёдор Архангельский про поддержке городской Тульской Думы. На открытии вытрезвителя Архангельский произнес речь о том, что с пьянством надо бороться, так как оно ведёт к деградации и вырождению, а также к экономическому разорению. Дореволюционный тульский вытрезвитель назывался "Приют для опьяневших" — он занимал помещение, состоящее из двух отделений — амбулатории для алкоголиков и приюта для их детей. В штате приюта были фельдшер и кучер — кучер ездил по городу и собирал пьяниц (чаще всего — перепившихся рабочих тульских оружейных заводов), а фельдшер занимался их состоянием. В СССР вытрезвители стали открываться в начале 1930-х годов, а в начале 1940-х по личному приказу Берии были выведены из Наркомата здравоохранения и подчинены НКВД. Вытрезвители работали до самого конца СССР и даже пережили его на пару десятилетий — в России последний вытрезвитель был закрыт в 2011 году. Из стран "бывшего соцлагеря" вытрезвители продолжают работать в Беларуси, Казахстане, Чехии и Польше".

А теперь давайте посмотрим, что представляли из себя типичные советские вытрезвители, как они функционировали, как туда попадали люди и какие последствия это могло иметь. Попадали в вытрезвитель в основном те, кто пьянствовал в общественных местах, на улице и т.д. Насколько мне известно — из квартир (например, по вызову милиции на дебош) в вытрезвитель не забирали — это считалось "семейным конфликтом" и разбиралось иначе.

Сбор пьяных с улиц проводился специальным нарядом, который состоял из двух милиционеров и водителя. Дело с алкашами имели только милиционеры, но при активном сопротивлении в дело мог подключиться и водитель. Существует несколько фото, на которых запечатлены попытки посадить пьяницу-дебошира в "автозак":

Что интересно, в СССР выделялись отдельные группы граждан, которые в вытрезвитель не доставлялись никогда — депутаты Советов народных депутатов, герои Советского союза а также кавалеры некоторых орденов. Также в вытрезвители не доставлялись женщины с явными признаками беременности и инвалиды с явными признаками инвалидности (например — безногие).

На фото — милиция сажает пьяницу в фургон для доставки в вытрезвитель. Все годы существования СССР на бортах таких фургонов было написано "Спецмедслужба".

Кого обычно забирали в вытрезвители? Во всяких там официальных сводках и т.д. обычно упоминались три стадии опьянения — легкая, средняя и тяжелая. В вытрезвитель забирали всех, кто попадал под определения "опьянение средней либо тяжелой стадии". Стадии определялись милиционерами на глаз: "средняя" — это когда не может нормально идти и сильно шатается, "тяжелая" — это когда уже лежит без движения.

Иногда фургоны "Спецмедслужбы" дежурили в местах, где теоретически могло быть много пьяных — у ресторанов, возле мест проведения дискотек, возле проходных заводов в день получки и т.д. Что интересно — за поимку пьяниц милиционеры нередко получали спецталон на спиртное — это было особо актуально во времена антиалкогольных кампаний и дефицита. На фото — фургон привёз в вытрезвитель новых "клиентов". Снимок сделан где-то в Прибалтийских республиках, и обратите внимание, как стильно одет вышедший из фургона "клиент" — зауженный клетчатый пиджак, туфли на каблуках)

Что происходило дальше? Пьяницу доставляли в вытрезвитель, где перво-наперво устанавливалась его личность и место работы. Если человек имел высокую стадию опьянения —его старались "протрезвить" под ледяным душем. Мера очень неоднозначная, так как может легко вызвать сердечно-сосудистые проблемы, особенно в организме, и так ослабленном алкоголем.

Остальные меры могли сильно различаться — в зависимости от того, где находился вытрезвитель. Некоторых попавших в вытрезвитель привязывали к скамьям — если те сопротивлялись либо не могли сидеть самостоятельно. Затем милиционеры забирали деньги и документы, фотографировали попавшего к ним человека, затем раздевали — часто очень грубо, попросту обрывая пуговицы. В некоторых вытрезвителях вытрезвителях голову "посетителя" могли наголо обрить. Бывали и случаи прямого избиения попавших в вытрезвитель людей — иногда такие случаи становились известными. Думаю что время от времени милиционеры могли также присвоить и деньги попавшего к ним гражданина — доказать, что их украла милиция, а не он сам их где-то растренькал в пьяном виде, было абсолютно невозможно.

После душа и других "мер" пьяницу оставляли проспаться в одной из комнат — обычно там в ряд стояли нары либо панцирные кровати. На кроватях могли быть подушки и одеяла — но иногда их не оставляли. Утром была "побудка", как в армии. После неё фельдшер повторно осматривал "клиентов", а милиционеры устанавливали личности тех, у кого это не удалось сделать накануне.

Женщин тоже отправляли в вытрезвитель — как правило, они находились в отдельной комнате.

За пребывание в вытрезвителе обычно выписывалась квитанция — в позднесоветские годы сумма за пребывание в "трезвяке" составляла 15-25 рублей, довольно большие деньги по тем временам. Также о попадании в вытрезвитель сообщали на работу — и если простому заводскому работяге это особо ничем не грозило (заводское руководство ко многому привыкло и смотрело на такие вещи снисходительно), то какому-нибудь интеллигентному товарищу это могло стоить карьеры.

Фоторепортажі
Як виглядають зруйнований бізнес-центр і склади після атаки на Київ: з'явилися фото

Як виглядають зруйнований бізнес-центр і склади після атаки на Київ: з'явилися фото

У ніч на 6 квітня російські війська атакували Київ балістикою. Одна людина загинула, ще троє постраждали, є значні руйнування. Про це пише РБК-Україна з посиланням на фото наслідків, які публікують ДСНС, МВС України та голова Київської міської військової адміністрації (КМВA) Тимура Ткаченка. Про це повідомляють Контракти.UA. "Київ. Унаслідок ворожої атаки на столицю 1 людина загинула, 3 постраждали", - пишуть правоохоронці. Рятувальники ліквідували пожежі в Оболонському та Дарницькому районах. Тривають роботи з розбору завалів та аварійних конструкцій. Уточнимо, що троє людей постраждали в Дарницькому районі. Чоловік загинув там же, потрапивши в район епіцентру вибуху. Наслідки атаки РФ на Київ Як розповів Ткаченко, внаслідок ворожої атаки балістичними ракетами є пошкодження в Дарницькому, Оболонському, Солом'янському районах Києва. Дарницький район пожежа в нежитловій будівлі; також зафіксовано падіння уламків та руйнування будівлі з пожежею на іншій локації району, є пошкоджені та знищені автомобілі, рятувальники ліквідували займання. Оболонський район пожежа в меблевому цеху на значній площі (1500 м.кв). На місці працюють рятувальники; частково зруйновано 3-5 поверхи бізнес-центру. Соломʼянський район внаслідок падіння уламків зафіксовано загоряння на відкритій території, окремими осередками; внаслідок ворожої атаки загорівся фасад складської будівлі, силами рятувальників пожежу швидко ліквідували. Атака РФ на Київ Рано вранці в неділю, 6 квітня, російські війська на тлі атаки дронів, обстріляли Україну ще й балістикою. У більшості регіонів було оголошено тривогу з цієї причини, а в Києві гриміли сильні вибухи. Уточнимо, що загалом, починаючи з вечора 5 квітня Росія випустила по Україні 23 ракети і 109 дронів. Детальніше про наслідки атаки РФ по Києву і не тільки, читайте в матеріалі РБК-Україна. Нагадаємо, остання комбінована атака РФ із застосуванням "Калібрів" і балістики була місяць тому, 7 березня. А Київ балістичними ракетами окупанти атакували близько двох місяців тому, 12 лютого.  
06.04.2025 — 9 — 376

Рятувальники ліквідовують наслідки обстрілу Києва: що відомо

Рятувальники ліквідовують наслідки обстрілу Києва: що відомо

Після ракетного обстрілу Києва 6 квітня рятувальники ліквідували пожежі та руйнування в Дарницькому, Оболонському та Солом'янському районах міста. Надзвичайники показали кадри наслідків обстрілу. Про це пише РБК-Україна з посиланням на Державну службу з надзвичайних ситуацій (ДСНС).Про це повідомляють Контракти.UA. Наразі тривають роботи з ліквідації наслідків російського ракетного обстрілу у Дарницькому, Оболонському та Соломʼянському районах столиці. Оперативні дані по наслідках у Києві У Дарницькому районі сталася пожежа у нежитловій будівлі за одною адресою, а за іншою - було руйнування будівлі та загоряння трьох поруч припаркованих автомобілів. Займання ліквідовано. В Оболонському районі сталася пожежа у меблевому цеху з розповсюдженням полум'я на ще одну складську будівлю - за одною адресою, а за іншою - було часткове руйнування 3,4,5 поверхів 5-поверхового бізнес-центру. У Солом'янському районі було загоряння на відкритій території окремими осередками та займання фасаду складської будівлі. Пожежу вже було ліквідовано. У Києві - троє постраждалих "Загалом внаслідок ворожого обстрілу постраждало 3 людини, двоє з яких госпіталізовані", - передали в ДСНС. Зазначимо, перед тим мер столиці Віталій Кличко інформував у своєму Telegram, що постраждалі - у Дарницькому районі. "До ліквідації наслідків наразі задіяно 128 вогнеборців та 27 одиниць пожежно-рятувальної техніки", - додали у Службі. Обстріл Києва 6 квітня Нагадаємо, російські загарбники у ніч проти 6 квітня атакували Київ, застосовуючи ракети різних типів. Так, росармія вночі запустила для ударів по столиці України крилаті ракети, й у Києві було чути вибухи, тривала робота ППО. А вже вранці російські загарбники вдарили по столиці України балістикою. Тоді у Києві пролунали кілька потужних вибухів, також велась робота протиповітряної оборони. Пізніше столична влада розповіла, що на тлі російської ракетної атаки у Києві є постраждали три людини, фіксувалися пожежі у кількох районах. Також стало відомо, що у Києві в Оболонському районі сталася пожежа та руйнування будівлі внаслідок російської ракетної атаки.
06.04.2025 — 7 — 283

Кривий Ріг після обстрілу: як виглядає місце ракетного удару

Кривий Ріг після обстрілу: як виглядає місце ракетного удару

Російські загарбники цинічно атакували житловий масив у Кривому Розі ввечері 4 квітня. Ворожа ракета з касетними боєприпасами вибухнула у повітрі, щоб завдати більшої шкоди. Як виглядає місце ворожого ракетного удару у Кривому Розі - у матеріалі РБК-Україна нижче.Про це повідомляють Контракти.UA. Російська ракета "Іскандер-М" була споряджена касетними частинами. Вона розрахована на ураження більшої площі та більшої кількості людей. Ракета вибухнула у повітрі над житловим масивом у Кривому Розі. Як зазначає місцева влада, пошкоджені 34 багатоквартирні будинки, шість навчальних закладів, магазини, об'єкти бізнесу та інфраструктури, автомобілі. Голова Ради оборони міста Олександр Вілкул наголошував, що на місці ракетного удару по Кривому Рогу не було жодного військового об’єкта, поліції чи критичної інфраструктури. Одним з епіцентрів ураження був дитячий майданчик, де у момент атаки перебувало чимало людей. Кадри порятунку людей на дитмайданчику у Кривому Розі облетіли мережу, українські та світові ЗМІ. Станом на ранок рятувальна операція у Кривому Розі завершилася, але наслідки атаки досі ліквідовують. Люди несуть квіти, солодощі й іграшки зі стрічками на дитячий майданчик, щоб вшанувати пам'ять загиблих. Станом на ранок відомо, що внаслідок ракетної атаки загинули 18 осіб, серед жертв дев'ятеро дітей. Понад 60 осіб постраждалих. 40 людей перебувають у лікарнях (двоє дітей 5 та 8 років були доставлені до Дніпра у вкрай тяжкому стані), ще 17 осіб - у тяжкому стані, у тому числі двоє дітей. Варто додати, що після ракетної атаки росіяни атакували Кривий Ріг дронами. Під ударом були будинки. Внаслідок нальоту дронів загинула жінка, семеро людей постраждали. У Кривому Розі оголосили жалобу 7, 8 та 9 квітня за загиблими внаслідок вчорашніх терористичних атак.
05.04.2025 — 8 — 484

Зеленський показав фото руйнувань після удару Росії по Кривому Рогу

Зеленський показав фото руйнувань після удару Росії по Кривому Рогу

Російські окупанти завдали ракетного удару по Кривому Рогу, сьогодні, 4 квітня, ввечері. З'явилися фото наслідків. Про це пише РБК-Україна з посиланням на президента України Володимира Зеленського в Telegram. Про це повідомляють Контракти.UA. Зеленський зазначив, що окупанти вдарили по території з житловими будинками. За попередньою інформацією, ворог використав балістику. "Станом на зараз відомо про 14 загиблих, серед них 6 дітей. Мої співчуття рідним і близьким. Рятувальна операція триває. Пошкоджено щонайменше 5 будинків", - наголосив він. Глава держави нагадав, що є тільки одна причина, чому мирні українці гинуть від таких атак щодня, - Росія не хоче припинення вогню. "Кожна ракета, кожен ударний дрон доводять, що Росія хоче тільки війни. І тільки від тиску світу на Росію, від усіх зусиль для зміцнення України, нашої ППО, наших сил - тільки від цього залежить, коли закінчиться війна", - звернув увагу Зеленський. Він наголосив, що США, Європа та всі інші країни світу можуть змусити Росію відмовитися від терору і війни. І це потрібно забезпечити. Обстріл Кривого Рогу Нагадаємо, про обстріл Кривого Рогу стало відомо близько 19:00. У мережі поширювали інформацію, що окупанти атакували заклад громадського харчування. Згідно з останньою інформацією, внаслідок атаки окупантів 14 людей загинули, а ще понад 50 отримали поранення.  
05.04.2025 — 4 — 465

У Дніпрі під час нічної атаки дронів було пошкоджено будівлю обласної ради

У Дніпрі під час нічної атаки дронів було пошкоджено будівлю обласної ради

Будівлю обласної ради було пошкоджено під час нічної дронової атаки по місту Дніпро в ніч на 4 листопада. Про це пише РБК-Україна з посиланням на Telegram-канал очільника Дніпропетровської обласної ради Миколи Лукашука. Про це повідомляють Контракти.UA. "Головне, що минулося без загиблих. А все понівечене ми відновимо, відремонтуємо, приведемо до ладу", - написав Лукашук. За його словами, відповідні служби Дніпропетровської обласної ради докладають усіх зусиль, аби оперативно усунути наслідки удару та забезпечити безперебійну роботу ДОР. Нічна атака дронів Україна піддається постійним терористичним атакам зі сторони Російської Федерації. Майже кожного вечора російська армія запускає по країні десятки ударних дронів. Зокрема, вчора ввечері під прицілом окупантів опинились Харків, Запоріжжя та Дніпро. Спочатку ворожі дрони масово атакували Харків, там зафіксовано декілька влучань у різні райони. Також вже відомо про п'ять загиблих та понад 30 поранених внаслідок дронового удару. За даними Повітряних сил, в ніч на 4 квітня окупанти випустили 78 безпілотників. Сили протиповітряної оборони збили 42 дрони. ППО працювала на півночі, сході та в центрі країни.  
04.04.2025 — 8 — 610